W Krainie Ognia. Dzień Wulkanów w bibliotece!

Trzecia klasa w dniu 15 listopada kontynuowała cykl zajęć dotyczących zjawisk przyrodniczych w Ostroszowicach! Otoczeni książkami postanowiliśmy poznać historię ognia, a także zgłębić wiedzę o pochodzeniu ziejących żarem stożkowatych gejzerów i wulkanów. Burza mózgów dotycząca tego z czym kojarzymy ogień pokazała ogromną wiedzę małych eksploratorów. Ogień według uczniów to: wysoka temperatura, pożar, światło, dym, ocieplanie, piekło, światło,  lawa, pozytywna energia. Najbardziej jednak burzliwa dyskusja dotyczyła wulkanów.

W książce Mały Książę jest taki opis dotyczący zastosowania wulkanów: Rano przed odjazdem uporządkował dokładnie planetę. Pieczołowicie przeczyścił wszystkie wulkany. Miał dwa czynne wulkany. To się bardzo przydaje do podgrzewania śniadań. Miał też jeden wulkan wygasły. Ponieważ powtarzał zwykle: – Nic nigdy nie wiadomo – więc przeczyścił także wygasły wulkan. Jeśli wulkany są dobrze przeczyszczone, palą się powoli i równo, bez wybuchów. Wybuchy wulkanów są tym, czym zapalenie sadzy w kominie. Oczywiście my, na naszej Ziemi, jesteśmy za mali, aby przeczyszczać wulkany. Dlatego też sprawiają nam tyle przykrości.

Ten oto przykład zachęcił dzieci do dzielenia się wiedzą w tym zakresie. Nasze spotkanie było także odkrywcze. Eksperyment z mini wulkanami wykonany przez panią Elżbietę Juziuk-Janicką bardzo zadziwił uczniów. Na koniec wytłumaczyliśmy znaczenie słowa wulkanizacja, które kojarzyło się dzieciom jednoznacznie!

Maria Kirkiewicz

Twórcze Strażackie Piernikowanie

Taki tytuł naszego wspaniałego spotkania wymyśliła Ula Chowańska. I właściwie to zdanie całkowicie oddaje sens naszego wspólnego wykonania piernikowej konstrukcji.

A było tak…

Grupa Twórcza zaprosiła do biblioteki w Ostroszowicach Młodzieżową Drużynę Pożarniczą w celu wykonania pracy na konkurs ,,Piernikowe miasteczko”. Pomyśleliśmy, że wspólnie wykonamy budynek Straży Pożarnej w Dzierżoniowie! Genialna Pani Patrycja Wojtachna, na cześć której dzieci wymyślały peany z wdzięczności za upieczenie części składowych budynku, z wdziękiem kierowała wszystkimi pracami. Druh Sławek Oleksak rozdzielał sprawiedliwie obowiązki swoim podopiecznym i czuwał, aby każdy miał swój wkład w pracę. W naszej bibliotece szałowo pachniało piernikami, było gwarno i wesoło. Wykonaliśmy ogrom pracy związanej z powstaniem budynku. Dokładne pomiary, zachowanie proporcji oraz wymierzanie okien i bram wjazdowych to były kluczowe zajęcia wykonywane w wielkim skupieniu. Po skończonej pracy zasadniczej każdy mógł ozdobić wybrany piernik i podarować go przyjacielowi. Po czym nastąpiły zwariowane zabawy z lukrem.

Ten dzień 14 listopada wpisuje się w naszą współpracę jako cudowna integracja Grupy Twórczej z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą w Ostroszowicach!

Dziękujemy WAM młodzi wspaniali Przyjaciele!

Maria Kirkiewicz