Europejski Dzień Morza? Obchodzimy!

20 maja to Europejski Dzień Morza. Jego celem jest zaprezentowanie znaczenia mórz i oceanów w naszym codziennym życiu. Wydarzenie przypominać ma o takich problemach jak zanieczyszczenia wód i oceanów, konsekwencje zmian klimatu i efektywność wykorzystania zasobów morskich.

I właśnie takie tematy poruszaliśmy z przedszkolakami na zajęciach w tuszyńskiej bibliotece. Poznaliśmy morskie zwierzęta, rośliny, zawody związane z morzem. Świetnie poradziliśmy sobie także ze specjalnie przygotowanymi zagadkami. Kolorowanki przedstawiające morskie głębiny szybko wypełniliśmy kolorami, a dzięki tabletom zadziała się prawdziwa magia. Byliśmy wszyscy pod wrażeniem, kiedy rybki po prostu ożyły i pływały wokół nas. A wszystko dzięki specjalnej aplikacji, która zamienia obrazki w wersję 3D.

Zapraszamy do biblioteki w Tuszynie. To tu dzieje się magia 🙂

M.A.T.

Co wiemy o serze czyli… jak powstają sery w Lutomierzu!

Towarzystwo Oświatowe Ziemi Dzierżoniowskiej zaprosiło Grupę Twórczą działającą przy Bibliotece w Ostroszowicach na wspaniałe warsztaty Serowarskie do Lutomierza, które odbyły się 21 maja 2019 roku. Serowarnia w Lutomierzu słynie z produkcji sera podpuszczkowego młodego, dojrzewającego, a wytwarzane w niej sery składają się wyłącznie z naturalnych produktów niepasteryzowanych, pasteryzowanego mleka krowiego, podpuszczki mikrobiologicznej oraz soli niejodowanej i ziół. Są bardzo smaczne i miękkie. Uczestnicy warsztatów zapoznali się z pracą w serowarni, warzyli ser, degustowali rozmaite wyroby oraz zwiedzili gospodarstwo z okolicznymi zabudowaniami. To były bardzo emocjonujące warsztaty.

Grupa Twórcza serdecznie dziękuje Pani Zofii Mirek za zaproszenie na świetne  praktyczne zajęcia w doborowym gronie. Krąg przyjaciół znacznie się powiększa!

Maria Kirkiewicz

Zdjęcia Grzegorz Mroczkowski