Globalnie w bibliotekach

Z radością informujemy, że nasza Biblioteka znalazła się w gronie placówek uczestniczących w programie „Globalnie w bibliotekach”. Przedsięwzięcie ma na celu zaangażowanie społeczności w sprawy związane z pomocą humanitarną i jej obrazem, przyjrzenie się stereotypom, które komunikacja pomocowa może powielać i zastanowienie się nad tym, w jaki sposób myślimy o pomocy humanitarnej i ludziach, którym jest udzielana.

Bez tytułu

Dzięki programowi realizowanemu przez Polską Akcję Humanitarną we współpracy z Fundacją Rozwoju
Społeczeństwa Informacyjnego już od 1 maja w czytelni Biblioteki w Mościsku można obejrzeć wystawę związaną z tematami kryzysów humanitarnych i wyzwań globalnych. Stanie się ona doskonałym uzupełnieniem zajęć dla dzieci i dorosłych, które w najbliższym czasie będą realizowane w naszych bibliotekach.

Biało-czerwone warsztaty w Roztoczniku

Piątkowe popołudnie, przed majowymi świętami,  grupa młodych czytelników z Biblioteki w Roztoczniku spędziła na warsztatach w Domu Seniora „Pałac Roztocznik”. Wspólnie z Seniorami wykonywaliśmy patriotyczne ozdoby: kokardy i kwiaty w kolorach biało – czerwonych, a także kolorowaliśmy flagi państwowe. Atmosfera, jak widać na zdjęciach, była wspaniała.  Młodzież z Roztocznika chętnie odwiedza starszych przyjaciół i już niejednokrotnie uczestniczyła w zajęciach wraz z Seniorami.

Wykonane prace ozdobiły świetlicę w „Pałacu Roztocznik”.

A.M.

Nawzajem sobie potrzebni

Edukacja do starości to program realizowany przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ostroszowicach w okresie od marca do czerwca 2018 roku. Biblioteka PublicznaDSC_0647 Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta , Filia w Ostroszowicach, została włączona do realizacji tego projektu razem z Grupą Twórczą, która wielokrotnie zapraszała na swoje zajęcia uczniów szkoły. Podczas wielopokoleniowych spotkań realizowane są cele dzięki którym buduje się szacunek, otwartość oraz wzajemna tolerancja. Ponadto dzieci łatwiej pojmują starość jako naturalną fazę rozwoju.

Biało-czerwona kokarda narodowa łączy pokolenia

26 kwietnia w bibliotece odbyły się warsztaty prowadzone przez panią Jadwigę Połcik pod nazwą: ,,Biało-czerwona kokarda narodowa”. Krok po kroku, według szczegółowych zasad, wspólnie zostały wykonane piękne patriotyczne ozdoby. Z historycznych zapisów dowiedzieliśmy się, że zastosowanie biało-czerwonych kokard datuje się od roku 1846, kiedy to przypinali je powstańcy w Krakowie. My wykorzystamy je podczas Święta Konstytucji 3 Maja. W tym dniu godnie zaprezentujemy nasze kokardy w domach lub na spacerze.

,,Witaj majowa jutrzenko,
Świeć naszej polskiej krainie,
Uczcimy ciebie piosenką, która w całej Polsce słynie.

Witaj maj, piękny maj,
U Polaków błogi raj.”