Jesteś tutaj:

Autor: admin

Zdjęcie to wyrażanie wrażeń. Jeżeli piękno nie będzie istnieć w nas samych, to jak w ogóle będziemy mogli je zauważyć? – pytał Ernest Hass, fotoreporter i fotograf.

To piękno w wielu odsłonach mogliśmy podziwiać na fotografiach Andreasa Vogla zgromadzonych w galerii biblioteki w Mościsku. 11 maja na wernisażu pojawili się nie tylko miłośnicy aparatów fotograficznych. Goście mogli również wysłuchać przygotowanych utworów muzycznych na skrzypce, flet i gitarę. Autor zdjęć opowiedział o swojej drodze twórczej, zainteresowaniach i planach oraz chętnie odpowiadał na pytania. Uczestnicy spotkania mogli również skorzystać z pysznego poczęstunku, który dzięki rodzinie i przyjaciołom wyglądał niezwykle okazale.

Wystawę fotografii można będzie oglądać w galerii do końca czerwca w godzinach pracy biblioteki.

Mościsko

Już w maju otwieramy się dla Państwa również w soboty. O otwarciu Biblioteki w Owieśnie w soboty w poszczególnych miesiącach będziemy informować na bieżąco.

Na początek maj: 11, 22, 29 maja 2024r. w godzinach od 9. 00 do 13.00

Przypominamy również, że biblioteka otwarta jest w następujących godzinach poszczególnych dni tygodnia:

Poniedziałek 12:00 -17:30

Wtorek 12:00 -17:30

Środa 12:00 -17:30

Czwartek praca wewnątrz/zamknięte

Piątek 12:00 -17:30

Zapraszamy!

Świętowanie XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, rozpoczęliśmy od porannej wizyty roześmianej grupy Tygrysków z Gminnego Przedszkola Publicznego w Piławie Dolnej. Przedszkolaki świetnie poradziły sobie z odpowiedziami na pytania dotyczące działalności biblioteki i pracy bibliotekarza, a podczas części plastycznej spotkania stworzyły niepowtarzalne wizerunki mola książkowego – wesołego, zaczytanego stworka zamieszkującego piławską bibliotekę.

Piława Dolna

Biblioteka w Roztoczniku zaprasza na warsztaty plastyczne.

Roztocznik

Biało-czerwone zajęcia w bibliotece w Mościsku mogliśmy przeprowadzić w odnowionym własnymi siłami  pomieszczeniu! Zagadki, rebusy i trudne pytanie dotyczące kierunku, w którym spogląda orzeł z godła – czwartoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Mościsku ze wszystkim poradzili sobie doskonale. Wersja ich flagi jest nie do podrobienia. Wtorkowe spotkanie 30 kwietnia było też okazją do wizyty w galerii, gdzie żegnamy się już niestety z pracami Pani Bożeny Wyrostkiewicz-Stark.

W Światowym Dniu Książki i Róży spotkaliśmy się w ostroszowickiej  bibliotece z klasą pierwszą na Rodzinnym Czytaniu książki Justyny Bednarek ,,Wnuczka Antykwariusza”.

Niezwykły czwarty rozdział okazał się odkrywczy i bardzo pouczający.

Wciągająca narracja i wielkie dylematy bohaterów skłoniły dzieci do wymyślania rozmaitych porad i pouczeń w celu pomyślnego załatwienia problemów zatroskanych bohaterów.

Bo niby skąd mamy wiedzieć jak należy zachować się w sytuacji, gdy zaginął drogocenny pierścionek z szafirem otoczony wianuszkiem diamentów i jest się niesłusznie oskarżonym o jego kradzież?

Do kogo się zwrócić o pomoc?

Czy jasnowidz może pomóc odnaleźć utraconą rzecz? A jak zareagować na przekład na zły humor sąsiada?

Dosłownie burza mózgów małych geniuszy pomogła odpowiedzieć na wszystkie problemy wynikające z opowiadania!

A czy wiecie dlaczego w tekście znalazły się papierowe łódki? I dlaczego zainspirowani tajemniczymi przedmiotami z przeszłości zaczęliśmy z fantazją układać historie małego zielonego świecznika, starego dzwonka z Paryża, czy czarnego kapelusza Michaela Jacksona…

Zapytajcie uczniów z pierwszej klasy! Chętnie odpowiedzą na te oraz inne pytania.

Piękna piosenka w wykonaniu uczniów, błyskawicznie wykonane łódki techniką origami oraz stworzone historie rozmaitych przedmiotów zostaną w naszej twórczej pamięci na długo!

Wspaniała pierwsza klasa pokazała, że odkrywanie książek jest super!

M.K.

Również w bibliotece W Piławie Dolnej doskonale wiedzą, jak ważną rolę odgrywa książka w życiu każdego z nas. Z tej okazji przygotowano garść książkowych ciekawostek a w bibliotece, oprócz ciekawej literatury, czekały zajęcia tworzenia książkowych zakładek oraz trwająca przez kilka dni gra „z książką w tle”, stworzona przez polonistkę ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Piławie Dolnej – panią Iwonę Chorążyczewską. Pamiętajcie, wszystkie odpowiedzi znajdziecie w bibliotece!

D. G.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to także doskonała okazja do literackiej zabawy. Gdybym była/był/było książką… Dokończ to zdanie i umieść pod postem na fb biblioteki w Mościsku lub wklej bezpośrednio na przygotowanym w czytelni plakacie, który będzie na Was czekał do końca tygodnia.Wśród uczestników wylosujemy w poniedziałek 29 kwietnia biblioteczną torbę pełną niespodzianek!

Mościsko

D.W.

Czekoladę lubią niemal wszyscy. Jest pyszna i doceniana od setek lat. Znamy wersję deserową, gorzką, mleczną, białą, a nawet różową. Z okazji Dnia Czekolady uciechowskie przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tuszynie dowiedziały się gdzie rośnie drzewo kakaowca oraz jak wyglądają jego owoce. Mogły również przyrządzić czekoladę samodzielnie oraz zabawić się w rozpoznawanie smaków. Mleczna okazała się najlepsza!

W.W.B.

Nasze biblioteki wzięły udział w konkursie „Chłopki do bibliotek”, zorganizowanym przez Wydawnictwo Marginesy.

Dzięki temu do bibliotek w Mościsku, Ostroszowicach, Piławie Dolnej dotarły egzemplarze tej rozchwytywanej przez czytelników książki autorstwa Joanny Kuciel-Frydryszak.

Dziękujemy wydawnictwu za możliwość udostępnienia książki kolejnym chętnym czytelnikom.

Oto co piszą czytelnicy książki „Chłopki”, która zdobyła nagrodę Książka Roku portalu Lubimy Czytać. To historie o ciężkim losie kobiet, naszych prababek i babek dzięki którym dziś jesteśmy wolne, dzielne, zaradne, wykształcone i świadome:

Lubimy czytać

Wiosna spłatała nam psikusa i gdzieś się schowała ale my postanowiliśmy przygotować się na jej kolejne cieplejsze dni. W bibliotece w Piławie Dolnej zorganizowaliśmy 9 kwietnia zajęcia, na których porozmawialiśmy o byciu eko, o tym jak ważne są łąki kwietne dla przyrody, stworzyliśmy własne niepowtarzalne doniczki oraz sami zasadziliśmy nasionka, które już niedługo mamy nadzieję zachwycą was pięknymi kwiatami.

PS. Pamiętajcie o podlewaniu posadzonych nasionek nasi mali ogrodnicy!

D.G.

Do góry