Krasnoludki są na świecie

No i wreszcie się wydało! Cały ten kurz w domu to wina krasnoludków, które wydostając się z odkurzaczy odnoszą wszystkie kłaczki z powrotem na miejsce!

Jeśli choć przez chwilę mieliście ochotę poczuć się krasnoludkami i odkryć tajemnice krasnoludkowego świata to warto było zajrzeć 10 maja do naszej biblioteki w Mościsku. W zajęciach bardzo pomogła książka Macieja Szymanowicza „Krasnoludki. Fakty. Mity. Głupoty”. To dzięki niej wiemy, że dodatkowy brzuszek w literce B, dziury w serze i pękające baloniki to zjawiska, które możemy zawdzięczać krasnoludkom. One też odpowiadają za pomieszanie bajek. Parają się tym zajęciem szczególnie te zamieszkujące biblioteki. Dzieci z kl. „0” musiały uporać się z tekstem, w którym znalazły się trzy różne opowieści. Na szczęście nie miały z tym kłopotu i Kopciuszek zjedzony przez Smoka Wawelskiego mógł zdjąć czerwony kapturek i wrócić na karty swojej opowieści. Dzięki książce wydanej przez Naszą Księgarnię mogliśmy wreszcie zdiagnozować tajemnicze schorzenie – krasnoludozę wesołkowatą. Jak czytamy „objawy choroby to nieuzasadnione rozweselenie i towarzyszące mu napady chichotów”. Wystarczyło spojrzeć na grupę uczestniczącą w zajęciach. Zdecydowana większość została podstępnie zarażona! Na szczęście nie przeszkodziło to w zapoznaniu się z wystawą, która do końca maja gości w naszej Galerii. „Krasnale wrocławskie” Rafała Werszlera utwierdziły nas w przekonaniu o wiodącej roli krasnoludków w stolicy Dolnego Śląska. Turyści odwiedzający Wrocław mogą za pomocą specjalnej mapy podążać krasnoludkowym szlakiem i spróbować odszukać choć część z nich. Dyskusyjny Klub Książkowy potwierdził obecność krasnoludków w Bibliotece Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta. Czy u Was też można się na nie natknąć?

D.W.

MY DLA WAS – WY DLA NAS

Grupa Twórcza działająca przy bibliotece w Ostroszowicach uczestniczyła w dniu 11 maja 2018 r. w fantastycznym wydarzeniu pod nazwą:

MY DLA WAS – WY DLA NAS

Druhowie Sławek Oleksak i Paweł Guczwiński zaprosili do Remizy OSP, oprócz seniorów, także wspaniałych harcerzy z Bielawy. Bardzo gościnnie podejmowali nas druhowie z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Ideą tego spotkania była integracja pokoleń. Cel został całkowicie osiągnięty! Z punktu widzenia Grupy Twórczej możemy stwierdzić, że było to niesamowicie interesujące i pouczające wydarzenie. MY dorośli pokazaliśmy młodym jak ozdobić mufinki inspirując się darami natury. Stokrotki, mięta, płatki jadalnych kwiatów czy inne rośliny posłużyły do wykonania przez młodzież niepowtarzalnych słodkości.
Pani Patrycja Wojtachna upiekła ogromną ilość babeczek i udzieliła instrukcji jak należy zarządzać produktami, by nikomu nic nie brakło, cieszyło oczy i kubki smakowe. Pani Emilia Wojdyło pokazała młodzieży jak wykonać piękne wiszące makramowe ogrody i zachęcała do ukwiecania otoczenia.Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza oraz Harcerze pokazali nam jak należy wykonywać komendy: baczność i spocznij. WY, kochani Gospodarze spisaliście się znakomicie! Przypomnieliście nam o odliczaniu na zbiórkach, pokazaliście jak udzielać pierwszej pomocy w zagrożeniach a także zaprosiliście nas do grywalizacji.
Gra terenowa na niewielkim terenie pokazała nam, że w grupie należy działać stanowczo, trzymać się zasad i być uczciwym.
Nauczyliśmy się także jak należy w sytuacji zagrożenia filtrować wodę, zawiązać węzły czy prawidłowo bandażować urazy…
W razie Apokalipsy możemy mieć nadzieję, że przetrwamy dzięki Waszym radom i pomysłom! Jako osoby dorosłe możemy Wam kochani młodzi przyjaciele podziękować za niezapomniane chwile w Remizie Strażackiej. Jesteśmy pod wrażeniem wielkiego spokoju, opanowania
i mądrości bardzo młodych ludzi. Nauczyliśmy się od WAS przede wszystkim tego, że jesteśmy sobie nawzajem bardzo potrzebni!

Dziękujemy za ten wspaniały przykład pięknej postawy opartej na szacunku do siebie i innych.

Grupa Twórcza