Wartości są potrzebne w świecie online i offline

MĄDRZY CYFROWI to pierwszy w Polsce program łączący edukację moralną i rozwijanie postaw prospołecznych nastolatków z podnoszeniem ich kompetencji cyfrowych. Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta przyłączyła się do projektu, realizowanego przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” przy wsparciu Google.org, zapraszając 7 klasę z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mościsku. Na zajęciach młodzież poznawała takie wartości jak: szacunek, wolność, odpowiedzialność i odwaga. Wszystko to odbywało się na podstawie tekstów z książki „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”. Młodzi ludzie w twórczy sposób mogli rozwinąć równolegle swoje umiejętności cyfrowe, korzystając z nich w praktyczny sposób przy realizacji projektów społecznych.
Na kolejnych zajęciach młodzież zastanawiała się w jaki sposób mogą pomóc swojej wspólnocie lokalnej. Wybór padł na bliski im temat remontu szkolnej sali gimnastycznej. Uczniowie podczas całego cyklu spotkań zdobyli odpowiednie umiejętności aby podołać tak złożonemu i ambitnemu działaniu. Poznali także swoje mocne strony i poczuli, że kroki jakie mogą podjąć w młodym wieku również są ważne a ich głos brany pod uwagę. Bycie „tylko” dzieckiem nie przekreśla możliwości wspomagania świata dorosłych swoimi działaniami. Wręcz przeciwnie – dopełnia je i wspiera. „W dobie informatyzacji i sztucznej inteligencji ważne jest przekonanie młodych ludzi do tego, że zarówno w życiu realnym, jak i wirtualnym warto i należy być człowiekiem uczciwym, odpowiedzialnym, odważnym, a przede wszystkim mądrym” – mówi Irena Koźmińska, prezes Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”.

Mamy nadzieję, że nauka mądrego funkcjonowania w grupie rówieśniczej i respektowania drugiego człowieka, poparta nowymi technologiami zostawi pozytywny ślad w młodzieży i da im siłę do realizacji kolejnych pomysłów wspierających ich społeczność.

#modanawartości!