WielkaMoc Tradycji po raz pierwszy w Dzierżoniowie

Wielka jest moc tradycji. Impreza zorganizowana po raz pierwszy wspólnie przez Powiat Dzierżoniowski, Miasto Dzierżoniów oraz Gminę Dzierżoniów, spotkała się z pozytywnym odzewem mieszkańców. Dzierżoniowski Ośrodek Kultury pod swoim dachem gościł koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia, rękodzielników, organizacje pozarządowe  i zespoły ludowe.  Na kolorowych stołach królowały babki wielkanocne, pisanki i palmy.

Na terenie przed budynkiem odbył się także Jarmark Wielkanocny, gdzie było można zakupić pyszne domowe wyroby. Zapachy kusiły równie mocno jak kolory, które cieszyły oczy w każdym kącie. Tradycyjny żurek znikał w rekordowym tempie a podczas rozmów z gospodyniami można było uzyskać tajne przepisy na najlepsze potrawy wielkanocne. Przepięknie przygotowane stoły wielkanocne były wciąż fotografowane z podziwem przez wszystkich, którzy pojawili się w sali koncertowej i Galerii na Piętrze. Tematem przewodnim było oczywiście jajko. Trudno było od nich oderwać wzrok. Może zainspirują do stworzenia domowych wariantów wersji wystawowej? Swoje stoły zaprezentowały m.in. Koło Gospodyń Wiejskich „Niezapominajki” z Włók,   Owiesna,  Ostroszowic, Mościska, Uciechowa, Stowarzyszenie Przyjaciół Pojany oraz Sołectwo Piława Dolna i Myśliszów. Oblegane były też wystawy pięknych prac Antoniny Maciątek i Lucyny Pająk.

Wśród gości pojawili się między innymi: Marcin Gwóźdź wicemarszałek województwa dolnośląskiego, Grzegorz Kosowski starosta dzierżoniowski, Dariusz Kucharski burmistrz Dzierżoniowa, Dorota Pieszczuch zastępca burmistrza Dzierżoniowa, Jolanta Zarzeka zastępca wójta gminy Dzierżoniów i Paweł Czyszczoń dyrektor Wydziału Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego.

Dużo radości sprawił też konkurs zbijania jaj. Nie było łatwo uzyskać Tytuł Wielkanocnego Mocarza! Okrzyki triumfu słychać było ponad muzyką chórów i zespołów ludowych, prezentujących swe umiejętności na scenie. Tak dobrą zabawę koniecznie należy powtórzyć. Do zobaczenia za rok!

Zapraszamy do galerii zdjęć na naszym profilu FB – ZAJRZYJ

Tradycja, Integracja, Święta tuż, tuż…

Wybór palm w sklepach i na straganach jest ogromny, jednak zakup gotowej nie daje nam takiej satysfakcji, jak własnoręczne wykonanie i do tego jeszcze w grupie ludzi, którzy służą nauką i pomocą. Już po raz czwarty biblioteka w Owieśnie włączyła się do udziału w konkursie ogłoszonym przez proboszcza naszej parafii na najładniejszą palmę podczas Niedzieli Palmowej. Swoją pracę nad palmą rozpoczęliśmy od nauki robienia wcale niełatwych do wykonania kwiatków z bibuły i krepiny, ale po kilku spotkaniach i wielu godzinach nauki wychodziły nam cuda. Powstały przepiękne róże, żonkilki, krokusy, chabry itp. Kolejnym etapem  było przyniesie bukszpanu przez mieszkańców, niezbędnego do wykonania naszej  palmy w całości. W tym roku końcowy finał prac miał miejsce  w agroturystyce „Różane Wzgórze”. Natomiast wczoraj w  Niedzielę Palmową pojechaliśmy z naszą wspólnie wykonaną palmą do kościoła parafialnego w  Przedborowej na finał konkursu. W tym roku konkurencja była duża, a ogłoszenie wyników nastąpi w Wielki Czwartek. Dla nas nieważne są wyniki, ale to że mogliśmy się spotkać po raz kolejny w bibliotece, a także gościć w agroturystyce „Różane Wzgórze”. Zrobić coś wspólnie oraz nauczyć się czegoś nowego. Poprzez udział w warsztatach i w konkursie, chcieliśmy przede wszystkim podtrzymać tradycję.

Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w wykonanie palmy.

Do zobaczenia za rok!

Joanna Pestkowska

Święto drzewa w bibliotece!

Książka Petera Wohllebena ,,O czym szumią drzewa” brzmi jak bajka, ale bajką nie jest. 10 kwietnia dwie klasy – druga i trzecia  – uczestniczyły w lekcji bibliotecznej, którą poświęciliśmy na uczczenie Święta drzewa. Uczniowie kochający przyrodę mieli znakomitą okazję na dokonanie wspaniałych odkryć dotyczących drzew. Nasza analogowa wyprawa do lasu była bardzo interesująca. Ciekawostki o tym jak funkcjonują drzewa, jak przebiega życie rodzinne lasu, o wyjątkowości każdego drzewa, o powiązaniach rodzinnych i przyjaźniach drzew jednego gatunku, słabościach i mądrości przyrody zachęciły uczniów do wnikliwej analizy korzyści wynikających z dbania o lasy. Mnóstwo intrygujących pytań typu: skąd się biorą drzewne dzieci, czego uczą się w leśnej szkole dzieci drzew, czy pytanie o to czy drzewo może schudnąć, spowodowało burzę mózgów. Omawiana książka wyjątkowo zainteresowała uczniów i rozbudziła  nieograniczoną ciekawość. Podczas wymyślania sposobów wykorzystania drzew do zabawy, dzieci stwierdziły, iż wspaniale byłoby  stworzyć funkcjonalny domek na drzewie. Z pomocą książek wybrały najciekawsze pomysły drzewnych domków.

Na zakończenie fantastycznego spotkania, podczas podsumowania, dzieci stwierdziły, że życie bez drzew nie mogłoby istnieć. Z wykorzystaniem farb i rurek stworzyliśmy w Ostroszowicach razem swoje drzewo. Na zakończenie spotkania odtańczyliśmy brawurowo taniec wywołujący deszcz.

Bez wody też nie byłoby życia!

mk