SPOTKANIA Z KULTURĄ I HISTORIĄ NA ZAMKU W OWIEŚNIE

W cieniu drzew, tuż przy ruinach zamku w Owieśnie, odbył się po raz trzynasty obrzęd nocy świętojańskiej.                          15 czerwca każdy chętny mógł uczestniczyć w SPOTKANIACH Z KULTURĄ I HISTORIĄ NA ZAMKU W OWIEŚNIE, poczuć jak rycerz lub dama oraz nauczyć rzucać oszczepem lub strzelać z łuku, w czym pomagało z zapałem Stowarzyszenie Historyczno-Eksploracyjne Triskelion. Nawet z zamkniętymi oczami można było trafić pod namiot Piernikarni z Niemczy, gdzie na poczekaniu powstawały cudownie pachnące małe wypieki. Równie smacznie było  na stoisku Owiesna – Wsi Okrągłego Zamku i Stowarzyszenia „Razem dla Wsi”. Oglądając występ błazna Ruphusa Raphusa można było stworzyć rodzinny herb i poznać tajemnice ziół, szczególnie tych związanych z nocą świętojańską. Dla najmłodszych wielką radością okazała się możliwość pomalowania twarzy, radosnych skoków na dmuchanych zjeżdżalniach i udział w poszukiwaniu prawdziwego skarbu.                                                                                  Rodzinne skupiska przy stanowisku kowala i prządki nie były przypadkowe. Nie łatwo w dzisiejszych czasach zobaczyć prawdziwy kołowrotek w akcji!                                                                                                                         Uciekając przed nadciągającą burzą i katem dzierżącym w dłoni lśniący topór puszczano na wodę kolorowe wianki. Czy znaleźli się śmiałkowi, którzy w towarzystwie błyskawic wyciągali je z wody?
Nad bezpieczeństwem uczestników imprezy czuwali jak zawsze czujni strażacy z OSP Ostroszowice, nie bacząc na feralną trzynastkę. Dziękujemy wszystkim za pomoc w realizacji wydarzenia.

Organizatorami wydarzenia były: gmina Dzierżoniów, Stowarzyszenie „Razem dla Wsi”, Rada Sołecka Owiesna, Koło Gospodyń Wiejskich z Owiesna oraz Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków starostwa powiatowego.

D.W.

Konkurs Czytelniczy

17 czerwca w Bibliotece Publiczno-Szkolnej w Piławie Dolnej ogłoszone zostały wyniki Konkursu Czytelniczego dla dzieci i młodzieży z Szkoły Podstawowej im.Kornela Makuszyńskiego w Piławie Dolnej.
Nagrody za wzorowe czytelnictwo oraz aktywne uczestnictwo w życiu biblioteki otrzymali:
Alan Adamczyk, Bartosz Dąbrowski, Julia Cech, Emilia Cech, Magdalena Ostrowska, Wojciech Turowski,
Alicja Ostrowska, Amelia Ostrowska, Nadia Ciepłuch, Marlena Wietrzniak, Grzegorz Pindera,
Michał Sochalski oraz Hubert Kuźmiński.
Gratulujemy i życzymy dalszych ciekawych spotkań z książką.
                                       Wanda Kun