Zabawa z uśmiechem

„We wszystkich krajach z bliska i z daleka
Dla białych, żółtych, czarnych dzieci
Jedno się słonko rankiem zapala
I jeden księżyc srebrzyście świeci’’

W ten wyjątkowy dzień  2 czerwca Biblioteka w Owieśnie przy współpracy Sołectwa Owiesno zorganizowała dla wszystkich dzieci festyn z okazji Dnia Dziecka pod nazwą „Zabawa z uśmiechem” . Organizatorzy zadbali o moc atrakcji dla wszystkich uczestników imprezy. Odbyły się liczne, gry i zabawy, które przygotowała grupa animacyjna Miki – Wiki. Grupa ta zadbała również o stoisko z malowaniem twarzy, bańkami mydlanymi, kącikiem plastycznym oraz kącikiem dla maluchów. Przeprowadziła także liczne rozgrywki sportowe i rodzinne. Wiele radości  sprawiły duże, wesołe chodzące maskotki. Odbył się też konkurs plastyczny „Prowadź zdrowy styl Życia”, w ramach organizacji przedsięwzięć profilaktycznych z uwzględnieniem działalności informacyjnej i edukacyjnej. Nie zabrakło dmuchanego zamku, słodkich upominków dla każdego oraz ogniska z kiełbaskami.

Niesamowitą radość sprawił również dzieciom najprawdziwszy wóz strażacki i dzielni strażacy – gdy pojawili się na sygnale w naszej Zamkowej Przystani, dzieci od razu czym prędzej wskoczyły na wóz, a na ich twarzach widać było radość i żywe zainteresowanie.
Dziękujemy strażakom za cenną na miarę życia naukę pierwszej pomocy, którą przeprowadzili dla dzieci i rodziców.

Do zobaczenia za rok.

J.P.

Festyn dofinansowany był ze środków Gminy Dzierżoniów.

Mistrzowie literatury dzieciom

Od 5. czerwca po raz szesnasty w trasę po województwie dolnośląskim w ramach akcji „Z Książką na Walizkach” ruszyli autorzy książek dla dzieci i młodzieży. Razem z Dolnośląską Biblioteką Publiczną, Wydawnictwem Akapit Press i Wydawnictwem Literatura odwiedzili ponad 50 miejscowości!                                                                                         Na spotkaniach z dziećmi i młodzieżą o swojej pracy i książkach opowiadali Paweł Beręsewicz, Anna Czerwińska-Rydel, Agnieszka Frączek, Barbara Gawryluk, Ewa Karwan-Jastrzębska, Emilia Kiereś, Renata Piątkowska, Katarzyna Ryrych, Agnieszka Tyszka i Joanna Zagner-Kołat. „Dolnośląskie Spotkania Pisarzy z Młodymi Czytelnikami” to największa impreza promująca czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży na Dolnym Śląsku, w której biorą udział wybitni twórcy literatury dziecięcej, ilustratorzy i wydawcy. Oficjalne hasło tegorocznych spotkań brzmiało „Mistrzowie literatury dzieciom”.                                                                                                                      Również Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów znalazła się na tegorocznej walizkowej trasie. W gorący czwartek 6 czerwca stanęła w drzwiach prawdziwa wróżka słowa – Agnieszka Frączek. O czary zaczęliśmy ją podejrzewać już po pierwszych pięciu minutach spotkania.  Inaczej nie można nazwać zapanowania  nad 60 dzieci w wielu od 6 do 10 lat – czysta magia. Było to tym trudniejsze, że autorka ponad 80 wydanych do tej pory książek mówiła o trudnych terminach językowych i błędach jakie zdarza się popełniać zarówno dzieciom jak i dorosłym. Podczas spotkania dwie prace plastyczne zostały nominowane do finału konkursu „Mój mistrz literatury”. Ilustracje do ulubionej książki przedstawione przez Marcela Mazurkiewicza i Martę Wiśniewską można obejrzeć w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy, która czuwała 8 czerwca nad finałem akcji. Maraton, podsumowanie konkursów, spotkania z wszystkimi pisarzami i artystami, zabawy dla dzieci i pyszny tort to tylko niewielki wycinek z wszystkich atrakcji, które czekały w sobotę na świdnickim rynku.

D.W.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz dzięki wsparciu samorządów województwa dolnośląskiego, miasta i gminy Świdnica, powiatu świdnickiego i samorządowych instytucji kultury na Dolnym Śląsku.