Dyrektor Fabryki Czekolady Gąska Waleria z Knedelkowa gościnnie wystąpiła w bibliotece w Ostroszowicach na Święcie Czekolady!

Czy wiecie co to jest ,,Śmietankowy Poranek?” Taką nazwę dla swojej śmietankowo-kokosowej kulki otulonej czekoladową woalką wymyśliła Gąska Waleria. 12 kwietnia w ostroszowickiej filii Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta dzieci z przedszkola wspaniale bawiły się na Czekoladomanii. Z zaciekawieniem wysłuchały książki Joanny Krzyżanek ,,Cecylka Knedelek i fabryka czekolady”. Szczególnie podobał się słuchaczom fragment o wymyślaniu składników do czekoladowych specjałów oraz wymyślaniu nazw do własnoręcznie wykonanych ozdób na mufinkach. I tak powstały czekoladowe babeczki o nazwach:

Szalony Max -Bartuś
Czyściuszek – Dawidek
Mini czekoladka – Karolek
Serduszkowa babeczka-Julia
Czas ozdabiania babeczek to niezwykle zajmujący proces. Dzieci miały do wyboru rozgrzaną czekoladę, kolorowe posypki, oraz wzory postaci z ulubionych bajek. Wszystko przebiegało bardzo precyzyjnie do czasu, gdy dzieci zapragnęły pomalować buzie kolegów. Zrobiło się bardzo wesoło… Na zakończenie spotkania dla całkowitego szczęścia dzieci pokolorowały podobizny Cecylki i Gąski Walerii, a piękne czekoladowe wytwory będą cieszyły oczy w domach małych cukierników. Bardzo dziękujemy Paniom: Patrycji Wojtachnie za upieczenie babeczek i prowadzenie wspaniałego spotkania dla dzieci, Małgorzacie Porębskiej za pomoc dzieciom w twórczej pracy oraz nauczycielce Ewie Klaus za wspieranie dzieci podczas pracy w grupach plastycznych. Czekoladomania w naszej bibliotece dała dzieciom mnóstwo radości. Uszczęśliwione, że poznały nowych bohaterów książkowych rozróżniały smaki czekolady, dowiedziały się o wartościach zdrowotnych kakaowca i przeżyły odkrywcze chwile, którymi z pewnością podzielą się z najbliższymi.

Było wspaniale! Biblioteka to więcej niż myślisz!

Maria Kirkiewicz DKK w Ostroszowicach

Życie bez czekolady jest jak plaża bez morza

12 kwietnia obchodziliśmy Dzień Czekolady. W tym szczególnym dniu Biblioteka Publiczna w Piławie Dolnej gościła przedszkolaki z naszego piławskiego przedszkola. Rozmawialiśmy o czekoladzie i różnych rodzajach czekolady. Dzieci ogłosiły królową czekolad czekoladę mleczną. Dobrze jednak wiedzieć, iż czekolada gorzka zawiera od 70 do 95% miazgi kakaowej, a deserowa od 30 do 70% miazgi kakaowej, reszta to tłuszcz i dodatki. Dodajmy też, że każdy owoc kakaowca jest mniej więcej wielkości ananasa i zawiera wystarczająco ziaren aby zrobić z nich 7 czekolad mlecznych. Dzieci oglądały zdjęcia, rysunki drzewa kakaowca i owoce kakaowca. Z opakowań po czekoladzie powstał nam kolorowy plakat. Z płynnej czekolady dzieci malowały smakowite obrazy. Radości było co niemiara. Smakowały też znakomicie banany maczane w czekoladzie. „Szkoda, że taki czekoladowy dzień jest raz w roku” – stwierdziły dzieci. Spotkanie można podsumować cytatem nieznanego autora – „Życie bez czekolady jest jak plaża bez morza.” Dziękuje za współpracę pani Annie Zakrzewskiej oraz Renacie Kajkowskiej przy realizacji spotkania.

Zapraszamy do biblioteki.

Wanda Kun,