Wizyta Fundacji Pokolorujmy Szarość

logo pokolorujmy szarość1 lutego biblioteka w Mościsku postanowiła nieco pokolorować szarość lutego i zaprosiła w swoje progi podopiecznych, opiekunów oraz rodziców związanych z Fundacją Pokoloruj Szarość. Wymiana książek, zabawy z tabletami i plastyczne wyzwania wprost ze „Świerszczyka” wypełniły czwartkowe przedpołudnie. Prawdziwa atrakcja czekała jednak w dziale dziecięcym, gdzie Teatr Kamishibai zaprosił uczestników zajęć na spektakl pt. „Szukając Marudka” z tekstem i ilustracjami Kumiko Yamamoto. Technika tego typu opowiadania wywodzi się z Japonii i wykorzystuje kartonowe plansze z obrazkami oraz tekstem w drewnianej lub kartonowej skrzynce, na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych. To właśnie w tej skrzynce przedstawiane są kolejne fragmenty historii. Opowieść o zagubionym piesku i o jego poszukiwaniach nie pozostawiła słuchaczy obojętnymi.

Zapraszamy na kolejne spotkanie!

zdjęcia: Fundacja Pokoloruj Szarość

Dziękujemy bibliotece w Ostroszowicach za udostępnienie Teatrzyku Kamishibai oraz plansz z historiami.

D.W.

Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU                          plakatSzacunek jest pojęciem, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie można zbudować kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje bardzo niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w Internecie. Cyberprzemoc, hejt, seksting, ksenofobia – to tylko krótka lista.
06 lutego, podczas spotkania w bibliotece w Mościsku, próbowaliśmy znaleźć odpowiedź na kilka pytań dotyczących cyberprzemocy. Historie, oparte na prawdziwych zgłoszeniach przesyłanych do telefonu zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111, zrobiły wrażenie na uczniach klas V-VII z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mościsku.
W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni funkcjonariusze Komendy Policji w Dzierżoniowie – sierż. Barbara Gaweł oraz asp. szt. Andrzej Kłos, którzy na bieżąco profesjonalnie komentowali pojawiające się na ekranie zdarzenia.Schylając głowę nad telefonem lub ekranem komputera zawsze należy pamiętać o swojej obecności w sieci. Pozornie niewinny komentarz lub brak reakcji na złośliwe posty to również krzywdzenie innych. Za agresję w sieci grożą konsekwencje a anonimowość to często jedynie złudzenie co potwierdzili nasi goście. Podkreślili również, że szacunek, który będziemy sobie nawzajem okazywać w sieci może zaprocentować w najmniej spodziewanym momencie naszego życia.

policja logo

D.W.

Wspomnienia z ferii w Piławie Dolnej

Zajęcia plastyczne, literackie podróże, komputerowe potyczki i emocje podczas gier planszowych – ferie w bibliotece w Piławie Dolnej upłynęły zdecydowanie zbyt szybko! Na szczęście drzwi dla naszych czytelników są otwarte nie tylko podczas szkolnych przerw w nauce. Zajrzyjcie do nas a na pewno znajdziecie coś dla siebie :).

Podczas zumby w naszej bibliotece grawitacja czasami nie działa!

W czwartek 1 lutego  relaksujące zajęcia z zumby w bibliotece w Ostroszowicach prowadziły wolontariuszki  Natalia i Karolina. Było wspaniale!

Przypominamy również o darmowych zajęciach w bibliotece w Mościsku. W każdą środę o godz. 17.30  pod fachowym okiem instruktorki – Magdy Truszczyńskiej – mali i duzi odzyskują rumieńce i uśmiech!!! ZAPRASZAMY

zumba 1

Ważne jest tylko jutro

,,Dear Barbara, You are an inspiration. Thank you.  Wirth love. Yours,Kate.”
/ Kate Moss./

Rozmowa o książce Judyty Fibiger: ,,Barbara Hulanicki. Ważne jest tylko jutro”, to najwspanialsze chwile jakie przydarzyły się nam na spotkaniu w Dyskusyjnym Klubie Książki. Nasza dyskusja o wielkiej kreatorce mody podparta była faktami z życia, wspaniałymi fotografiami z książki oraz informacjami wyszukanymi w Internecie. Zaświadczamy, że:

– Barbara Hulanicki zapoczątkowała pierwszą sieciową modę na świecie.
– Zasłużenie została odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego przez królową za wybitne osiągnięcia w dziedzinie mody.
– Stworzyła dom towarowy Biba, który był prawie jak Harrods. Był to najpiękniejszy sklep świata.

Historia Barbary Hulanicki to opowieść o niewiarygodnie bogatym  w nieoczekiwane zwroty życiu. Jej piękna ciotka Sophie ,,pachniała kwiatami, a na głowie miała malutki kapelusz, najpiękniejszy jaki w życiu widziała”, miała znaczący wpływ na ukształtowanie przyszłej kreatorki mody. ,,Moment, w którym zobaczyłam Audrey Hepburn w filmie ,,Sabrina”, dosłownie zmienił moje życie” opowiada Barbara. Na pytanie – Dlaczego nigdy nie zdejmujesz ciemnych okularów?  – odpowiada szczerze redaktorce –  Ponieważ nie chcę widzieć swoich zmarszczek.
Barbara Hulanicki jako kreatorka mody posiadała talent absolutny. Super modelkaTwiggy określiła swoją ulubioną kreatorkę tak:
,,Zawsze była o jeden krok do przodu przed innymi. Jest dla mnie ikoną stylu”.

Dyskusję o książce Judyty Fibiger w czwartek 2 lutego 2018 roku w bibliotece prowadziły Urszula Zając, Alicja Najwer, Maria Czekańska i Maria Kirkiewicz.

Maria Kirkiewicz