Jesteś tutaj:

Autor: admin

Czy nowe książki pachną? Czy pisał Pan swoje książki zmywalnym długopisem? Ile dni pisze się książki?

Na takie oraz inne pytania odpowiadał w bibliotece w Ostroszowicach znakomity pisarz książek dla dzieci i młodzieży Tomasz Rafka! Rewelacyjne spotkanie autorskie bardzo przystępnie prowadzone przez naszego gościa zaspokoiło ciekawość uczestników. Znakomite opowieści o procesie pisania książek, dziejach rozwoju pisma i zachęcenie dzieci do pisania własnych myśli, ośmieliło uczestników do tego stopnia, że powstał świetny utwór literacki stworzony na żywo!

Interesująca prezentacja nowej książki pisarza pt. ,,O lwie,który lubił truskawki” zachęciła uczestników do przeczytania i przeżycia pięknej przygody w krainie wyobraźni. Szkoda tylko,że to interesujące spotkanie musiało się skończyć!

Życzymy autorowi weny do napisania równie ciekawych utworów. Dziękujemy za kreatywne spotkanie w naszej bibliotece! Dziękujemy również radnemu Gminy Dzierżoniów Sławomirowi Oleksakowi za pomysł zorganizowania spotkania ze swoim przyjacielem pisarzem.

Do szybkiego zobaczenia!

Maria Kirkiewicz

Biblioteka w Mościsku zaprasza na wieczór pełen emocji dla dzieci między 7 a 12 rokiem życia!

Co czeka na Was w tym roku podczas Nocy Bibliotek?

– możliwość przymierzenia szalonych oprawek okularów,

– rozmowy o oku i jego cudownych właściwościach z naszymi gośćmi –  Krystianem Cielebanem (optyk) oraz Marią Brejnak (optyk i optometrystka),

– pokaz filmu „Mój brat ściga dinozaury”,

– poznanie tajemnic AR,

– stworzenie własnego filmu poklatkowego,

– oprowadzanie po wystawie „Czesław Miłosz w fotografiach Adama Lizakowskiego”

i wieeeeeeeeeleeee innych atrakcji. Tylko……. czy starczy nam na wszystko czasu?

Grupa Twórcza działająca przy bibliotece w Ostroszowicach również zaprasza na Noc pełną niespodzianek!

Realizując założenia Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 którego jesteśmy beneficjentami, spotkaliśmy się z czytelnikami by świętować Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Spośród wielu zalet głośnego czytania wymienić należy m.in. wspomaganie rozwoju emocjonalnego dzieci, budowanie empatii oraz naukę lepszego zrozumienia świata.

Spotkanie w bibliotece poświęcone ogromnej sile jaką daje wyobraźnia, zorganizowane było wokół książki Rocio Bonilli – „Najwyższa na świecie wieża z książek”. Głośne czytanie, pogadanka z najmłodszymi miłośnikami literatury i wspólne budowanie wieży z książek okazały się świetnym pomysłem na spędzenie czasu w bibliotece.

D.G.

Góry są po to,by żyć nimi w dolinach. Roman Rogowski

Dyskusyjne Kluby Książki dbają o swoich czytelników. Tym razem zaprosiliśmy do naszej biblioteki w Ostroszowicach autora przewodnika turystycznego – Tomasza Śnieżka!

Interesujące legendy o Górach Sowich, ciekawostki z górskich szlaków, charakterystyczne dla regionu flora i fauna, dzieje sowiogórskiej turystyki,a także zachowane w fotografiach dziedzictwo kulturowe to tylko niektóre tematy poruszone przez Tomasza Śnieżka.

To było rewelacyjne spotkanie związane z naszym regionem. Dziękujemy autorowi za niesamowitą podróż w czasie i przestrzeni. My mieszkańcy Gór Sowich już wiemy, że nie jesteśmy w górach, to góry są w nas!

M.K.

W poniedziałek 23 września w Bibliotece w Ostroszowicach rozpoczęty został cykl tworzenia rozmaitych ozdób z wykorzystaniem quillingu. Na początku członkowie Grupy Twórczej wykonali patyczki z papieru, co bardzo usprawnia palce i stawy. Kolejne etapy prac nadadzą tym podstawowym elementom konkretne kształty.

W piątkowe przedpołudnie mieliśmy przyjemność gościć Dawida Michała Lehnera,  autora książki dla dzieci pt. „Franek przewodnik i tajemnice Hansa Zimmermana”.

Pisarz jest świebodziczaninem a na co dzień pracuje jako przewodnik po zamku Książ i trener piłki nożnej w klubie Victoria. Na początku tego roku udało mu się wydać pierwszą swoją książkę  o przygodach tytułowego Franka, jego przyjaciółki Alicji i psa Bruna. Przesiąknięta tajemnicami opowieść była wspaniałą podstawą do wspólnych zabaw. Autor opowiedział o sobie i trudnej drodze do pokazania swojego dzieła czytelnikom. Postarał się także odpowiedzieć wyczerpująco na wszystkie pytania dzieci z klas IV i  V Szkół Podstawowych w Mościsku i Tuszynie. Nawet te o duchy i tajemnicze zjawiska podczas nocnego zwiedzania Zamku Książ.
 Początkujący pisarz niestety nie mógł przynieść w prezencie książek dla każdej z klas.  Okazało się, że cały nakład rozszedł się w niezwykłym tempie. Z niecierpliwością czekamy na dodruk!

Ci, którzy zechcą mieć jego książkę we własnej domowej bibliotece, muszą uzbroić się w cierpliwość. Mamy też dobrą wiadomość. Już niebawem na czytelników czekać będzie druga część przygód Franka i jego przyjaciół.

Nikt jednak nie odszedł z pustymi rękoma, wszyscy otrzymali pamiątkowe odznaki przewodnika z podpisem autora. Koniecznie zajrzyjcie także na platformę Legimi, gdzie znajdziecie cyfrową wersję powieści.

Bardzo dziękujemy Pani Krystynie Tercjak za ofiarowanie bibliotece w Mościsku egzemplarza książki. Dzięki temu nasi czytelnicy będą mogli sięgnąć do papierowej wersji i podziwiać niezwykłe ilustracje Tomasza Marońskiego, zdobiące powieść.

D.W.

2024 Rokiem Czesława Miłosza.

Galeria Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów gościć będzie w październiku wystawę zdjęć związanych z Czesławem Miłoszem. Ich autorem jest Adam Lizakowski, poeta, tłumacz i fotograf, który przez wiele lat mieszkał i tworzył w Chicago. Wielokrotnie spotykał się z laureatem Nagrody Nobla w latach osiemdziesiątych w Kalifornii. Był także jego studentem na uniwersytecie Berkeley.

Do góry