Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile w Ostroszowicach

,,19 kwietnia 2018 roku przypada 75. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.
Dlaczego żonkile?
Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu”.
Już po raz kolejny w Bibliotece podejmujemy akcję wykonania żonkili oraz przekazania ich mieszkańcom, gdyż w ten sposób chcemy zwrócić ich uwagę na upamiętnienie bohaterskiego zrywu w getcie. Pod kierunkiem Pani Jadwigi Połcik dzieci wykonały w bibliotece piękne żonkile i zostawiły je w pobliskim sklepie. Mieszkańcy podczas zakupów będą mieli okazję przekonać się, że największą troską w edukacji obejmujemy pamięć o bohaterach, a także otrzymać symboliczny kwiat, który będzie przypominał o wielkiej prawdzie głoszącej że ,,łączy nas pamięć”.

Dziękujemy dzieciom oraz Paniom Jadwidze Połcik i Alicji Najwer za udział w tej szlachetnej akcji.

mk

Własny cylinderek

Co można zrobić jeśli wstydzimy się swojej łysinki? Pan Cylinderek, postać z książki Margarett Borroughdame, w zabawny sposób opowiedział o tym logo maleprzedszkolakom z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mościsku. Maluchy przywędrowały do biblioteki pod opieką swojej nauczycielki Magdaleny Onderki 19 kwietnia, zadowolone z pięknej pogody. Po wysłuchaniu książki zastanawialiśmy się jak pozytywne cechy i talenty mogą ukryć nasze niedoskonałości. Odnalezienie własnego cylinderka to ważne zadanie i warto taką umiejętność nabyć. Lekturę i rozmowy uzupełniły zajęcia z tabletami, które wywołały uśmiech na każdej twarzy. Rozdane kolorowanki okazały się bowiem być czymś więcej. Warto było poświęcić czas na dobór barw. Dzięki odpowiedniej aplikacji gołębie, aligatory i rybki pokazały się w bibliotecznej przestrzeni budząc zachwyt.

Dziękujemy za wizytę i zapraszamy ponownie!

D.W.