„I kudłate i łaciate, pręgowane i skrzydlate. Te, co skaczą i fruwają w Noc Bibliotek zapraszają!”

Wędrując szlakami i ścieżkami leśnymi, często możemy spotkać żyjące w okolicy dzikie zwierzęta. O tych, które żyją w najbliższych nam lasach i jak należy się zachować podczas spotkania z nimi opowiadał w Bibliotece w Mościsku nasz pierwszy gość podczas Nocy Bibliotek – Monika Drozdowska z Nadleśnictwa Świdnica. Profesjonalnie przygotowane spotkanie w połączeniu ze wspaniałymi zdjęciami i dodatkowymi materiałami edukacyjnymi na pewno zapadły w pamięć uczestnikom sobotnich zajęć w bibliotece. Zanim skończyliśmy jeść wspólną kolację, rozmawiając o nocnych zwierzętach, które właśnie budziły się do swoich aktywności, w drzwiach stanęli kolejni goście z uśmiechem i drobnymi niespodziankami. Najpierw powitały nas dwa niezwykle ruchliwe ogony i mokre nosy! To podopieczni Stowarzyszenia Omyczek wraz z opiekunami oraz niespożytą energią odpowiedzieli na nasze zaproszenie. Psiaki w dwie sekundy przywitały się z wszystkimi, zaskarbiając sobie ich natychmiastową przychylność. Ta część naszego spotkania dotyczyła bezdomnych zwierząt, które wymagają  uwagi i opieki. Rozmawialiśmy na temat udzielania pomocy i zasadach szukania domów dla zwierząt, które często zawiodły się na ludziach. Niezwykle ciężko było się rozstać. Na pożegnanie Stowarzyszeniu na rzecz bezdomnych zwierząt Omyczek przekazaliśmy zebraną karmę.

Aby uspokoić nieco nasze emocje chwyciliśmy drobne przegryzki i zasiedliśmy pod ekranem. Udostępniony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej film „Ptyś i Bill” spełnił nasze oczekiwania i przy okazji wpisał się doskonale w tegoroczne hasło Nocy Bibliotek – „Znajdźmy wspólny język”. My tej nocy porozmawialiśmy od serca z tymi co skaczą, fruwają, szczekają i miauczą, mając pod rękami szeleszczące karty książek i miękkie futra.

D.W.

Biblioteka to MY!

Oszałamiająca Noc Bibliotek w remizie strażackiej, która odbyła się 4 października 2019 r. na długo zapadnie uczestnikom w pamięci. Najpierw było wspaniałe powitanie w ostroszowickiej bibliotece. Następnie rozmowa o tym niezwykłym cyklicznym wydarzeniu oraz respektowaniu norm bezpiecznego zachowania w grupie. Każdy uczestnik otrzymał exlibris z wybraną literą niezbędną podczas zabawy w tworzenie nowych wyrazów. Druh Sławek Oleksak nawiązał do akcji głośnego czytania i zaproponował swoisty flash mob polegający na głośnym czytaniu tekstu ,,Lokomotywy” Juliana Tuwima w drodze do remizy. Fascynująco przyjęli ten rodzaj edukacji czytelniczej mieszkańcy Ostroszowic zaciekawieni naszą uliczną interpretacją! A w remizie niespodzianka! Film Ptyś i Bill z bardzo wciągającą akcją. No i potem zabawa zaczęła się na dobre!

Dynamiczne zabawy integracyjne z Grupą Animacyjną PESTKA, ekscytujący bieg w kolorowych chmurach, nauka zręczności w tańcu ulicznym prowadzonym przez  Julię Stawską, pieczone kiełbaski na ognisku, zabawy słowne a także  słodki deser będący uwieńczeniem naszego cudownego potkania! Najbardziej rozkręciliśmy  się podczas szalonych zabaw z druhem Sławkiem Oleksakiem, który trzymał tempo podczas miarowego czytania  Lokomotywy Juliana Tuwima, aż po taniec pod drążkiem na… deskorolce!  Niebywały zachwyt wzbudziła Julia Stawska. Ta wspaniała dziewczyna brylująca na mistrzostwach świata w krumpingu oczarowała młodzież swoim tanecznym kunsztem. To prawdziwy brylant!

Cel naszej NOCY został w pełni osiągnięty!
Wspólny język znaleziony!
Było bardzo wesoło i pięknie!
Nieustannie dziękujemy sobie nawzajem.

Czekamy z utęsknieniem na następną Noc Bibliotek!
Do zobaczenia za rok.

Maria Kirkiewicz