Jubileusz Pojany

Pojana ma już 60 lat!

aktualności Gmina Dzierżoniów

Zespół Górali Czadeckich „Pojana” świętował w sobotę swoje 60-lecie. Podczas uroczystości podpisane zostało też międzynarodowe porozumienie o organizacji XXIX edycji Festiwalu Folklorystycznego „Bukowińskie Spotkania”.

W kinie Zbyszek w Dzierżoniowie spotkali się sympatycy zespołu, a także przedstawiciele władz i instytucji kultury z Polski, Rumunii, Ukrainy i Węgier. „Pojana” wystąpiła przed publicznością z wyjątkowym koncertem jubileuszowym. Członkowie zespołu odebrali wiele życzeń i zostali obdarowani prezentami, w tym m.in. nagrodą z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podczas uroczystości swoje podpisy pod międzynarodowym porozumieniem o organizacji „Bukowińskich Spotkań” złożyli przedstawiciele czterech krajów-gospodarzy wydarzenia.

Nasza gmina wraz z miastem Dzierżoniów będzie miała zaszczyt współorganizować ten jeden z największych festiwali folklorystycznych w Europie już po raz czwarty. Podobnie jak w ubiegłych latach, w tegorocznej – XXIX edycji będą uczestniczyli reprezentanci wielu bukowińskich nacji i różnorodnych nurtów folkloru. W ostatni weekend sierpnia swoją twórczość zaprezentują u nas zespoły folklorystyczne z Rumunii, Ukrainy, Węgier i Polski.

Sobotnie jubileuszowe spotkanie z Zespołem Górali Czadeckich „Pojana” było również okazją do przekazania im specjalnego prezentu. Był nim czek na 15 000 złotych. Pieniądze pozyskane zostały przez Bibliotekę Publiczną Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z okazji 60-lecia działalności zespołu. Czek wręczyła dyrektor biblioteki – Justyna Kaczorowska oraz wójt gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski wraz z w-ce wójt Jolantą Zarzeką.

Po raz kolejny życzymy „Pojanie” wszelkiej pomyślności i wytrwałości w pielęgnowaniu swojej pięknej pasji. Dziękujemy za wyjątkowe emocje!

Organizatorami sobotniej uroczystości byli: Zespół Górali Czadeckich „Pojana”, gmina Dzierżoniów i Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta.

plakat Pojana

tekst i zdjęcia ze strony: http://www.ug.dzierzoniow.pl/

Brzechwa dzieciom

9 lutego spotkaliśmy się w Bibliotece Publicznej w Piławie Dolnej z dziećmi z kl. II Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego, za sprawą utworów Jana Brzechwy, który trafnie i dowcipnie pisał o naszych słabościach. W trakcie tego poetyckiego spotkania dzieci z uśmiechem recytowały wiersze i słuchały tekstów czytanych przez kolegów z klasy III: Marlenę Wietrzniak, Karolinę Doroz i Filipa Rudnikowskiego. Niezawodny Piotr Fronczewski i zespół Fasolki dostarczył nam sporo muzycznych wrażeń. Wysłuchaliśmy m.in. utworów „Witajcie w naszej bajce” i „Kaczka-dziwaczka”. Dzieci były zachwycone. Wiele radości sprawiły też zagadki dotyczące naszego spotkania.
Zachęcamy dużych i małych czytelników do czytania. Książka ćwiczy pamięć, koncentrację, wyobraźnię i wspaniale relaksuje.

Dziękuję za poetyckie a jednocześnie energetyczne spotkanie w bibliotece pani Joannie Mrzygłód i oczywiście sympatycznym dzieciom z Szkoły Podstawowej w Piławie Dolnej.

Wanda Kun

Grupa Twórcza z bukietem hiacyntów

Loesje, hiacynty, szokująco smaczne pączki pana Stanisława oraz wytworna atmosfera podczas spotkania Grupy Twórczej w Tłusty Czwartek w ostroszowickiej bibliotece!DSC_1064

Zachwyciła nas idea Loesje [luszje], czyli po polsku Lusia. Loesje to grupa ludzi działających na całym świecie, a jednocześnie postać, poprzez którą chcą inspirować innych. Idea umieszczana złotych myśli w przestrzeni publicznej zachęciła Grupę Twórczą działającą przy bibliotece w Ostroszowicach do propagowania Loesje, a przez to motywowania do działania. Ósmego lutego przyświecała nam taka Loesje:

Kopernik nie po to ruszył Ziemię
byśmy teraz stali w miejscu.

Pani Jadwiga Połcik z pełnym podziwu spokojem zachęciła zebranych do wykonania kolorowych wiosennych kwiatów. Bardzo żmudna, precyzyjna, wymagająca skupienia praca, zakończona efektownymi hiacyntami dała wszystkim satysfakcję z wykonanego dzieła. Twórcze spotkania w bibliotece łączą ludzi. Pozwalają na wspaniałe spędzanie czasu, dzielenie się swoimi sprawami, wspomnieniami, żartami. Piękne kwiaty to kolejne wytwory wspólnych działań, a wyborne pączki upieczone przez pana Stanisława Wojdyło, mistrza wszystkich mistrzów cukiernictwa, bardzo pięknie uświetniły nasze kolejne udane spotkanie!

Gdy w tłusty czwartek człek w jedzeniu pofolguje,
łaskawy Pan Bóg grzech obżarstwa daruje.

Dziękujemy panu Stanisławowi Wojdyło oraz pani Jadwidze Połcik za dzielenie się swoimi talentami.

mk