100 lat Niepodległości . Święto radości czyli … przepis na okolicznościową zakładkę do książki z matematyką, plastyką i geografią w tle.

logo-100-lat

11 kwietnia w bibliotece w Ostroszowicach zagościła klasa V z nauczycielką Joanną Fedko w celu poznania historii dotyczącej początków używania zakładek doksiążek. Dzięki ,,Encyklopedii Wiedzy o Książce” wyszukaliśmy stosowne hasła zaspokajając odkrywczą wiedzę. Pani Monika Adamska –Tchoryk, goszcząca w naszej bibliotece, fachowo podawała uczniom wskazówki podczas wykonywania efektownych zakładek. Wspaniałe pomoce do wykonania oryginalnych przedmiotów przygotował Pan Paweł Guczwiński przy użyciu plotera, z którego wyciął kontury mapy Polski, serduszka, kwiaty i wstążki oraz napisy typu: ,,Kocham Cię Polsko”, ,,Jestem Polakiem – a więc mam obowiązki polskie” oraz  ,,100 lat Niepodległości. Święto Radości”. Ciekawostkę było zastosowanie matematyki i innych przedmiotów podczas naszego spotkania. Pan Paweł intrygował uczniów zagadkami typu: jakie trójkąty zrobiliście, co to jest środkowa trójkąta, gdzie leżą Ostroszowice itp.  Twórcza atmosfera, radość tworzenia niebanalnych rzeczy dla upamiętnienia wspaniałej rocznicy oraz ogromne zaangażowanie dzieci i dorosłych to wspaniała postawa nie tylko patriotyczna.Przyznam szczerze w momencie kiedy pani Monika zaproponowała, aby dzieci zaznaczyły na konturze Polski malutkim brylancikiem miejscowość Ostroszowice zakręciła się w oku łezka wzruszenia. Bo to Polska właśnie! Wszyscy poczuliśmy się jak w rodzinie!