19 lutego urodził się Mikołaj Kopernik. To znakomita okazja do świętowania w Dyskusyjnym Klubie Książki dla dzieci. Celebrowanie urodzin należy do niezapomnianych chwil w życiu. W dobrym tonie jest dobrze przygotować się do urodzin. Wiadomo, że ważny w tym dniu jest tort. Dzieci opowiadały o swoich wymarzonych tortach, które często odzwierciedlają ich zainteresowania. Na tych urodzinowych tortach rozmówców znalazły się Minionki, bohaterowie Star Wars, Frozen czy Minecraft. A jaki tort otrzymałby Kopernik? Czego życzylibyśmy dzisiaj Kopernikowi w dniu urodzin?
Odpowiedzi dzieci były imponujące. Mały Kopernik otrzymałby zaproszenie na stację kosmiczną i miałby najlepszą aparaturę do badania Kosmosu.
Książka Marcina Przewoźnika  Mikołaj Kopernik chłopak, który sięgnął gwiazd  uporządkowała wiedzę o wybitnym astronomie, a także pozwoliła dzieciom w Ostroszowicach odkryć, jakie znaczenie miało wstrzymanie Słońca dla uporządkowania kalendarza.

Epokowe odkrycie dotyczące skorygowania błędu Rzymian w obliczeniach kalendarzowych o całe 11 minut uświadomiło dzieciom potęgę wiedzy jaką posiadał Mikołaj Kopernik.

Zdjęcia i tekst
Maria Kirkiewicz