„Niech szczęście, pokój na nowo zakwitną”

Narodowe Czytanie kolejnego tekstu z Antologii Niepodległości
                                                              podczas nietypowej lekcji historii w bibliotece w Ostroszowicach.

26 września uczniowie piątej klasy uczestniczyli w wyjątkowym wykładzie na temat wybranego utworu z listy 44 tekstów Antologii Niepodległości.
Hymn Boże coś Polskę autorstwa Alojzego Felińskiego pokazuje jak bogata i fascynująca jest historia naszego narodu. Droga do niepodległości była kręta i naznaczona cierpieniem wielu ludzi. Prelegent Janusz Głód w bardzo interesujący sposób opowiadał o dziejach tego wspaniałego hymnu. Zanim uczniowie odśpiewali tę uroczystą pieśń wspaniale opowiadali o tym jakie wsparcie dawała ta pieśń wszystkim Polakom.
Według uczniów te słowa znaczyły dla Polaków bardzo wiele:
Dacie radę!
Będziecie na mapie!
Wierzcie w siebie!
Nie ulegajcie!
Podniesiecie Polskę na nogi!
Wasza śmierć nie pójdzie na marne!
Nie traćcie ducha!
Bądźcie wierni Ojczyźnie!

Na zakończenie spotkania uczniowie z empatią i powagą odśpiewali tę patriotyczną pieśń.
Dosłownie drżały mury przy słowach:  Ojczyznę wolną pobłogosław Panie!
To była dobra lekcja szacunku i patriotyzmu.

W bibliotece dzieją się rzeczy niezwykłe!

M.K.

Marzyciele są zbawcami świata

Marzyciele są zbawcami świata.
/James Allen/

28 września Grupa Twórcza działająca przy Bibliotece w Ostroszowicach uczestniczyła w Międzynarodowych warsztatach plastycznych w Synagodze Rutika w Dzierżoniowie. Zajęcia prowadził Piotr Szymon Mańczak, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W jasny sposób artysta zachęcił uczestników warsztatu do wykonania pracy plastycznej, w której kluczową rolę odgrywa słowo MIZRAH.
Kreatywność uczestników oraz nietypowy proces twórczy otworzył szerokie horyzonty działaniu plastycznemu. Powstały niepowtarzalne magiczne dzieła, które  mówią o twórcach więcej niż sami o sobie dotychczas sądzili.
Czy właśnie o to chodziło w tym działaniu?
Czy odkrywanie swoich możliwości to proces permanentny?
Czy można porównać lub ocenić te prace?
nbsp;
Trudno prostymi słowami opowiedzieć o tym spotkaniu w tak mocno metafizycznym miejscu jakim jest dzierżoniowska Synagoga Rutika.

Pełni szacunku dla artysty oraz pomysłodawców tak wspaniałego spotkania pozostajemy ze zdobytą wiedzą i bogatymi wspomnieniami.

Szalom!
M. K.

Warsztaty latawcowe w Uciechowie

Biało-czerwone w górę!

Pod tym hasłem w bibliotece w Uciechowie odbyły się warsztaty latawcowe. Wszystkie latawce zostały wykonane w barwach narodowych. Głównym celem warsztatów było uczczenie 100-lecia Niepodległości Polski. Latawce jako symbol wolności świetnie wpisały się w obchody tego święta. Młodzi modelarze mieli mnóstwo frajdy przy tworzeniu swoich modeli, które pojawiły się na Powiatowych Zawodach Latawcowych w Mościsku.