Poznajemy swój kraj i jego historię dzięki opowieściom ciekawych ludzi

Edukacja w bibliotece to bardzo ciekawa alternatywa dla uczniów szczególnie wtedy, gdy odbywa się cyklicznie
i w niestandardowy sposób. 29 maja w bibliotece gościliśmy mieszkańca Ostroszowic komandora porucznika w rezerwie Pana Wojciecha Laskowskiego. Uczniowie klas drugiej i trzeciej z ogromnym zaciekawieniem słuchali opowieści o drodze zawodowej i rozlicznych pasjach naszego gościa. Być może dlatego ciekawie opowiedziane wydarzenia z jego służby w Marynarce Wojennej, nurkowanie, skoki ze spadochronem, żeglarskie rejsy na jachtach oraz nieustanna edukacja kierowały dziecięce myśli w świat marzeń. Pojawiło się mnóstwo pytań o służbę Pana Wojciecha w obronie granic Polski, o insygnia na wojskowym mundurze, szkolne lata i naukę oraz o wielką miłość do morza. Pan Wojciech przygotował się do tego niecodziennego spotkania bardzo starannie. Opowiedział o szkolnych latach spędzonych w Ostroszowicach, studiach i pasjonującej służbie. Pokazał zdjęcia z ważniejszych wydarzeń w życiu zawodowym, a także nagradzał dzieci tematycznymi książkami.

To emocjonujące spotkanie pokazało wszystkim, że wśród nas żyją bardzo ciekawi ludzie, którzy mają swoje fascynujące historie.
Wystarczy czasami zapytać czy tak jak my, mieli kiedyś swoje marzenia, czy zrealizowali swoje zamierzenia? Dziękujemy Panu Wojciechowi Laskowskiemu za cudowne spotkanie, za morskie opowieści i za to, że zechciał w bibliotece opowiedzieć o swoich przeżyciach.
Życzymy dużo zdrowia!

mk

Uśmiechnięty Dzień Dziecka

Dobry humor i piękna pogoda to doskonałe towarzystwo podczas Dnia Dziecka. Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta rozpoczęła świętowanie już 31 maja mając do dyspozycji nie tylko uśmiech i przychylne niebo ale również pomoc wielu organizacji. Ochotnicza Straż Pożarna podjechała wozami, do których można było zajrzeć i dopytać o całe tajemnicze oprzyrządowanie. Młody strażacki narybek pokazał swoje umiejętności rozwijając z szybkością błyskawicy węże strażackie. Nie wszyscy zdołali umknąć przed strzelającą wodą! Młodzież otrzymała również swoje pierwsze brązowe odznaki. Z Owiesna, Wsi Okrągłego Zamku, przybyła Joanna Pestkowska, która wszystkim chętnym udzielała lekcji strzelania z łuku. Tuż obok swoje stanowisko rozłożył Klub Sportowy Barys. Jeśli zamiast łuku ktoś chciał sprawdzić celność i skupienie podczas strzałów do tarczy z pistoletu mógł wziąć udział w konkursie. Najlepsi otrzymali możliwość wstępu dla całej rodziny na strzelnicę sportową w Mościsku, wraz ze szkoleniem i sporą pulą strzałów do dyspozycji. Unkas Gałek, instruktor strzelnictwa sportowego, osobiście wręczył nagrody i pogratulował zwycięzcom.  Klub Barys był także sponsorem obleganej przez najmłodszych dmuchanej zjeżdżalni.                                                                                                                           Dołączyli do nas również przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie. Przejażdżka radiowozem na sygnale okazała się nie lada gratką. Nie tylko dzieci dawały się dobrowolnie zamknąć w aucie. Za to jedynie one stały cierpliwie czekając na swoją kolej do pomalowania twarzy. Na dmuchanej zjeżdżalni z każdą minutą przybywało twarzy w motylach i kwiatach. Nie brakło też tych z misiami, kotami i kolorowymi stworami w wielu odsłonach.                                                                                                                                                          Dzięki uprzejmości Kamila Świerzko dzieci mogły poznać zasady gry w bumper ball. Dmuchane kule dostarczyły okazji do bezpiecznych skoków. Dotoczyć można się było do kiełbasek z rożna, popcornu, lemoniady i pysznego ciasta, które zaoferowała Ostoja Nad Młynówką. Mamy nadzieję, że wstęp do 1 czerwca podobał się wszystkim, którzy postanowili nas odwiedzić. Nie pozostaje nam nic innego niż zaprosić Was za rok!

D.W.