Wielozmysłowe pole doświadczalne

Wielozmysłowe pole doświadczalnen
czyli kreatywne zabawy sensoryczne
na Dzień Dziecka w bibliotece!

1 czerwca w Ostroszowicach celebrowaliśmy w bibliotece Dzień Dziecka. Było twórczo i bardzo wesoło. Wśród wielu atrakcji najbardziej podobało się dzieciom:
– słuchanie utworu Zofii Staneckiej pt. ,,Baśń o świętym spokoju” w ramach Tygodnia Czytania Dzieciom,

– malowanie farbami akrylowymi na folii temat ,, Podwodny świat”,

– paćkanie farbami przy użyciu pędzla, plastyczne wyżycie się i przeżywanie sztuki w wielu aspektach,

– zabawy animacyjne z chustą Klanzy i huśtanie do woli w kolorowych przestworzach z okazji święta,

– smakowanie rewelacyjnych ciasteczek Pani Patrycji,

– bum bum rurki czyli perfekcyjna gra znanych utworów dziecięcej muzyki klasycznej na diatonicznych instrumentach,

– ,,Przedstawiamy świat podwodnej krainy” stworzenia dzieła malarskiego na szkle w wykonaniu Wiktorii oraz Igi.

Rekin ludojad w kolorowe kropki, skrzynia skarbów, tańczące meduzy zrobiły na widzach ogromne wrażenie…
,,Wszyscy poczuliśmy się jak prawdziwi artyści” stwierdziły dzieci uczestniczące w zabawach.

Dzień Dziecka w bibliotece wszyscy uważamy za wspaniały i niezapomniany!”

Maria Kirkiewicz

Potrzeby innych są tak samo ważne jak nasze

W środę 30 maja w bibliotece w Ostroszowicach odbyło się spotkanie z uczniami klasy I w ramach projektów edukacyjnych: Artystycznie. Kreowanie, Wychowanie oraz Wiem, Czuję. Pomagam! Celem tego spotkania było uświadomienie dzieciom jak ważne jest rozpoznawanie potrzeb własnych i innych ludzi. Inspiracją zaś bajka Mkukusu i pierwsza kropla wody z cyklu Mądre bajki z całego świata. To dzięki niej uczniowie w pełni uświadomili sobie  jakie mają potrzeby i co im jest potrzebne, by je zaspokoić. Dyskusja dotycząca głównego przesłania baśni pomogła dzieciom zrozumieć treści dotyczące rozmowy tajemniczej roślinki z chłopcem. Chodzi o diagnozowanie potrzeb i sposobach ich zaspokajania.Trudność dokonywania wyborów uczniowie przetestowali podczas udziału w zabawie ,,Loteria”. Każdy wybrany los należało samodzielnie odczytać i dokładnie uzasadnić jak zostanie wykorzystany. Przykładowo:  Wyobraź sobie, że wylosowałeś kupon do wesołego miasteczka na jedną z dostępnych atrakcji . Co wybierasz? albo: Wyobraź sobie, że wylosowałeś kupon na gałkę lodów. Jaki smak wybierasz?
To były bardzo  trudne wybory. Wymagały zastanowienia. Podobnie było gdy uczniowie częstowali się ciastkami, z których należało wybrać jeden smak i uzasadnić wybór.
Nasze wyjątkowe spotkanie w bibliotece uświadomiło dzieciom wiele prawd uniwersalnych.
Bardzo ważne jest umiejętne reagowanie na potrzeby własne i innych ludzi. W konkluzji spotkania powstało motto:
Potrzeby innych są tak samo ważne jak nasze.

mk