Czekoladowe szaleństwo

Do ostatniego okruszka znikły czekoladowe smakołyki. Dzień czekolady, przypadający 12 kwietnia, uczciliśmy godnie! W bibliotece w Mościsku musieliśmy dostawiać stoły i szukać krzesełek – chętnych do świętowania było sporo. Biblioteka w Ostoszowicach zaprosiła na czekoladowe party.Na początku były esy floresy z gorącej czekolady na kakaowych mufinkach upieczonych przez panią Patrycję! Następnie ozdabianie i posypywanie babeczek oraz ciepłe owoce pod słodką kołderką z mlecznej czekolady, maczanki czekoladowe, czyli nasz pierwszy sos a także czekoladowe opowieści zakończone tańcem towarzyskim. Było smakowicie i wyjątkowo! W bibliotece w Roztoczniku Dzień Czekolady rozpoczął się od napisania wiersza o czekoladzie. Potem było już tylko lepiej – wspólne wykonanie czekoladowych tortów, jedzenie czekolady „bez oblizania” się i na koniec…szaleństwo…malowanie czekoladowych twarzy. Tuszyńska biblioteka zaproponowała uczestnikom zajęć wykonanie własnej kartki z czekoladowym motywem, podskubując czekoladowe muffinki. Kilka dni później do grona świętujących dołączyła filia w Piławie Dolnej, gdzie uczestnicy spotkania doszli do wniosku, że Czekolada = Relaks. Dzieci stwierdziły jednoznacznie i stanowczo -CZEKOLADA to duża przyjemność, powodująca uśmiech na twarzy. Ukłony dla Majów, Azteków i innych ludów Ameryki Południowej, którzy wzbogacili nas takim wybornym ziarnem kakaowca, z którego powstaje smakowita czekolada!

Filozofia dla łakomczuchów z okazji Dnia Czekolady:
„Czekolada jest wyciągiem z nasion kakaowca.
Nasiona te są warzywami.
Cukier jest wyciągiem z buraków cukrowych.
Buraki cukrowe są warzywami
– CZEKOLADA JEST SAŁATKĄ WARZYWNĄ!”

Pomysł na własną kartkę świąteczną zrealizujesz z nami!

Pierwsza odsłona imprezy WielkaMoc Tradycji, która odbyła się w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury w Niedzielę Palmową, podbiła serca wszystkich odwiedzających. Przez cały dzień na scenie w sali koncertowej śpiewały lokalne zespoły i chóry, można było dopytać o sekretne przepisy na najsmaczniejsze potrawy świąteczne, sprawdzić, które jajko jest najtwardsze i przyjrzeć się pięknie udekorowanym stołom.                                                                      Dla wszystkich chętnych przygotowano warsztaty pisankarskie, plecenia koszyczków, tworzenia palm wielkanocnych oraz kartek świątecznych. Już 6 kwietnia szykowaliśmy palmy  i pierwszą część kartek wielkanocnych. Kolejne warsztaty własnoręcznie wykonanych kart odbyły się w Niedzielę Palmową w klimatycznej sali, którą udostępnili nam plastycy. W tych artystycznych przestrzeniach przez 4 godziny powstały niepowtarzalne, niezwykle pomysłowo wykonane kartki. Żaden wzór się nie powtórzył i okazało się, że nie trzeba posiadać specjalnych umiejętności, aby samodzielnie wykonać świąteczną kartkę wielkanocną. Wystarczy odrobina chęci, trochę czasu i uśmiech, który pomaga we wszystkich działaniach. Każdy chętny mógł przystanąć i z przygotowanych elementów stworzyć niepowtarzalną niespodziankę dla znajomych i rodziny. Warsztaty poprowadzili pracownicy Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tuszynie i członkowie Stowarzyszenia „Wzgórza Kiełczyńskie”.

Dzięki naszym warsztatom unikatowe kartki świąteczne mogą powędrować z życzeniami w świat. Wesołych Świąt!