Powroty do korzeni niepodległości

Paczka Literacka w bibliotece to swoisty skarbiec, dzięki któremu można wybrać się w różne zakamarki wiedzy. Rocznica Odzyskania Niepodległości DSC_0445obchodzona już 99. raz to wspaniała okazja, aby porozmawiać z młodzieżą o Józefie Piłsudskim, jego życiu i miejscach, które sobie bardzo upodobał. Dzięki książce Włodzimierza Kalickiego ,,Powrót do Sulejówka” uczniowie klas piątej i szóstej z ZSP w Ostroszowicach mogli udać się w historyczną podróż w czasie. 6 listopada w bibliotece powiało wiatrem przeszłości. Wspaniale wydana książka Włodzimierza Kalickiego, bogata w fotografie i szczegóły z życia Marszałka, opowiada o Piłsudskim jako prostym, wspaniałym człowieku, który nade wszystko umiłował Ojczyznę ,rodzinę i ukochany Sulejówek.  Anegdoty z życia Marszałka, ciekawostki ze spotkań z ambasadorami państw w Sulejówku, czy miłość Piłsudskiego do przyrody, Kasztanki i córek, bardzo interesowały młodych słuchaczy. Niesamowitym momentem podczas spotkania było wysłuchanie przemówienia radiowego Józefa Piłsudskiego z 1924 roku oraz przeglądanie gazet z czasów historycznych. Nasz powrót do Sulejówka, dzięki opowiadaniom nauczyciela historii Janusza Głoda to dopiero początek dalszych podróży w głąb historii Polski.

Uroczystym odśpiewaniem hymnu  My Pierwsza Brygada z ogromnym wzruszeniem zakończyliśmy tę wspaniałą lekcję patriotyzmu.

Maria Kirkiewicz