Lato w obiektywie

Lubisz uwieczniać ciekawe miejsca, magiczne chwile, krajobrazy?

Prześlij nam zdjęcia swojego autorstwa.

Najciekawsze wykorzystamy na naszym profilu fb!

Twórczo w każdym wieku

Gminna Rada Działalności Pożytku Publicznego na swoim posiedzeniu 8 lipca rozmawiała o działaniach na rzecz osób w wieku emerytalnym. Nie mogło oczywiście zabraknąć Grupy Twórczej działającej przy bibliotece w Ostroszowicach. Ich entuzjazm i dłuuuuga lista zrealizowanych pomysłów budzi podziw. Drugie tyle, jak i nie więcej, czeka na zrealizowanie. Powodzenia!

                                                                                                                                                                                                                                                                                fot. Gmina Dzierżoniów

Lawendowe Ostroszowice

Lawendowy skwerek w Ostroszowicach to prawdziwy raj dla pszczół! Tegoroczne zbiory pokazują jak zmieniły się kolory kwiatów. Zapach nabrał jeszcze większego aromatu. Opłaciło się posadzić te urokliwe rośliny, które teraz zachwycają swoim wyglądem! Dominika i Wiktoria, druhny z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Ostroszowicach, odwiedziły bibliotekę aby przygotować zerwane kwiaty do suszenia. Obfite zbiory pachną nieziemsko pośród książek. Zasuszona lawenda z uprawianego zakątka posłuży  do działań Grupy Twórczej.

Czy znacie smak lawendowych ciasteczek?

Czujemy magiczną moc lawendy…

M. K.

Olga Tokarczuk na świecie. Przekłady. Odgłosy prasy. Fotografie

W Galerii od 1 lipca można oglądać wystawę „Olga Tokarczuk na świecie”, która pokazuje jak kształtował się odbiór twórczości autorki „Biegunów” i noblistki poza granicami kraju.
Plansze przekazują informacje w jakich krajach ukazywały się utwory autorki „Biegunów”, na jakie języki je przełożono, a także obejrzeć zdjęcia obcojęzycznych wydań jej dzieł (z prywatnej biblioteki noblistki), przeczytać fragmenty recenzji publikowanych w zagranicznej prasie oraz przyjrzeć się fotografiom wykonanym w różnych miejscach globu.

Wystawę przygotowała Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu.

                                                  Chińskie wydanie „Prawieku i innych czasów”

Legendy Gminy Dzierżoniów

Od połowy 2019 roku Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta rozpoczęła intensywne prace nad stworzeniem kolejnego ciekawego wydawnictwa pn. „Legendy Gminy Dzierżoniów”.

Po naszej wyjątkowej gminie krąży kilkanaście opowieści przekazywanych  z pokolenia na pokolenie, są ciekawe miejsca, tajemnicze zakamarki i niewyjaśnione historie…. Wszystkie te opowieści – mniej lub bardziej mrożące krew w żyłach – postanowiliśmy zebrać, spisać i wydać – na razie w wersji elektronicznej. Napisania legend podjęła się znana dzierżoniowska pisarka – Janina Weretka-Piechowiak zaś redakcją zajęła się niezawodna Jadwiga Horanin.
O nietuzinkowe ilustracje zadba Kamila Karnst – artystka ze Świdnicy.

Wyjątkowe panie spotkały się w czwartek 04.06 z Wójtem Gminy Dzierżoniów Panem Markiem Chmielewskim oraz Zastępcą Wójta Panią Jolantą Zarzeką, aby omówić ostatnie poprawki przed wydaniem gminnych legend w wersji elektronicznej.

Łączny koszt zadania to 10 500 zł. Na jego realizację pozyskano 9 900 zł. Wkład własny wyniósł 600 zł.

A my tymczasem szukamy możliwości sfinansowania wydania legend w formie książki…

Zadanie pn. „Legendy Gminy Dzierżoniów” sfinansowano ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2. „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dla operacji realizowanych w ramach projektu grantowego oraz Przedsięwzięcia 3.2.1 „Opracowanie publikacji i materiałów informacyjno-promocyjnych dotyczących zasobów obszaru” objętego Lokalną Strategią Rozwoju na lata 2014 – 2020 Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Ślężanie”.