Konkurs: Misja – książka!

Konkurs „Misja – książka!”

„Misja – książka!” ma na celu pokazanie młodzieży, że dzięki nowoczesnej technologii komputerowej, pisanie, czytanie i wspólne tworzenie znacznie wykracza poza schemat kartki i długopisu. Założeniem projektu jest kształtowanie umiejętności twórczego myślenia oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych młodych ludzi, dając im możliwość przekazania własnego punktu widzenia oraz wyrażenia swoich uczuć i emocji.

Motywem przewodnim tegorocznego konkursu „Misja – książka!” jest DOM. Dom rozumiany nie jako budynek, ale jako najbliższe nam miejsce, zarówno w sensie geograficznym, jak i emocjonalnym: nasze miasto, podwórko, dzika puszcza w krainie fantasy, ruiny nawiedzonego zamku w horrorze, a może tylko samo łóżko, do którego uciekamy przed światem. Zespoły składające się z 3 do 10 młodych autorów mają za zadanie stworzenie pod okiem opiekuna drużyny zbioru opowiadań na ten temat i zaprojektowanie własnej książki od pierwszej do ostatniej strony w Inteligentnym Systemie Wydawniczym Ridero. Na zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Uczestnikami drugiej edycji konkursu mogą być uczniowie ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich, a także młodzi czytelnicy bibliotek publicznych oraz uczestnicy Dyskusyjnych Klubów Książki.

Rejestracja uczestników i zgłaszanie prac konkursowych trwa do 1 grudnia 2017 roku. Formularz rejestracyjny, regulamin oraz harmonogram konkursu znajdują się na stronie internetowej: konkurs.

Konkurs został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiej Izby Książki. Patronat nad turniejem objął również Instytut Książki.

Zabawa literacka na październikowa pogodę

Niewiele osób słyszało o narodzinach nowego gatunku literackiego – moskalika – powstałego na skutek połączonych działań Wisławy Szymborskiej, Stanisława Barańczaka a także czytelników „Magazynu Gazety Wyborczej”. Nikt nie sądził, że zabawa w trawestowanie jednej ze zwrotek napisanego w czasie powstania listopadowego poloneza „Patrz, Kościuszko, na nas z nieba” autorstwa Rajnolda Suchodolskiego może okazać się uzależniającą czynnością.

Kto powiedział, że Moskale
Są to bracia dla Lechitów,
Temu pierwszy w łeb wypalę
Przed kościołem Karmelitów.

PACZKA_LITERACKA_baner_dla_bibliotek

Każdy kolejny wers  należy przekształcać, zmieniając nację, sposoby karania głosiciela wzbudzającej sprzeciw opinii oraz lokalizację kościelną.

Dzięki Literackiej Paczce mogliśmy w Bibliotece w Mościsku poznać historię moskalików  i spróbować swoich sił w ich tworzeniu. Książka Joanny Szczęsnej „Moskaliki, czyli o wyższości Sarmatów nad inszymi nacjami” w przystępny sposób przedstawia te mniej poważne oblicze poezji.

Najmłodsi czytelnicy w ramach spotkania DKK 28 października poszukali rymów do słów: czytanie i książka. Przy udziale tej naprawdę dłuuuuugiej listy dorośli  pokusili się o napisanie własnych moskalików tematycznych, związanych z książkami. Oto one:

Kto czytania nie uznaje
Niech na baczność staje mi tu
Bo wypalę mu z dwu-fajek
Pod kościołem Karmelitów

Kto śmie twierdzić, że czytanie
wpływa źle na pracę nerek
Temu się co złego stanie
na podwórzu u cysterek.

Kto nam wmawia, że litery
Poznać może i bratanek
Ten nabawi się cholery
Tuż pod studnią urszulanek.

Kto zaś twierdzi, że czytanie
To prawdziwa jest udręka
Tego czeka katowanie –
– u stóp krzyża niechaj klęka!

Może przyłączycie się do zabawy? Czekamy na Wasze pomysły!