Jesteś tutaj:

Miesiąc: maj 2014

Zapraszam do biblioteki w Ostroszowicach 5 czerwca na godz.11.oo.
To spotkanie będzie wyjątkowe, ponieważ okazja jest wyjątkowa.
W tym roku cieszymy się ćwierćwiekiem wolności: jest to czas zarówno ogromnej radości, ale i podsumowań i refleksji.
Temat pierwszych wolnych wyborów w Polsce porusza wiele osób w Polsce.
Mam przekonanie,że spojrzenie na historię trochę innym okiem – okiem satyryka. wyzwoli u Państwa pozytywne emocje.
Gościem Spotkania z pasjami będzie Jerzy Kryszak.
                                                      Maria Kirkiewicz
Warto również przypomnieć sobie, jak wyglądała satyra polityczna w czasie transformacji:
 Czy wiecie,że najmłodsi czytelnicy z grupy 3 i 4 -latków znakomicie
znają się na autach?
W poniedziałek 19 maja rozmawiałam z maluchami na temat książki Jana Bajtlika i J.M Brum pt. ,,Auto”.Wypowiedzi dzieci na temat fantastycznych ilustracji zawartych w tej lekturze oraz spostrzeżenia na temat domowych aut ,były imponujące.
 Jak to u najmłodszych bywa jedni zachwycali sie jazdą autem, inni nic sobie z tego tematu nie robiąc zajmowali się zabawą w kącikach.
Proszę zwrócić uwagę jak świetnie dzieci narysowały swoje auta.
Warto było się z tak zdolnymi dziećmi spotkać i nauczyć się od nich tego czego nigdzie się nie znajdzie : nieograniczonej fantazji…
mk
Więcej o Międzynarodowe Obchody Dnia Rodziny

Salonik Kobiet Ambitnych

   „Niby nic, a tak to się zaczęło, niby nic, zwyczajne „pa pa pa”. Jest w orkiestrach dętych jakaś siła, bo to było tak… „

Jakże mocno słowa piosenki śpiewanej przez Halinę Kunicką mogli przeżyć uczestnicy spotkania, które odbyło się 16 maja 2014 roku w Ostroszowicach z okazji Gminnych Obchodów Międzynarodowego Dnia Rodzin.

Spotkanie zorganizowane zostało przez Panie należące do grupy teatralnej „Salonik Kobiet Ambitnych” działającej przy bibliotece w Ostroszowicach. Tym samym Panie, z własnej inicjatywy, włączyły się w Międzynarodowe Obchody Dnia Rodziny i odpowiedziały na zaproszenie Pary Prezydenckiej Anny i Bronisława Komorowskich.

 

Do współpracy przy organizacji rodzinnej imprezy Ambitne Kobiety zaangażowały:
wójta Gminy Dzierżoniów i Bibliotekę Publiczną Gminy Dzierżoniów, Wyspę Koni Ostroszowice, sołtysa wsi Ostroszowice, lokalne grupy działania, Ochotniczą Straż Pożarną z Ostroszowic, nauczycieli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ostroszowicach, Prezesa Ostroszowickiej Fabryki Mebli.
Oczywiście nikt nie zawiódł… Mimo deszczu najważniejsi – czyli Rodziny – przybyły na spotkanie. Dotarli najwięksi miłośnicy działań niebanalnych. Gościliśmy przyjaciół z pobliskich miejscowości oraz władze Gminy w osobach: Pana Wójta Marka Chmielewskiego i pani Wicewójt Jolanty Zarzeki.  Była Pani Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów – Justyna Kaczorowska, dotarł Prezes Ostroszowickiej Fabryki Mebli – Pan Ryszard Podolski. Jak zwykle mogliśmy liczyć na chłopaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostroszowicach z Komendantem Robertem Rosiakiem na czele oraz na najważniejszą osobę we wsi czyli Sołtysa Krzysztofa Krupiarza.

Spotkanie rozpoczęto od obejrzenia krótkiego filmu jaki wpłynął z Kancelarii Prezydenta z przesłaniem Pary Prezydenckiej na temat Rodziny i roli jaką powinna ona pełnić w życiu każdego człowieka.
Następnie panie z Saloniku Kobiet Ambitnych, w swoim debiutanckim występie, przedstawiły „Rodzinę w poezji, piosence i sztuce…” Zebrani usłyszeli wiersze i piosenki w ich wykonaniu. Mogli obejrzeć przygotowaną przez nie prezentację multimedialną na temat Rodziny w sztuce. Cały program przedstawiony był w pięknej scenerii i został bardzo ciepło przyjęty.
Główną atrakcją tego spotkania był koncert Orkiestry Dętej Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Koncert okazał się dla obecnych niesamowitym doznaniem. Prócz standardowego programu orkiestra grała utwory na życzenie widowni. Publiczność dziękowała grającym owacjami na stojąco.
Salwy śmiechu wywołała recytacja wiersza Juliana Tuwima pt. Rzepka, która została animowana z udziałem publiczności.
Spotkanie zakończył pokaz ratownictwa medycznego w wykonaniu studenta Ratownictwa Medycznego Aleksandra Jungmanna, który  zebrani obejrzeli z dużym zainteresowaniem.

Dobrze spędzony czas z Rodzinami w Ostroszowicach podczas ulewnego deszczu uświadomił wszystkim, że w Rodzinie drzemie ogromna siła. Tego wieczoru byliśmy razem, bo „W NASZEJ GMINIE JAK W RODZINIE” jak widniało na jednym z wykonanych własnoręcznie plakatów. Mamy wspaniałe wspomnienia i obiecaliśmy sobie, że za rok znowu uczcimy to
wspaniałe święto. Niech żałują Ci, których nie było…

Maria Kirkiewicz

Wypożycz książkę bez wychodzenia z domu!

Dzięki naszej bibliotece masz dostęp online do wybranych publikacji specjalistycznych, naukowych, popularnonaukowych, beletrystycznych w języku polskim na platformie IBUK Libra.

Przyjemność czytania:

  • przez całą dobę, siedem dni w tygodniu
  • na komputerze, laptopie czy tablecie
  • gdzie tylko zechcesz: dom, praca, biblioteka – wszędzie, gdzie masz Internet

IBUK Libra_krótki przewodnik_w.PIN

W czytelni online możesz:

  • skorzystać z szybkiego podglądu pełnych tekstów lub stworzyć własną półkę z książkami
  • sprawdzać znaczenie wyrazów w słownikach i encyklopediach PWN
  • dodawać zakładki
  • robić własne notatki bezpośrednio w książce
  • wyszukiwać słowa i frazy
  • tagować ważne fragmenty i zaznaczać kolorami

Praca z tekstem

 

15 maja w Tuszynie odbyło się ciekawe wydarzenie czytelnicze. W ramach obchodów Dnia Bibliotekarza, kończącego się Tygodnia Bibliotek oraz projektu realizowanego przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Tuszynie, przygotowano imprezę czytelniczą dla młodszych dzieci. Przedszkolaki oraz dzieci z klas I – III miały możliwość sprawdzić swoją znajomość bajek i baśni. Musiały smakować magiczne mikstury, nawlekać korale Królewny Kapryski, biegać w siedmiomilowych butach, rozwiązywać zagadki i rebusy. Zabawy było co nie miara. Uśmiechnięte buzie dzieci mówiły same za siebie, a po spotkaniu do biblioteki ustawiła się kolejka dzieci chcących wypożyczyć książki z baśniowymi opowiadaniami.

Szczególne podziękowania należą się uczniom klasy VI Szkoły w Tuszynie, którzy pomogli przygotować spotkanie, dekoracje, a także okazali się świetnymi aktorami.

Monika Adamska

Już po raz jedenasty w dniach 8-15.05.2014 r. Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zorganizowało Tydzień Bibliotek – program promocji czytelnictwa i bibliotek. W tym roku odbył się on pod hasłem „Czytanie łączy pokolenia”.  Na bibliotecznych półkach znaleźć można zarówno dokumenty przeszłości jak i teksty współczesne, starodruki i tuż obok nich e-booki.  Nowoczesne technologie dopełniają materiały z ubiegłych lat i otwierają nowe możliwości obcowania z literaturą i wiedzą.

Także Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów z/s w Mościsku włączyła się w obchody tegorocznego Tygodnia Bibliotek. 15 maja czytelnię odwiedziły dzieci z II kl. Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mościsku wraz ze swoją wychowawczynią Henryką Latacz.

Dzieci miały okazję zapoznać się z historią miejscowości,  w której przyszło im żyć. Bibliotekarka Justyna Bartkowiak w ciekawy sposób przedstawiła w prezentacji multimedialnej często pomijane fakty z przeszłości naszej miejscowości. Zwróciła uwagę zarówno na jasne jak i ciemne karty przeszłości. Stoi tu przepiękny kościół św. Jana Chrzciciela z XIII w., wpisany do rejestru zabytków. Niewiele osób jednak pamięta że w czasie II wojny światowej na tym terenie funkcjonowała filia obozu koncentracyjnego „Gross-Rosen”.

Najciekawszy okazał się  moment, kiedy można było zajrzeć do starych kronik Mościska i odczytywać na głos interesujące fragmenty. Trudno było się oderwać od tego cennego  świadectwa minionych pokoleń. Czytanie połączyło pokolenia. Mamy nadzieję, że wśród młodego pokolenia rosną przyszli kronikarze, którzy będą kontynuować wpisy do kolejnych tomów kronik.

D.W.

Więcej o Dolnośląski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

W dniu 14.05.2014r. w oleśnickiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie  z okazji Dolnośląskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek. Uroczystość poprowadziła Anna Zasada, dyrektor OBP oraz Joanna Golczyk, przewodnicząca Dolnośląskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Z przemówieniem do gości zwrócił się zaproszony do Oleśnicy Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, który wręczył jednocześnie Brązowe Krzyże Zasługi bibliotekarzom z  Oleśnicy i Wrocławia.
Minister wręczył również 15 osobom odznaki honorowe Zasłużony dla kultury polskiej a wraz z Grzegorzem Gaudenem, dyrektorem Instytutu Książki, uhonorował statuetkami samorządowców, w których gminach zakończono projekty Biblioteki+. Odznakę honorową otrzymała  Justyna Kaczorowska- dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów, a jedna ze statuetek trafiła do Wójta Gminy Dzierżoniów Pana Marka Chmielewskiego.

Wśród gości obecni byli m.in.: europosłanka Lidia Geringer de Oedenberg, Wojewoda Dolnośląski Tomasz Smolarz, Starosta Oleśnicki Zbigniew Potyrała,  dyrektor Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej Andrzej Tyws i dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden. Zaproszeni goście mieli możliwość wysłuchania i obejrzenia prezentacji Andrzeja Tywsa „Nowe twarze bibliotek”, gdzie zaprezentowano także  Bibliotekę Publiczną Gminy Dzierżoniów z/s w Mościsku.

Spotkanie uświetnił występ chóru Uniwersytetu Trzeciego Wieku, działającego przy oleśnickiej bibliotece oraz otwarcie międzynarodowej wystawy graficznej o tematyce dolnośląskiej.

http://olesnica24.com/Galeria,index,306,Dzien-Bibliotekarza

J.K.

W bibliotece w Uciechowie  dobiegły końca warsztaty taneczne, zorganizowane w ramach projektu „Kreatywna Biblioteka”. Uczestnicy zajęć poznali jeden z najbardziej popularnych stylów tanecznych. Przekonali się, iż break dance jest tańcem wymagającym wielu godzin mozolnych ćwiczeń, aby uzyskać zadowalający efekt.

Tańce - Uciechowiańce

bd3

bd4 bd5

Pan Krzysztof Futoma, który prowadził zajęcia,  z wielką pasją i zaangażowaniem przekazał swoją wiedze i doświadczenie młodym adeptom sztuki tanecznej. Charakter i poziom zaawansowania zajęć był dostosowany do wieku i umiejętności uczestników. Młodzież wykazała się dobrymi predyspozycjami fizycznymi, kondycją oraz dobrym poczuciem rytmu. Wszystko to sprawiło, że warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem i entuzjazmem uczestników.

Sylwia Galicz Bobrowska

 15 maja przypada 20. rocznica ustanowienia Międzynarodowego dnia Rodzin przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Tegoroczne obchody objęli honorowym patronatem Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski z Małżonką.

Gmina Dzierżoniów i Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów w Mościsku również przyłączą się w tym roku do wspólnego świętowania. Zapraszamy do Ostroszowic, gdzie 16 maja od godz. 17.00 będzie można wspólnie spędzić czas w gronie rodzinnym i wśród przyjaciół. Spotkanie organizuje Salonik Kobiet Ambitnych, który właśnie rozpoczął  swoją działalność w Ostroszowicach, włączając się aktywnie w życie kulturalne gminy.

D.W.

 

Międzynarodowy Dzień Rodzin

 

 

 

http://www.prezydent.pl/dla-rodziny/mdr/

Więcej o TO MY

 

Galeria Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów w Mościsku wypełniła się 9 maja po brzegi. Na jej ścianach zawisły prace plastyków amatorów działających przy Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury. Na wernisażu pojawili się zarówno twórcy jak i mieszkańcy pobliskich miejscowości. Obecny na piątkowym otwarciu wystawy wójt Gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski zapraszał twórców do spędzenia czasu w Mościsku    i zorganizowania pleneru. Inspirowani przez naturę artyści znajdą tu wiele przepięknych zakątków.

Goście do końca czerwca mogą podziwiać część prac z wystawy, która powstała z okazji jubileuszu 35-lecia istnienia Koła Plastyków Amatorów „TO MY”.  Jerzy Janowicz, opiekun artystyczny grupy plastyków podkreślił, że koło działa już od wczesnych lat sześćdziesiątych a zgodnie z dokumentacją mija 37 lat jego istnienia. Przebudowa DOK-u nieco opóźniła pojawienie się wystawy.

W Galerii w Mościsku można obejrzeć prace, które powstały w ciągu ostatnich dwóch lat. W pomieszczeniu zawisły obrazy i szkice  Ireny Boguckiej, Jolanty Cieślak, Kazimiery Dymek, Urszuli Gasiewicz, Janiny Golis, Jadwigi Grycan, Estery Hernes, Aleksandry Jędrzejczyk, Krystyny Kałużnej, Eugenii Karpińskiej, Krystyny Kowalskiej, Jerzego Kukulskiego, Heleny Lipowskiej, Marianny Lisowskiej, Tadeusza Lizakowskiego, Lidii Misztal, Wandy Ostropolskiej, Krystyny Skrzyszewskiej, Stanisława Tatarczuka, Krystyny Walczak i Stanisławy Widawskiej. Na wystawie znalazły się także prace mieszkanki Mościska – Krystyny Tercjak.

D.W.

 

Do góry