Pisanie dla dzieci to prawdziwa podróż

male

Od piętnastu lat Książka na walizkach odwiedza mniejsze i większe miejscowości. „Z książką na walizkach, czyli Dolnośląskie Spotkania Pisarzy z Młodymi Czytelnikami” to największa impreza promująca czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży na Dolnym Śląsku, w której biorą udział wybitni twórcy literatury dziecięcej, ilustratorzy i wydawcy. Głównym organizatorem jest Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. T. Mikulskiego we Wrocławiu. Do tej pory walizkowe spotkania odbyły się na terenie 161 gmin – to niemal komplet!                                                                                                  Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta 7 czerwca miała zaszczyt gościć na spotkaniu autorskim Dorotę Combrzyńską-Nogalę, która przyjechała do nas aż z Łodzi. Pisarka jest m.in. autorką książek obyczajowych. Naszyjnika z Madrytu  nagrodzono Literacką Nagrodą im. Władysława Reymonta. Jej książka dla dzieci  Bezsenność Jutki otrzymała nagrodę Książka Przyjazna Dziecku oraz wyróżnienie w konkursie IBBY na Książkę Roku 2012, natomiast Syberyjskie przygody Chmurki zdobyły wyróżnienie w konkursach na Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego oraz na Książkę Przyjazną Dziecku. To właśnie ta pozycja stała się głównym elementem spotkania. Książka przedstawia prawdziwą historię Anny Szwykowskiej-Michalskiej, która mając trzy lata, wraz z rodziną została zesłana do tajgi syberyjskiej nad rzeką Jenisej niedaleko Krasnojarska. W maju 1946 roku wróciła do Łodzi, gdzie jej historię przelała na papier właśnie Dorota Combrzyńska-Nogala.Niemal wprost z drukarni przybyła jej najnowsza książka Wysiedleni, z której cieszył się także towarzyszący pisarce Jerzy Kumiega, kierownik Działu Pracy z Dziećmi DBP, koordynujący większość działań związanych z walizkowymi spotkaniami.                                                      Wizyta upłynęła zdecydowanie zbyt szybko, pomimo wielu pytań, które przygotowały dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mościsku i próśb o autografy od wszystkich uczestników spotkania.

Na tegoroczny finał akcji 9 czerwca zaprasza Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna „Biblioteka pod Atlantami” w Wałbrzychu!

Projekt dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządy województwa dolnośląskiego, powiatu wałbrzyskiego i miasta Wałbrzycha oraz ze środków dolnośląskich samorządowych instytucji kultury.

D.W.

Potrzebni sobie nawzajem nie tylko podczas wyplatania makram !

Grupa Twórcza przy Bibliotece w Ostroszowicach została zaproszona do udziału w projekcie realizowanym przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ostroszowicach ,,Potrzebni sobie nawzajem”.
Uczniowie nawiązali wspaniałe relacje z dorosłymi podczas wykonywania makram. Punktem wyjścia do tego spotkania była rozmowa na temat wspólnego dzielenia się wiedzą, radość z przekazywania własnych pasji oraz pokazanie wszystkim, że przemijanie czasu może być radosne.
Część plenerowa w ogrodzie dała uczestnikom mnóstwo powodów do uśmiechu. W spotkaniu udział wzięli: Młodzież z klasy VI Szkoły Podstawowej w Ostroszowicach, Grupa Twórcza z Biblioteki w Ostroszowicach , Urszula Zając Dyrektor ZSP w Ostroszowicach, młodzież z Indii, Tajlandii oraz Chin oraz nauczycielka Joanna Fedko. To było niezapomniane spotkanie.

Wielkie podziękowania dla mentorki Pani Jadwigi Połcik, która z empatią prowadziła instruktaż wykonania makram !

mk