Jesteś tutaj:

Autor: admin

Język potrafi wpłynąć na wszystkie dziedziny naszego życia. Wspiera i wyklucza, burzy i stawia mury. To od nas zależy, w jaki sposób go wykorzystamy. W czwartek 16 marca pracownice Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów oraz przedstawicielki Urzędu Gminy Dzierżoniów wzięły udział w warsztatach poprowadzonych przez Pana Radosława Bednarskiego, podczas których zastanawialiśmy się nad funkcjami języka w kontekście komunikowania o grupach wykluczanych. Rozmawialiśmy także o mechanizmach powstawania i funkcjonowania stereotypów, uprzedzeń i dyskryminacji. Certyfikowany trener antydyskryminacyjny i międzykulturowy wykładający w Dolnośląskiej Szkole Wyższej przedmiot „Polityka antydyskryminacyjna w organizacji” przedstawił najważniejsze zagadnienia porządkując wiedzę i zwracając uwagę na z pozoru drobne szczegóły. To one budują całokształt. Warto zwracać na nie uwagę. To one budują całokształt. Warto zwracać na nie uwagę pamiętając, ze język opisuje rzeczywistość, ale i oddziałuje na myślenie a w konsekwencji na zachowanie ludzi. Zmieniając język możemy zmienić otaczający nas świat.

Mościsko

Trening jest organizowany w ramach projektu „Inkluzywny Dolny Śląsk – kompleksowe wsparcie społeczności LGBT+” finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Stowarzyszenie Różnorodności Społecznej „UP-Date”

Co można zrobić z nitek? Zajrzyjcie do Biblioteki w Uciechowie i przekonajcie się sami!

Uciechów

Polski folklor dla młodszych i starszych na kolejnym spotkaniu w ramach projektu ,,Edukacja do starości. Nawzajem sobie potrzebni”.

Inspirowaliśmy się książką Marianny Oklejak ,,Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych”. Wspólna praca klasy trzeciej i Grupy Twórczej z Ostroszowic dała przepiękne rezultaty w postaci kolorowych palemek wielkanocnych! Dzięki takim spotkaniom uczymy się wzajemnie od siebie, kultywując przy tym nasze tradycje wielkanocne.

Dziękujemy sobie nawzajem, a szczególnie klasie trzeciej z wychowawczynią.

Grupa Twórcza

10 marca w Galerii Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta w Mościsku zawisły prace Magdaleny Krzyżyńskiej. Makramy w rozmaitych rozmiarach i kształtach wzbudziły zachwyt odwiedzających wystawę. Znana od starożytności sztuka wiązania sznurków bez użycia igły, drutów lub szydełka potrafi wyciszyć zmysły i ukoić nerwy, o czym opowiedziała artystka podczas piątkowego wernisażu.

Wystawę można zwiedzać do końca kwietnia w godzinach pracy biblioteki.

Biblioteka w Piławie Dolnej przywitała marzec kreatywnymi warsztatami przeprowadzonymi w Klubie Senior + w Piławie Dolnej. Tematem przewodnim spotkania był „Poezja z odzysku” (ang. Blackout poetry), która w założeniu stanowi kreatywną destrukcję. Pozwala jednocześnie z oryginalnego tekstu wyłowić słowa, które nabierają nowego znaczenia. Recyklingowa przygoda z taką poezją zaowocowała prawdziwymi literackimi perełkami.

D.G.

Spotkanie w ramach projektu ,,Edukacja do starości. Nawzajem sobie potrzebni ” pomogła nam zrozumieć,że warto łączyć różnorodne działania twórcze.

W dniu 3 marca w bibliotece w Ostroszowicach odbyły się warsztaty szycia poduszek dla UNICEF. Uszyte z fantazją poduszki zostaną sprzedane podczas szkolnej aukcji,a pieniądze przekazane na zakup żywności terapeutycznej dla dzieci ciężko niedożywionych. W warsztacie uczestniczyli uczniowie z Samorządu Szkolnego z opiekunem, Grupa Twórcza oraz przedstawiciel OSP w Ostroszowicach Paweł Guczwiński. Wspaniałymi edukatorkami były panie Emilia Wojdyło i Teresa Mielczarek. Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w realizację naszego projektu!

Aleksandra Bank Maria Kirkiewicz

Do góry