Jesteś tutaj:

Miesiąc: lipiec 2014

Więcej o Wakacje na ludowo w Tuszynie

Rok Oskara Kolberga przyczynił się do wyboru tematyki tegorocznych spotkań wakacyjnych odbywających się w bibliotece w Tuszynie. Ludowość, folklor to hasła, które przyświecały uczestnikom zajęć. Czytelnicy rozpoczęli spotkania od zapoznania się z postacią Oskara Kolberga. Przy wspólnym wycinaniu papierowych serwetek poznali bajki i opowieści, które Kolberg zbierał od ludowych bajarzy. Nie obyło się również bez ludowych piosenek, przysłów i zabaw z dzieciństwa dziadków.

W bibliotece zorganizowano zajęcia krawieckie „Ej, przeleciał ptaszek”, podczas których powstały piękne ptaszki i serduszka. Samodzielne ozdabianie prac sprawiło wiele radości. Nie zabrakło także warsztatów kulinarnych „Maryna, gotuj pierogi”. Dzieci poznały proces powstawania pierogów, samodzielnie je kleiły, a co niektórzy bili prawdziwe rekordy w jedzeniu tych już ugotowanych. Kolejnymi były warsztaty decoupage „Z drzewa koń na biegunach”. Najmłodsi zapoznali się z techniką i dzięki specjalnym preparatom samodzielnie wykonali drewniane zabawki, takie jak kiedyś mieli ich dziadkowie. Dzieci zapoznały się także z techniką szydełkowania, podczas spotkania pod hasłem „U prząśniczki siedzą”. Szydełka bardzo dzieciom się spodobały, niektórzy stworzyli piękne szydełkowe kwiaty.  Czytelnicy mieli także możliwość nauczenia się skomplikowanej techniki plecenia wieńca dożynkowego. Niestrudzeni podjęli wyzwanie i dzięki pomocy dorosłych wykonali naprawdę przepiękna pracę.

Wakacje w bibliotece minęły zbyt szybko. Już czas myśleć o tematyce na następny rok. Tych, którym podobały się zajęcia w bibliotece zapraszam od września na kolejne warsztaty, spotkania i kursy.

Monika Adamska

Więcej o Gdzie słyszysz śpiew, tam śmiało wstąp

Kolorowo, smacznie i śpiewająco upłynęła sobota 12 lipca w Ostroszowicach, gdzie odbyło się Maciejowe Śpiewanie przy Rożnisku.  Na wspólną biesiadę       i muzykowanie stawiło się trzynaście zespołów z całej Gminy Dzierżoniów. Swoją obecnością zaszczyciły nas również m.in. „Woliborzanki” z Woliborza, „Złocienie” z Ząbkowic Śląskich”, „Marzenie” ze Szklarek w Gminie Przemków a nawet zespół „Fuego” z Łodzi.  To właśnie dzięki ich obecności  mogliśmy obejrzeć pokaz tańców greckich i polskich, który spontanicznie przerodził się w warsztaty międzynarodowych tańców. Był więc i „Zorba”  i „Klaskany”  a gdy ręce odmówiły posłuszeństwa pojawił się  „Tupany”.

Polskie tradycyjne stroje ludowe zachwycały wszystkich dokoła kolorami, precyzja wykonania i dbałością o szczegóły. Każdy występujący na scenie zespół otrzymał pamiątkową statuetkę wręczaną przez obecnego na spotkaniu Wójta Gminy Dzierżoniów, Marka Chmielewskiego.

Zespoły przywiozły także ze sobą prowadzone często przez lata kroniki, które wzięły udział w konkursie. Jury, biorąc pod uwagę zarówno treść merytoryczną, jak i estetykę prowadzonej kroniki przyznało I miejsce tomowi tworzonemu przez Zespół „Złocienie”. Kolejne przyznano Zespołowi „Katarzynki”. III miejsce przyznano Kołu Gospodyń Wiejskich w Woliborzu. Laureaci otrzymali nowe kroniki ufundowane przez PKO BP, Oddział 1 w Bielawie, które wraz z gratulacjami wręczyła przedstawicielka banku, Dorota Wysocka.

Jak pisał J.W. Goethe: „Gdzie słyszysz śpiewtam śmiało wstąp, tam dobre serca mająBo ludzie źliach, wierzaj mici nigdy nie śpiewają”. To motto, które przywołał prowadzący spotkanie członek zespołu „Macieje” Wojciech Klaus, podkreśla charakter ostroszowickiego spotkania. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku dobre serca i piękne głosy będą się mogły ponownie spotkać przy pysznych kiełbaskach z rożna i w ciekawym towarzystwie.

D.W.

Więcej o Kilka godzin bez Rodziców, czyli Noc w Bibliotece

Dwie wakacyjne noce bez ścisłego nadzoru Rodziców to nie lada gratka. Podczas półkolonii organizowanych przez Stowarzyszenie „Przystań Mościsko” oraz Bibliotekę Publiczną Gminy Dzierżoniów starsza grupa mogła sprawdzić, czy  duchy postaci literackich pozwolą zasnąć w pobliżu tylu książek. Młodsi czytelnicy pozazdrościli wolności i również pojawili się tłumnie wieczorem 17 lipca aby wspólnie spędzić ciepłą noc.

Więcej o Jubileuszowe Bukowińskie Spotkania

W dniach 18-22 czerwca 2014 r. polską edycją, w Jastrowiu i Pile rozpoczął się Jubileuszowy XXV Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Bukowińskie Spotkania”. Tak jak przed dwudziestu pięciu laty wywarł niezapomniane wrażenia. Festiwal to nie tylko występy sceniczne, ale to co dzieje się poza nią – wspólny śpiew, taniec, wspólne muzykowanie kapel, a przede wszystkim kontakty z ludźmi, zarówno te odnawiane co rok jak i zawierane nowe znajomości. W tym roku festiwalowi towarzyszył Jarmark Bukowiński, który polegał na prezentowaniu własnych kultur, tradycji i obyczajów oraz kuchni regionalnej poszczególnych grup. Nie tylko uczestnicy festiwalu, ale również mieszkańcy Piły i przybyli goście mieli możliwość skosztowania bukowińskich przysmaków. Niecodziennym wydarzeniem był pokaz mody w stylu retro, przygotowany przez ukraiński zespół „Czerniwczanka”. Kolejną atrakcją tego wieczoru stał się korowód z pochodniami nad rzekę Gwdę, gdzie przy blasku księżyca i wspólnym śpiewie odbył się obrzęd Nocy Świętojańskiej. Po raz pierwszy organizatorem festiwalu była również Republika Mołdawii. W dniach 04-06 lipca w Kiszyniowie i okolicznych miejscowościach goście mogli poznać kuchnię mołdawską oraz gościnność i życzliwość Mołdawian, zachwycić się architekturą krajobrazu, zielenią miejską i wspaniałymi różanymi klombami. Zespół Górali Czadeckich „Pojana” jako jedyny w mołdawskiej edycji reprezentował Polskę. Barwne korowody uliczne i występy na scenach w Kiszyniowie, Straszeni i Ialoveni, wspólne śpiewy i tańce trwały do późnych godzin nocnych. „Pojana” miała również okazję do odwiedzenia rodzinnych stron. Podczas krótkiego pobytu w Rumunii, w siedzibie Urzędu Gminy Manastirea Humorului, do której należy Pojana Mikuli, delegacja Gminy Dzierżoniów z wójtem Markiem Chmielewskim spotkała się z lokalnymi władzami i przedstawiła List Intencyjny, dotyczący współpracy obu gmin. Zespół Górali Czadeckich „Pojana” bardzo dziękuje Dolnośląskiemu Urzędowi Marszałkowskiemu, Ośrodkowi Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz Bibliotece Publicznej Gminy Dzierżoniów za wsparcie finansowe, które pozwoliło na wyjazd w rodzinne strony i udział w XXV Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „Bukowińskie Spotkania” w Mołdawii.


Bożena Żygadło

Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów oraz Stowarzyszenie „Przystań Mościsko” zorganizowało pięciodniowe warsztaty w języku angielskim, które prowadzone były przez studentów z Hong Kongu, Kazachstanu i Brazylii. Wolontariusze należą do jednej z największych organizacji studenckich – AIESEC, obecnej w ponad 124 krajach. Zajęcia wpisały się w trwające w Mościsku od 30 czerwca do 11 lipca półkolonie. Była to wyjątkowa okazja, aby bez wysiłku poprawić swoje umiejętności językowe i nawiązać międzynarodowe przyjaźnie. Ponad 30. dzieci nie zmarnowało okazji aby nauczyć się nowych słów w języku angielskim oraz poznać inne kultury. Bez nudnych podręczników i żmudnego wkuwania słówek lecz w ruchu, podczas zabawy i śmiechu. Nasi nowi znajomi z radością dzielili się ciekawymi informacjami na temat swoich krajów. My również postaraliśmy się aby czas spędzony z nami był dla nich przyjemny. Wspólnie nauczyliśmy się robić przetwory z dostępnych obecnie owoców. Kolorowe słoiki z truskawkami, brzoskwiniami i morelami cieszyły oko a zimą ucieszą podniebienia. W cieniu drzew nad jeziorem powstała ścieżka zdrowia wypełniona szyszkami, gałązkami, piaskiem i kamykami. Gołe stopy masowane w tak niekonwencjonalny sposób pobudziły szare komórki do współpracy i wchłonięcia dodatkowej porcji nowych słów w języku angielskim. Wiele radości sprawiła również praca nad kolorowymi obrazami, które powstały na parkingowych płytach przed biblioteką. Pierwszy deszcz zmył niestety kredowe dzieła sztuki. Pozostały nam fotografie. Dużo trudniej było napisać pędzelkiem swoje imię w języku chińskim. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku również będziemy mogli poznać nowe osoby, które przywiozą ze sobą zapał, ciekawe opowieści o swoich rodzinnych stronach a zabiorą ciepłe obrazy z naszych okolic.
Bardzo dziękujemy Pani Marii Mokrzyckiej za udzielenie noclegu i opiekę nad wolontariuszami.
D.W.

Zapraszamy do czytelni, gdzie można zajrzeć do najnowszych wydań następujących gazet i czasopism:
„Abecadło”
„Angora”
„Claudia”
„Film”
„Kumpel”
„Mamo To Ja”
„Notes”
„Przegląd Sportowy”
„Przyjaciółka”
„Rzeczpospolita”
„Sudety”
„Świerszczyk”
„Tygodnik Dzierżoniowski”
“VICTOR- JUNIOR”
„Wiedza i Życie”

e-wydania:
„Gazeta Wyborcza „
„Zwierciadło „
„Polityka”
Dzięki uprzejmości ks. Zdzisława Pienio czytelnicy mogą również przeczytać najnowsze wydania
„Gościa Niedzielnego”, „Listów Do Pani”, „Drogi”, „Wiadomości Katolickich” . Na półce znajdą także czasopisma związane z misjami, czyli „Misyjne Drogi” i „Świat Misyjny”.

Więcej o Konkurs Czytelniczy w Piławie Dolnej rozstrzygnięty!

Kiedy pierwszy raz czytam dobrą książkę, doświadczam uczucia, jakbym zyskał nowego przyjaciela” – Wolfgang Goethe.

 

Biblioteka Publiczno-Szkolna w Piławie Dolnej z przyjemnością informuje iż, Konkurs Czytelniczy 2013/2014 został rozstrzygnięty.

Nagrody za wzorcowe czytelnictwo w Szkole w Piławie Dolnej otrzymali:

  • Klasa I – Oliwia Zyber, Maja Stępniak, Michał Sochalski.
  • Klasa II – Gabriela Czak, Kamil Kasztelan.
  • Klasa III – Mikołaj Stodolica.
  • Klasa IV – Oliwia Fijak.
  • Klasa V – Natalia Grzesiak, Krzysztof Kasztelan.
  • Klasa VI – Eliza Horodyska.

wręczenie nagród wręczenie nagród2 wręczenie nagród3

Najbardziej rozczytaną klasą w szkole jest klasa II, na jednego ucznia przypada 21,4 książki.

Gratulujemy zwycięzcom.

 

Wanda Kun

Do góry