Noc Bibliotek

NocBibliotek.11001874 biblioteki wzięły w tym roku udział w ogólnopolskiej akcji NOC BIBLIOTEK. Biblioteka w Mościsku również znalazła się w tym powiększającym się co roku gronie. W sobotę 9 czerwca zaprosiliśmy pomiędzy półki z książkami dzieci i młodzież z kilku miejscowości. Okazało się, że już po 5 minutach wszyscy doskonale się rozumieli i mogliśmy rozpocząć zajęcia. Atrakcji było sporo. Hasło tegorocznej akcji brzmiało „RzeczpoCzyta”. W wyjątkowym roku 100 lat niepodległości Polski skupiliśmy się na polskiej literaturze, ilustracji, sztuce i przyrodzie. Dzięki Centrum Organizacji Obywatelskiej mogliśmy przeczytać książkę Zofii Staneckej Gdy pada deszcz. W jaskini goblinów, zajrzeć do dodatkowego komiksu Januarego N. Misiaka Wszystko będzie dobrze i obejrzeć film, który pół roku temu miał premierę kinową – „Tarapaty” w reż. Marty Karwowskiej.                                                                                                                                                                                                        Wiele radości sprawiły warsztaty komiksowe, podczas których powstały wspólne minikomiksy. Zadanie nie było łatwe, bo kartkami zamienialiśmy się co kilka minut, dopisując i dorysowując nowe elementy na otrzymywanych planszach. Dla niektórych osób była to pierwsza próba komiksowej aktywności. Nowym wyzwaniem okazały się również roboty Photon, które zachwyciły wszystkich całą gamą interaktywnych czujników. Wydające dźwięki, okazujące emocje i zmieniające kolor urządzenia skradły serca i umysły uczestników zajęć. Trudno było się rozstać zarówno z elektroniczną, jak i analogową stroną biblioteki.

Dziękujemy Pani Iwonie Chorążyczewskiej za przepyszne rogaliki, które zostały pochłonięte przy wtórze zachwyconych pomruków w przeciągu 5 minut od podania 🙂
Zapraszamy za rok!
D.W.

Główny organizator

Poznajemy Polską kulturę i historię

Noc Bibliotek w Ostroszowicach z Pablo Picassem, Narodowym Czytaniem, Koncertowaniem, Kapsułą Czasu, filmem i Flirtem z literaturą

Tysiąc osiemset siedemdziesiąt cztery biblioteki uczestniczyły w Nocy Bibliotek. W tym także nasza. Organizatorzy zadbali o to, aby podczas tego wydarzenia uczestnicy w bibliotece poczuli się komfortowo. Noc Bibliotek w Ostroszowicach miała kilka odsłon. Celem wydarzenia była promocja czytania ,biblioteki oraz dobra zabawa i wspólne spotkanie z czytelnikami. Nasze spotkanie w bibliotece rozpoczęliśmy od Flirtu z Niepodległą, dzięki której młodzież odkryła zabawną grę opartą na cytatach z utworów wydanych w Polsce ok. 1918 roku, która uczy, bawi i rozwija relacje między sobą nawzajem.nb_2018_logo_0
Narodowe Czytanie Antologii Niepodległości przybliżyło uczestnikom historię powstania „Pieśni Legionów Polski”.
Interesujący wykład historyczny wygłosił historyk Janusz Głód.
Odkryliśmy, że Józef Piłsudski zafascynował się Legionami Polskimi we Włoszech, utworzonymi w latach 1797-1807 przez Jana Henryka Dąbrowskiego i w 1914 utworzył legiony, które stały się zalążkiem państwa Polskiego.
Dzięki Nocy Bibliotek wspólnie odbyliśmy także wspaniałą Podróż w przyszłość. W sondzie ulicznej prowadzonej przez Filipa Porębskiego mieszkańcy Ostroszowic udzielali wypowiedzi na temat: Polska za 100lat. Wśród optymistycznych planów mówiących o tym, że Polska będzie krajem rozwiniętym technologicznie znalazły się wypowiedzi fatalistyczne opowiadające o tym, że Polski za 100 lat nie będzie na mapie, utonie w śmieciach i smogu. Optymistyczne dotyczyły problemów globalnych i głosiły, że Polska zwróci się ku Afryce i pomoże w rozwiązaniu problemów z dostępem do wody pitnej.
Wszystkie te wypowiedzi zostały zapisane i komisyjnie umieszczone w Kapsule Czasu.

Muzykowanie podczas Nocy Bibliotek to kolejny punkt na naszej mapie wydarzenia. Julia Sokalska -skrzypce i Michał Gromadzik -gitara akustyczna, wystąpili z Koncertem dla Niepodległej. Wytworzył się nadzwyczaj wytworny klimat. Oczarowani słuchacze wielkimi brawami nagrodzili młodych muzyków.
Oczekiwany seans filmowy dopełnił w całości nasze spotkanie z kulturą i historią. Z przyjemnością obejrzeliśmy wspólnie film Tarapaty w reżyserii Marty Karwowskiej. Zawarty w filmie motyw Syrenki narysowanej na murze pewnej kamienicy przez Pabla Picassa w 1948 roku podczas pobytu
w Warszawie doskonale wpisuje się w historię, którą podążaliśmy wytrwale podczas pamiętne Nocy Bibliotek 2018 w Ostroszowicach.

Ta niezapomniana kulturalna Noc Bibliotek na długo pozostanie w pamięci uczestników. To nasz kolejny Przystanek Niepodległości. Prawdziwe święto Radości.

Maria Kirkiewicz
Filia w Ostroszowicach