III Ogólnopolskie czytanie Jeżycjady

Serdecznie zapraszamy do wspólnego czytania i zajadania! Jeżycjada to niezwykle smaczne kawałki literatury i wspaniałe przepisy, które spróbujemy wykorzystać już 30 marca. Pasty, zupy, naleśniki i ciasta – może ktoś  pochwali się swoimi kulinarnymi umiejętnościami i przyniesie próbki na nasze sobotnie spotkanie? Wszystko przyjmiemy z otwartymi ramionami i z łyżką oraz widelcem w dłoni :).

Na bibliotecznym FB znajdziecie kilka przepisów prosto z książki Małgorzaty Musierowicz „Łasuch literacki”. FB – zajrzyj TU!

Nie zapomnijcie również o swoich ulubionych fragmentach prozy z Jeżycjady. Każdy chętny będzie mógł je zaprezentować na naszym spotkaniu.

Wspomnienia płynące z głębi serca

15 marca Biblioteka Publiczna w Piławie Dolnej gościła na spotkaniu autorskim panią Krystynę Patrzykąt. Dzierżoniowska pisarka mówiła o dzieciństwie, które przypadło na powojenne czasy oraz o przesiedleniu z Kresów Wschodnich na Dolny Śląsk. W losy jej rodziny wpisała się  nasza Piława Dolna, gdzie mieszkała w dzieciństwie i młodości.                                                                                                                                                                                          W piątkowym wydarzeniu uczestniczyć mogli wszyscy chętni mieszkańcy Piławy Dolnej, młodzież nie zawiodła. Pod opieką polonistki, pani Iwony Chorążyczewskiej, klasa VII Szkoły Podstawowej w Piławie Dolnej zawitała w progi biblioteki. W spotkaniu uczestniczyła również radna gminy Dzierżoniów – Teodora Skutnik oraz dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów – Justyna Kaczorowska.
Spotkania autorskie potrzebne są tak pisarzom jak i czytelnikom. Ważna jest bezpośrednia rozmowa, kontakt z autorem książek. Pani Krystyna opowiadała o wielu ciekawych faktach ze swojego życia prywatnego i zawodowego. Mieliśmy przyjemność wysłuchać czytanych przez autorkę fragmentów wierszy oraz wspomnień zawartych w tomach: „Cztery siostry”, „Frywolitki”, „Wiersze z Kresów i o Kresach”.
Mam nadzieję, że twórczość literacka pani Krystyny Patrzykąt zainteresowała młodych czytelników i być może stanie się inspiracją do własnej twórczości?
Dziękuję za pomoc w realizacji spotkania pani Iwonie Chorążyczewskiej i uczniom VII klasy.

Było nam niezmiernie miło gościć panią Krystynę Patrzykąt w naszej Bibliotece. Dziękujemy za wspomnienia płynące z głębi serca, którymi autorka zechciała się z nami podzielić.

Wanda Kun

W ostroszowickiej bibliotece odkrywamy świat z minionych lat!

Książka Marianny Oklejak ,,Cuda wianki. Polski folklor dla najmłodszych i starszych” posłużyła jako wprowadzenie uczniów klasy trzeciej w cudowny świat polskiej kultury rękodzielniczej.
Ten świat istnieje nie gdzieś daleko-za górami za lasami lub zamknięty w skansenach-lecz blisko, za miedzą i wcale nie jest oderwany od naszego dzisiaj. Od nas zależy czy będzie trwać, rozwijać się i wypełniać znaczeniem…

Rozmowa z uczniami o tradycji odpustowych jarmarków z różnymi charakterystycznymi zabawkami zainspirowała nas do wykonania piłeczek z trocin, robionych domowymi sposobami na okolicznych podwórkach w minionych czasach. Krok po kroku według instrukcji Pani Alicji udało się wszystkim wykonać skaczące piłeczki. Szkoda, że nie ma już takich jarmarków jak dawniej.
A najbardziej nam żal:
„Kolorowych jarmarków, blaszanych zegarków
pierzastych kogucików, baloników na druciku
motyli drewnianych, koników bujanych
cukrowej waty…”
To wspaniałe sentymentalne spotkanie zakończone wykonaniem piłeczek dedykuję moim sąsiadom z dzieciństwa, którzy umilali dzieciom zabawy właśnie takimi cudeńkami.
mk