Jesteś tutaj:

Miesiąc: kwiecień 2015

Więcej o 2945 tytułów w czytelni internetowej

Serwis IBUK LIBRA umożliwia dostęp do elektronicznych publikacji z oferty Wydawnictwa Naukowego PWN oraz innych wydawnictw.

Każdy użytkownik w sieci biblioteki, po wejściu na stronę http://libra.ibuk.pl , powinien otrzymać dostęp do książek w ibuku.

Znajdź książkę przy pomocy naszej wyszukiwarki, wprowadzając odpowiednie filtry, a następnie kliknij na wybraną publikację aby zobaczyć informacje o książce wraz z podglądem treści.

W celu skorzystania z zaawansowanych funkcji pracy z książką należy kliknąć na „+ DODAJ DO PÓŁKI myIBUK” i utworzyć swoje osobiste konto myIBUK.

W bibliotece można otrzymać kody do zdalnego dostępu i korzystać z oferty z komputerów domowych.

PIN instrukcja obsługi

 


plakat_libra

Więcej o K. Makuszyński i bohaterowie jego książek

Bibliotekę odwiedziła klasa I, ze Szkoły Podstawowej w Piławie Dolnej wraz z wychowawczynią, Ewą Sokołowską.

Dzieci brały udział w zabawach związanych  z utworami pisarza. Odpowiadały na pytania związane z bohaterami książek K. Makuszyńskiego. Pytania ukryte były wśród książek – Michał Więckowski i Aleksander  Stroka, uczniowie tejże klasy wyrecytowali nam z pamięci fragmenty książki pt.  „120 przygód Koziołka Matołka”. Podobało nam ogromnie. Słuchając audiobooka  z dalszymi przygodami Matołka, maluchy  z zapałem zabrały się do kolorowania obrazków przedstawiających drogę Koziołka do Pacanowa.

pacanów2

Dzieci świetnie poradziły sobie ze wszystkimi zadaniami, utrwalając wiedzę na temat patrona szkoły, jednocześnie dobrze się bawiąc.

 

Wanda Kun

Więcej o Książka i Róża

Światowy Dzień Książki słynie z czerwonych róż wręczanych czytelnikom oraz akcji związanych z promocją czytelnictwa. Święto książek zorganizowano w nawiązaniu do daty śmierci wielkich pisarzy: Cervantesa, Szekspira, de la Vegi – 23 kwietnia 1616 r. Pierwszy raz zorganizowano je w Katalonii w 1926 roku. Róże symbolizują krew smoka pokonanego przez św. Jerzego, którego dzień przypada właśnie 23 kwietnia.

Dzięki prezentacji multimedialnej dzieci w Bibliotece w Mościsku przypomniały sobie o rodzajach pisma i jego historii. Interesujące były także informacje o procesie powstawania książki. Z okazji Święta Dnia Książki dzieci wykonały z papieru czerwone róże. Część pozostawiły na naszym książkowym drzewku. Reszta, zgodnie z tradycją zostanie podarowana rodzinie i przyjaciołom.

D.W.

Więcej o Światowy Dzień Książki z Koziołkiem Matołkiem w Piławie Dolnej

W Światowym Dniu Książki gościliśmy w bibliotece dzieci z piławskiego przedszkola, grupę starszaków, na spotkaniu – „Śniadanie z Koziołkiem Matołkiem i jego przyjaciółmi”.

Aby dotrzeć z Koziołkiem Matołkiem do Pacanowa, dzieci muszą pokonać pewne przeszkody. Odszukują wskazane literki abecadła, rozwiązują zagadki książeczkowych bohaterów, odszukują skarby – niespodzianki. W bibliotece ukryte są również imiona dzieci, wypisane na kolorowych stopkach. Kolejny etap aby dotrzeć do Pacanowa to pokonanie pola kręgli, używając kolorowych piłeczek.

Po dotarciu do Pacanowa słuchamy z audiobooka „Przygód Koziołka Matołka” – K. Makuszyńskiego, pałaszując swoje śniadanko i zagryzając maślane ciasteczka.

Było nam wesoło, smakowicie,  z przyjemnością wysłuchaliśmy zabawnych przygód Koziołka. Spotkania dzieci w bibliotece cieszą się dużym zainteresowaniem. Dziękuję za odwiedziny i zapraszam.

Wanda Kun

Więcej o Mamy Czas

plakat

 

 Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów z/s  w Mościsku

Zaprasza do udziału w konkursie

MAMY CZAS

Zbliża się Dzień Matki. Zaproś swoją Mamę na wspaniałą kolację do restauracji!

 

Regulamin Konkurs Mamy Czas

Więcej o Światowy Dzień Książki i Róży
 W dniu 16 kwietnia biblioteka w Ostroszowicach rozpoczęła obchody Dnia
Książki i Róży , który zgodnie z katalońską tradycją obchodzony jest w rocznicę imienin Św. Jerzego.
Spotkanie DKK było znakomitą okazją do rozmów o najnowszych trendach w literaturze
oraz degustacji tradycyjnej roladki z jabłkami.
Na pamiątkę tego wspaniałego święta upamiętniającego także daty narodzin niektórych pisarzy,
zostały wręczone okolicznościowe podziękowania .
Czas spędzony na dyskusji o książce A. Kuźniak ,,Czarny anioł ” o Ewie Demarczyk upłynął w bardzo nostalgicznej atmosferze.
Celebrowanie Święta Książki i Róży w naszej bibliotece potrwa do 23 kwietnia.
Cytat Carlosa Luiza Zafona:
,,Książki są lustrem: widzisz w nich tylko to, co już masz w sobie”
w pełni oddaje sens czytania książek i rozmawiania o nich.
 M.K.
Więcej o Pierwszaki na tropie Alberta Albertsona
Biblioteka w Ostroszowicach przedstawia :
                                  Pierwszaki na tropie Alberta Albertsona.
                                  Odsłona pierwsza.
Albercie czy jesteś tchórzem?
Pytanie z serii trudnych ? Nic bardziej mylnego.
Dzieci z pierwszej klasy doskonale zrozumiały sens postępowania chłopca, który przeciwstawił się przemocy za strony kolegów.
Zastanawialiśmy się wspólnie na tym czy Albert był tchórzem, gdy odmówił bicia się ?
Albo wtedy gdy powiedział,że bić się nie będzie, bo się boi?
Dzieci z uwagą śledziły postępowanie Alberta i bardzo obiektywnie oceniły jego zachowanie.
-To jest wspaniały kolega. Proponował w zamian za bicie się inne zajęcia.
– Albert jest fajny.
– To odważny i znakomity kolega.
 – Złe zachowania najlepiej  zamieniać na pożyteczne  działania.
Wyliczały dzieci.
  Dużo śmiechu wywołała zabawa w rysowanie portretu Alberta z zasłoniętymi oczyma.
Za tydzień spotkamy się ponownie w naszej bibliotece z książką o naszym ulubionym bohaterze..
Będziemy oswajali strachy… Przecież nie jesteśmy tchórzami.
Albercie Albertsonie bierzemy z ciebie przykład!
M.K.
Więcej o Światowy Dzień Czekolady

Jej historia sięga trzech tysięcy lat wstecz. Była uważana za napój bogów i cenniejsza niż złoto. Od niemal 200 lat raczymy się nią w formie tabliczek i pralin. Mowa oczywiście o czekoladzie, która doczekała się swojego święta. 12 kwietnia przypada Światowy Dzień Czekolady! Z tej właśnie okazji w Bibliotece w Mościsku świętowaliśmy już dzień wcześniej,  częstując się słodkimi przysmakami i chłonąc nie tylko piękne zapachy ale i wiedzę na temat historii czekolady. Trudno uwierzyć, że ten przysmak był serwowany początkowo jedynie w gorzkiej formie i z dodatkiem pikantnego chili. Równie trudno było się przekonać do zastosowania czekolady jako… kredek. Dzięki różnym gatunkom i kolorom powstały bardzo ciekawe prace plastyczne – oczywiście można było oblizać na końcu palce J. Również roztopiona czekolada okazała się wdzięcznym materiałem plastycznym. Oto nasze zadowolone, czekoladowe twarze! Te prace można było na szczęście zjeść w całości.

kolaż

Ponieważ już 100 gram czekolady dostarcza średnio ok. 600 kcal warto się zastanowić nad metodami pozbycia nadmiaru kilogramów grożących po nadmiernym jej spożyciu. Może przy dźwiękach muzyki? Grupa taneczna z Mościska pokazała nam odpowiedni układ taneczny, który nie pozwoli martwić się wyrzutami sumienia.

Czas minął zdecydowanie za szybko. Po naszych konkursach i zabawach pozostały jedynie puste papierki i nowe ciekawe wiadomości dotyczące „napoju bogów” oraz oczywiście endorfiny w duuuuużych ilościach. Do zobaczenia za rok!

D.W.

 

Więcej o Frywolitkowe impresje

Jeszcze przez tydzień w Bibliotece w Uciechowie można oglądać wystawę prac Pani Lucyny Pająk „Frywolitkowe impresje”.
Frywolitki to rodzaj koronki artystycznej, wykonywanej z cienkiej nici za pomocą specjalnego czółenka.
Najczęściej spotykanymi wyrobami frywolitkowymi są serwetki, kołnierzyki, ozdoby okolicznościowe a nawet biżuteria.

Autorką prac zgromadzonych na wystawie jest mieszkanka Uciechowa. Pasji frywolitkowej uległa kilka lat temu i sama krok po kroku, uczyła się techniki splotów. Za pomocą nici i czółenka jest  w stanie wyczarować małe dzieła sztuki. Precyzja i cierpliwość to cechy, które towarzyszą Pani Lucynie i przekładają się na wspaniały efekt.

 

S.Galicz

Do góry