Jesteś tutaj:

Miesiąc: czerwiec 2015

Więcej o Maciejowe zaklinanie deszczu

Nie lej dyscu, nie lej, bo cie tu nie trzeba
Obejdź góry lasy, obejdź lasy góry, obejdź lasy góry, nawróć się do nieba
– śpiewali wszyscy zaklinając pogodę 27 czerwca. Pomimo niesprzyjającej aury Ostroszowice przywitały jednak  gości śpiewająco. Jolanta Zarzeka, z-ca wójta gminy Dzierżoniów uroczyście otworzyła Ostroszowicki Piknik przy Maciejowym Śpiewaniu. Na wspólną biesiadę i muzykowanie stawiło się dziewięć zespołów m.in. z Przedborowej, Woliborza, Stolca i Dzikowca. Kolorowe prezentacje na scenie odganiały deszczowe chmury i poprawiały humory. Pomagał w tym również pyszny poczęstunek czekający na członków wszystkich zespołów. Sporym powodzeniem cieszyła się specjalna zabawa, która przysporzyła radości zarówno dzieciom jak i dorosłym. Główna nagroda, czyli piękny, żółty rower górski był ogromną niespodzianką i powodem do radości. Tym bardziej, że okres wakacyjny właśnie się rozpoczął.

Każdy występujący na scenie zespół otrzymał pamiątkową statuetkę i dyplom. Organizatorami tegorocznych spotkań muzycznych byli sołtys i rada sołecka Ostroszowic, Zespół Macieje, Koło Gospodyń Wiejskich z Ostroszowic oraz Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów w Mościsku.

Więcej o EkoPaka – zamykamy obieg surowców

Biblioteka w Ostroszowicach znalazła się na liście 50 bibliotek, które wezmą udział w pierwszej edycji programu „EkoPaka – zamykamy obieg surowców”. Na zaproszenie do udziału w programie odpowiedziało 370 bibliotek z całej Polski. Najwięcej, bo po 7 wybranych bibliotek ma swoją siedzibę w województwach dolnośląskim i małopolskim. Siłą tego pierwszego okazały się małe miejscowości, z których do 50 programu trafiło aż pięć bibliotek.

eko paka

 

NA CZYM POLEGA PROGRAM?
Pod hasłem #EkoPaka #ZamykamyObieg firma INTERSEROH zamierza pokazać zamknięty obieg surowców, aby dzieci rozumiały, że to, co zostaje z produktów – opakowania, zużyte elementy – to nie śmieci, ale materiał, z którego można stworzyć coś nowego. Aby osiągnąć ten cel, Interseroh proponuje program „Eko-Paka”, który pozwoli wprowadzić najmłodszych odbiorców w zagadnienia ważne z punktu widzenia wychowania odpowiedzialnego i wrażliwego ekologicznie konsumenta.

Projekt powstaje we współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, czuwającą nad rekrutacją oraz komunikacją z bibliotekami oraz Fundacją Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego, która dba o dostosowanie scenariuszy zajęć do wieku i możliwości młodych uczestników.

ORGANIZATOR

INTERSEROH Organizacja Odzysku Opakowań S.A. zajmuje się odzyskiem i recyklingiem opakowań – pomaga firmom i instytucjom redukować ich negatywny wpływ na środowisko. Prowadzi także badania pokazujące efektywność recyklingu (www.resources-saved.com/pl) oraz działania z zakresu edukacji ekologicznej. Te ostatnie postrzega jako zbiór projektów, które pomagają przełożyć ekspercką wiedzę i doświadczenie na wydarzenia i działania docierające do wszystkich odbiorców zainteresowanych dbaniem o środowisko.

informacje pochodzą ze strony http://www.biblioteki.org/pl/wiadomosci

Więcej o Międzynarodowe zespoły folklorystyczne odwiedzą gminę Dzierżoniów

Serdecznie zapraszamy na XXVI edycję Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Bukowińskie spotkania”. To wyjątkowe przedsięwzięcie promujące kulturę Bukowiny, regionu położonego w Karpatach Wschodnich, na obecnym pograniczu ukraińsko-rumuńskim.

W festiwalu będą uczestniczyli reprezentanci wszystkich bukowińskich nacji, a także wszystkich nurtów folkloru. Odwiedzą nas zespoły zMołdawii, Rumunii, Słowacji, Węgier, Ukrainy i Polski.

Głównym celem wydarzenia jest prezentacja bogatego folkloru wielonarodowościowego regionu, jakim do dziś pozostaje Bukowina, a także jej fenomenu społecznego i kulturowego opartego na tolerancji i dobrosąsiedztwie, który zjednał jej przydomek „Małej Europy”, czy „Szwajcarii Wschodu”. Na terenie naszej gminy tradycję bukowińskiego folkloru od wielu lat podtrzymuje Zespół Pieśni i Tańca Górali Czadeckich Pojana.

Festiwal rozpocznie się w piątek 19 czerwca 2015 r. otwarciem wystawy festiwalowej w Muzeum Miejskim Dzierżoniowa. Z kolei w sobotę 20 czerwca zespoły folklorystyczne z Mołdawii, Rumunii, Słowacji, Ukrainy, Węgier i Polski wystąpią na cyklicznej imprezie gminnej „Spotkania z kulturą i historią na zamku w Owieśnie”.

W niedzielę 21 czerwca odbędzie się główna część festiwalu – ulicami Mickiewicza i Świdnicką w Dzierżoniowie przejdzie korowód festiwalowy, a o 15:30 na dzierżoniowskim Rynku zaprezentują się wszystkie zespoły folklorystyczne.

Uroczystości zakończą się w poniedziałek 21 czerwca warsztatami z udziałem zespołów zagranicznych w gminnych placówkach oświatowych oraz spotkaniem wszystkich uczestników festiwalu w Mościsku.

Wydarzenie honorowym patronatem objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski.

Informacja ze strony http://www.ug.dzierzoniow.pl/

Więcej o Komiksowy Zawrót Głowy czyli Kumulacja Dobrej Woli

Już niedługo wakacje i prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników komiksów i rysowania. Od 6 do 17 lipca wolontariusze Fundacji Lotto zapraszają na zajęcia dotyczące komiksów. Pierwsze trzy dni pod swoje skrzydła zabierze dzieci Szymon Teluk – rysownik, artysta, karykaturzysta i wspaniały ilustrator.

plakat komiksy

Więcej o Noc Bibliotek

I edycję Nocy Bibliotek świętowaliśmy wspólnie z czytelnikami w bibliotekach w Mościsku i Ostroszowicach. Ostroszowice powitały 30 maja IV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Był to niezwykły wieczór, podczas którego odbyło się  wiele wspaniałych działań. Nocne czytanie książki Gunilli Bergstrom pt. Kto straszy Albercie? wprowadziło uczestników w tajemnicza atmosferę. Nastąpiło więc  oswajanie strachów, tworzenie mapy straszydeł oraz wymyślanie zaklęć. Wiele radości sprawiła dzieciom odlotowa jazda na miotle oraz spotkanie z Czarownicą Lukrecją.Taniec szkieletów, oraz kreatywny teatr cieni  bardzo się wszystkim spodobał. Dużo radości oraz zadowolenia sprawiło uczestnikom tworzenie komiksu o tym co się wydarzyło tej nocy w ostroszowickiej bibliotece. Wielkie podziękowania dla Pań: Gabrieli Wojnarskiej, Elzbiety Juziuk – Janickiej , Bożeny Nowak oraz Justyny Gorbenko-Wilk za udział w tym wydarzeniu.Wydawnictwu Zakamarki dziękujemy za przysłane książek o Albercie oraz pamiątkowe materiały promocyjne.

Czytanie w niesamowitej scenerii wśród książek pod osłoną nocy wyzwoliło pozytywne emocje.
Hasło tego wieczoru brzmiące Groza nie czytać ! okazało się prawdziwe. Atmosfery spotkania nie da się w pełni opisać.Takie chwile należy przeżywać razem w bibliotece.
A czy wiecie jak straszy w …muzeum? Fruuuu! , w hotelu?  Ajajajaj!, w szkole?Aaaaaaaaaaa,Beeeeeeeeee, Ceeeeeeee!
A w bibliotece? Straszy na pewno, ale są to zdecydowanie przyjemne strachy, takie jak te z książki Danuty Wawiłow i Natalii Usenko  Wierzbowa 13. Młodzi czytelnicy biblioteki w Mościsku z trudem odrywali się od czytanej na głos lektury. Drużyny z latarkami i tabletami musiały bowiem odszukać zaginione książki, szczególnie te, o których się zapomina i nie bierze do ręki. Smutne, samotne i zapomniane zaszyły się w najdziwniejszych miejscach biblioteki. Zmysł detektywistyczny pomógł jednak w odszukaniu wszystkich zaginionych książek. Chętni mogli również wziąć udział w projekcji filmu Sekret Eleonory udostępnionego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku zawitają do nas także dorośli.
M.K.
D.W.

 

Więcej o Smoki

 

Na nową wystawę do galerii zapraszają Smok Wawelski i Smok Dzierżoniowski

więcej

Więcej o Witaminowe abecadło

03 czerwca Bibliotekę Publiczno-Szkolną w Piławie Dolnej odwiedziły dzieci z Piławskiego przedszkola . Tematem naszego spotkania były owoce i warzywa.

Uczniowie klasy III – Marcel Szmigiel, Kamil Kasztelan i Kewin Drzewiecki przygotowali oraz zaprezentowali utwory z nutką witaminową. Wysłuchaliśmy wierszy J. Tuwima „Warzywa”, J. Brzechwy „Pomidor”, „Arbuz”, oraz wiersza S. Karaszewskiego „Witaminowe abecadło”.

Po wysłuchaniu utworów, dzieci mówiły  o owocach i warzywach, które zapamiętały z tekstu. Rozmawialiśmy o tym w jakiej postaci możemy je spożywać – mrożone, gotowane, jako sok czy surówka. Była też zabawa edukacyjna  – Potrzebna pomoc, jaki to owoc?  – „Ma żółtą skórkę , kwaśny smak” (cytryna).

Sednem naszego spotkania było wspólne przygotowanie sałatki owocowej. W misach znalazły się smakowite jabłka, banany, truskawki, brzoskwinie, mango, kiwi i wiele innych witaminek. Po wymieszaniu znalazły się  na talerzykach maluchów, które z apetytem zjadały te owocowe smakołyki. Spotkanie upłynęło nam szybko i smakowicie.

Wszystkim Dzieciom życzymy dużo zdrówka i radości. Moc uśmiechu i słodkości owocowych przez cały rok.

 

Wanda Kun

 

Więcej o Znawcy legend

Od najdawniejszych czasów ludzie przekazywali sobie podania,legendy, które krążyły z ust do ust wśród ludzi. 02 czerwca do biblioteki  w Piławie Dolnej, zagościła klasa pierwsza,aby choć przez chwilę poznać krainę legend polskich. By przybliżyć dzieciom świat baśni wykorzystujemy kolorowe książki z legendami,wybrane ilustracje.

Znawcy legend1

Dzieci chętnie biorą udział w quizie na znajomość poznanych klechd. Są aktywne i spostrzegawcze, dobrze kojarzą fakty przypisując zdarzeniu odpowiednią legendę. Miło mi było, gościć młodych znawców legend.

Wanda Kun.

Do góry