Kodowanie w bibliotece

logoMiło nam poinformować, że Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta znalazła się w gronie 85 bibliotek z całej Polski przyjętych do projektu „Kodowanie w bibliotece”. Już niedługo pojawi się u nas zestaw, na który składać się będą: trzy tablety, trzy gry edukacyjne Scottie Go! oraz trzy roboty Photon w wersji edukacyjnej wraz z akcesoriami (matą piankową i kompletem fiszek do ćwiczeń na macie).
Kodowanie, programowanie – bywa nazywane „trzecim językiem”, który warto znać oprócz języka ojczystego i przynajmniej jednego języka obcego, by odnaleźć się dziś na rynku pracy. Jest to też umiejętność uważana za jedną z ważniejszych kompetencji XXI wieku. Przydaje się nie tylko w branżach technologicznych, ale tez w innych dziedzinach, niekoniecznie związanych z naukami ścisłymi. Warto mieć – przynajmniej podstawowe – umiejętności programistyczne, by móc zrozumieć współczesny świat i zachodzące w nim zmiany. Ucząc się programowania lepiej poznajemy cyfrową rzeczywistość, która nas otacza, bardziej świadomie posługujemy się nowymi technologiami, a przede wszystkim – pewniej i bezpieczniej korzystamy z wszechobecnych elektronicznych urządzeń i usług.

Biblioteka w Mościsku jako jedna z pięciu na Dolnym Śląsku będzie mogła we wszystkich swoich filiach zaproponować najmłodszym zajęcia z kodowania i ciekawe zabawy z robotami.

photon do zajawki.jpg.2018-03-01-11-46-15

„Antologia Niepodległości” na Narodowym Czytaniu w Ostroszowicach!

Nazajutrz w chacie Piastunowej życie powszednie szło trybem zwyczajnym.narodowe czytanie logo
  Pogodny wieczór świecił zachodzącym słońcem.
  Na szopie bocian klekotał, niemowlętami swymi zajęty, na łące rżały konie,
  owieczki bure wracały do szop i u wrót domowych dopominały się wnijścia…
Tymi słowami czytanymi przez Sławomira Oleksaka, który wcielił się w rolę Piastuna rozpoczęliśmy czytanie „Antologii Niepodległości”
w ramach Narodowego Czytania 2018 .
„Stara baśń” Józefa Ignacego Kraszewskiego uświetniła inaugurację czytań z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Do czytania wybrano fragmenty opowiadające o ważnych sprawach w życiu każdego człowieka: przywiązaniu do tradycji, relacjach z bliskimi, wierzeniach, zwyczajach i o życiu we wspólnocie. Książka J. I. Kraszewskiego wpisuje się w „Antologię Niepodległości” przede wszystkim dlatego, że autor piórem walczył o niepodległą Polskę. Przepiękna oprawa wydarzenia, kostiumy i artystyczne czytanie wspaniałych tekstów, niesamowicie zaciekawiły młodych słuchaczy.

Wielkie uznanie należy się uczniom klasy szóstej ze Szkoły Podstawowej w Ostroszowicach za włączenie się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez udział w Narodowym Czytaniu w Bibliotece.

Sezon Narodowego Czytania w Ostroszowicach uważamy za otwarty!

Czytali:
Sławomir Oleksak