Czy Leonardo była kobietą?

Kobieta w sztuce to nie tylko modelka! Rewelacyjne spotkanie z Marią Tyws, które odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki w ostroszowickiej Bibliotece nie dało jednoznacznej odpowiedzi na intrygujące pytanie dotyczące płci geniusza Leonarda da Vinci. Za to ekspresyjne opowieści prowadzącej, poparte prezentacją dzieł sztuki ukazujących kobiety w różnych epokach, tworzonych zarówno przez kobiety jak i mężczyzn zafascynowały słuchaczy. Każde omawiane dzieło to interesująca historia o autorze i okolicznościach powstania obrazu czy rzeźby. Można śmiało powiedzieć, że to dynamiczne i pełne niesamowitych zwrotów akcji spotkanie to była wytrawna uczta duchowa. Słuchanie i oglądanie ekspresyjnej i wspaniałej erudytki Pani Marii Tyws było dla nas największą przyjemnością. Uczestnicy spotkania autorskiego serdecznie dziękują za to niesamowite spotkanie . Mamy nadzieję na kolejne dyskusje z Marią Tyws i serdecznie zapraszamy do Ostroszowic.

moderator DKK Maria Kirkiewicz

Narodowe Czytanie w kilku odsłonach

Witamy Państwa bardzo serdecznie na szóstej edycji Narodowego Czytania w Ostroszowicach pod honorowym patronatem Prezydenta. Spośród ośmiu proponowanych, wybraliśmy dla Państwa trzy nowele. Towarzyszyć nam będzie: „Katarynka” Bolesława Prusa, „Dobra Pani” Elizy Orzeszkowej orazSachem” Henryka Sienkiewicza. Życzymy Państwu miłego odbioru oraz wielu interesujących wrażeń – tymi słowami Michał Rosiak z Marią Kirkiewicz rozpoczęli już 5 września w Bibliotece w Ostroszowicach akcję organizowaną przez prezydenta RP od 2012 roku.
Pierwszą z proponowanych nowel przygotowali druhowie z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Ostroszowicach. Teksty czytały druhny: Dominika Oleksak oraz Iga Kostan.
W roli Pana Tomasza wystąpił Mikołaj Łazarczyk.
Niewidomą dziewczynkę zagrała Wiktoria Wojdyło.
Tytułowego kataryniarza zagrał Michał Rosiak.
Reżyserem i pomysłodawcą projektu był druh Sławek Oleksak.
Nowelę Elizy Orzeszkowej Dobra Pani z ogromnym zaangażowaniem odczytała Dyrektor ZSP Pani Urszula Zając. Pani Bożena Nowak z aktorskim zacięciem wcieliła się w rolę tytułowej bohaterki, ironicznie nazwanej dobrą w towarzystwie ulubionego pupilka zwanego w tekście Elfem. Nowelę Sachem odczytały uczennice klasy ósmej Magdalena Połcik oraz Wiktoria Gajda.
Znakomite ciasto przygotowała dla wszystkich uczestników Narodowego Czytania Pani Patrycja Wojtachna.

W piątek 6 września 2019 r., wspólnie ze Szkołą Podstawową im. Jana Pawła II w Tuszynie dołączyła do akcji Biblioteka w Tuszynie. Spośród zaproponowanych przez parę prezydencką nowel wybrano „Katarynkę” Bolesława Prusa. Utwór czytali Wójt Gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tuszynie, nauczycielka języka polskiego Gabriela Dzwolak oraz uczniowie, młodzi czytelnicy biblioteki, Hania Wszół i Oliwier Kukla.  W treść noweli wsłuchiwało się blisko 100 uczestników wydarzenia. Narodowe Czytanie zorganizowane w Tuszynie po raz pierwszy na pewno będzie kontynuowane w latach kolejnych.

W tym samym dniu uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mościsku także spotkali się w swojej bibliotece przy ulicy Kolejowej 12b. Młodzież , pod opieką nauczycielki Pani Joanny Górki, przygotowała lekturę tekstu noweli „Mój ojciec wstępuje do strażaków”  Brunona Schulza. Spotkaniu towarzyszyła wystawa albumów oraz książek dotyczących nietuzinkowej postaci autora i jego dzieł. Wszyscy uczestnicy podpisali się też na pamiątkowym plakacie.

W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.  Tegoroczne spotkania zapewne te liczby przebiją. Jak podkreśla Prezydent Andrzej Duda „piękno polskiej literatury ma moc, aby nas jednoczyć i zespalać wokół wspólnych celów i wspólnych wartości”.