Jesteś tutaj:

Miesiąc: lipiec 2016

„Bo jak nie uśmiech to co innego? Powariowalibyśmy bez tego wentylu bezpieczeństwa.”        FullSizeRender (30)                                                                                                                                                 Konrad Galiński

czytaj więcej

Bez tytułu

Miłosna Wróżka, Młoda Para z Księdzem, Papierowy Rycerz

Papier wynaleźli Chińczycy przez przypadek ponad dwa tysiące lat temu. Do dziś służy nam jako ważny nośnik informacji, który wykorzystujemy codziennie w formie gazet, książek, listów, plakatów, banknotów . Ukształtowany przez artystę pośredniczy w postaci rysunków, obrazów i tekstów w przekazywaniu uczuć, wrażeń i wyobrażeń. Papier jest różnorodny i ma wielostronne zastosowanie. Wiedzę o innych walorach  papieru wzbogaciliśmy wykorzystując fachową literaturę.

Biblioteka w Ostroszowicach uczestniczy w projekcie ekologicznym EkoPaka, który uczy dzieci jak wykorzystywać maksymalnie surowce, odpowiednio je segregować i promować recykling. Od pomysłodawców EkoPaki otrzymaliśmy wspaniałe pomoce i scenariusze. Czasami jednak ponosi nas fantazja. I tak… 22 lipca w bibliotece odbyła się swoista rewia papierowej mody.

Dzieci odpoczywające na Wyspie Koni wspólnie z czytelnikami,  wykorzystując jako tworzywo papier, wymyślały szałowe, oryginalne kreacje. Było mnóstwo zabawy i radości. Wspaniała wakacyjna pogoda oraz przyjazna biblioteka w Ostroszowicach kreują niezapomniane wrażenia, rozbudzają ciekawość i zachęcają  dzieci do czytania w wolnym czasie.

Maria Kirkiewicz                                                                                                                                                                                     Biblioteka w Ostroszowicach

 

 

W lipcu w Bibliotece w Piławie Dolnej dzieci uczestniczyły w wakacyjnych spotkaniach. Nie zabrakło zajęć plastycznych, konkursów, bawiliśmy się w gry zespołowe, grano w gry planszowe, internetowe. Układaliśmy puzzle, było głośne czytanie, słuchaliśmy z płyt odgłosów przyrody, szumu wiatru, burzy i morza. Słuchaliśmy także śpiewu ptaków. Dzieci uczestniczyły w literacko-plastycznych  spotkaniach. Rysowaliśmy, wyklejaliśmy, robiliśmy zakładki do książek, szukaliśmy skarbów ukrytych w bibliotece  i w plenerze.

Poznawaliśmy książki dla dzieci i nie tylko. Powstało wiele ciekawych prac plastycznych. Jedynie nudy nie zdążyliśmy poznać!

Pozdrawiamy wakacyjnie.

Wanda Kun

 

Już od 11 lipca możliwy jest dostęp do nowej wersji katalogu DOLNOŚLĄSKIEGO ZASOBU BIBLIOTECZNEGO ! primo

Dostęp do nowej wersji katalogu jest możliwy TUTAJ 

Nowa tzw. multiwyszukiwarka PRIMO ułatwi czytelnikom dotarcie do różnych źródeł informacji gromadzonych w bibliotekach DZB tj. opisów katalogowych książek, czasopism, artykułów, dokumentów życia społecznego i zagadnień; zeskanowanych materiałów wchodzących w skład biblioteki „Cyfrowy Dolny Śląsk”, e-book’ów oferowanych przez Wydawnictwo PWN na platformie LibraIbuk.pl i innych. Mimo tej różnorodności (w przyszłości planowane jest dołączenie kolejnych źródeł) wyszukiwanie w PRIMO jest łatwe i intuicyjne dzięki możliwości ograniczania dowolnie dużych wyników, za pomocą okienek (tzw. faset) po prawej stronie ekranu. Wyszukane wyniki można zawężać wg. wielu kryteriów np.: typu dokumentu, daty wydania, tematy, autora itp.

Na szczególną uwagę użytkowników zasługują dwie opcje przydatne w wyszukiwniu:

  • Pierwsza to znajdujaca się po lewej stronie przycisku „szukaj” lista „wszystkie biblioteki”. Pozwala ona ograniczyć wyszukiwanie do wskazanej biblioteki.
  • Druga, to widoczna po lewej stronie ekranu faseta „Pokaż tylko” dzieki której możemy zdecydować czy wyświetlamy wyniki dotyczące materiałów dostępnych w przeszukiwanej bibliotece, czy wszystkich materiałówdostępnych online (e-book’ów).

Dotychczasowa wyszukiwarka zasobów DZB nadal bedzie dostępna na stronie www.dzb.pl. Jej wyłączenie nie jest planowane. Użytkownicy moga korzystać z dowolnej wyszukiwarki aby docierać do interesujacych informacji i materiałów w sposób jak nawygodniejszy, zgodnie ze swoimi oczekiwaniami i przyzwyczajeniami. Podobnie jak w dotychczasowej przegladarce zasobów DZB, w PRIMO wszystkie materiały możemy zamawiać, drukować i przesyłac na wskazany adres e-mail zestawienia bibliograficzne, przegladać konto czytelnika z aktualnymi informacjami o ew. zaległościach itp.

Do nowej wyszukiwarki dodaliśmy  krótką ankietę (tylko dwa pytania).

Zachęcamy użytkowników do podzielenia się z nami swoimi spostrzeżeniami i uwagami.
Udanych poszukiwań w PRIMO yes
Zespół Dolnośląskiego Zasobu Bibliotecznego

Pierwszy w historii Ostroszowic flash mob skierowany do przypadkowych przechodniów w centrum miejscowości udał się znakomicie. 15 lipca o godzinie 17.00, w centrum wsi przed Domem Kultury rozpoczęło się wydarzenie, które wpisuje się w kulturalny i artystyczny nurt Ostroszowic. Przypadkowi przechodnie, klienci sklepu, sąsiedzi, kierowcy w swoich samochodach i motocyklach oraz młodzież na wycieczce rowerowej zatrzymywali się na chwilę, by podziwiać małych artystów, którzy wykorzystując wolną uliczną przestrzeń wykonywali wspaniały taniec. Aktorka Wrocławskiego Teatru Pantomimy Pani Izabela Cześniewicz, przebywająca gościnnie na Wyspie Koni, nauczyła dzieci tego wspaniałego układu tanecznego.

Dziękujemy serdecznie za niebanalną kulturalną niespodziankę, powstałą przy udziale Małgorzaty Zabuskiej, Bożeny i Aleksandry Nowak oraz Agnieszki Gębskiej .

Zadowolony obserwator stwierdził, że przynajmniej w każdy piątek powinien być taki pokaz!

 

Maria Kirkiewicz

Salonik Kobiet Ambitnych

przy bibliotece w Ostroszowicach

Podczas wakacji czytanie jest najprzyjemniejsze. To właśnie w tym okresie do biblioteki w Ostroszowicach trafiają rozmarzeni,z1 stęsknieni przygód czytelnicy z różnych części kontynentu. Dosłownie. Przybysze z Niemiec, Szkocji, Anglii… i to jest fantastyczne, że wracają do swojego miejsca, w którym miło spędzają czas. Są rozmowy, wspomnienia, artystyczne działania i sięganie po książki. Nasza biblioteka jest w drodze. To symboliczne stwierdzenie, mówi o tym, że ciągle poszukujemy odpowiedzi na nurtujące pytania oraz uczestniczymy w projektach edukacyjnych.

14 lipca odwiedziliśmy uczestników szkółki jeździeckiej na Wyspie Koni w Ostroszowicach. Poznaliśmy dzieci z różnych miejscowości, jak się okazało miłośników koni i czytania. Wśród oszałamiających zapachów siana, w lustrzanej sali opowiadaliśmy sobie o ulubionych książkach a następnie czytaliśmy pierwszą część książki Johna Flanagana ,,Zwiadowcy”.

Szum deszczu, rżenie koni, malownicze, górskie pejzaże niesamowicie wspomagały dziecięcą wyobraźnię podczas słuchania o  mrocznych historiach Gorlanu. Zaświadczam, że tak wielkie emocje rzadko towarzyszą odbiorcom podczas słuchania. Dlatego też dla rozproszenia tajemniczej atmosfery wokół treści książki, postanowiliśmy wykonać wizualizację treści. Dzieci wcielały się w ryczące potwory, zjawy i tajemnicze stworki.

Konni zwiadowcy z Ostroszowic postanowili, że przeczytają w całości tę książkę, zbudują swoją bazę i będą realizować w bibliotece swoje wakacyjne marzenia.

Salonik Kobiet Ambitnych przy Bibliotece w Ostroszowicach

 

Każdego dnia w Bibliotece w Piławie Dolnej odbywają się zajęcia z myślą o dzieciach. Jest u nas wesoło i kolorowo, nie ma czasu na nudę.Dzieci grają w gry planszowe i komputerowe, wykorzystują brystole, kartki, kolorowe farby aby dziecięca fantazja miała możliwość wykazania się.Praca i zabawa wre.

Zapraszamy do biblioteki.

W.Kun

 

 

Gmina Dzierżoniów 5 lipca  odwiedziła wrocławską Barbarę.     wsk

W ramach regionalnych wtorków mogliśmy opowiedzieć o naszym pięknym Dolnym Śląsku i zaprezentować kulturę tego zakątka. Mieszkańcy Wrocławia, który w tym roku jest także Europejską Stolicą Kultury, mogli również spojrzeć na działalność Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta. W programie zaprezentowano mi.in wystawę prac fotograficznych Joanny Śliwy-Cichoń i młodych fotografów – Julity Krzyżak oraz Justyny Juśko, zajęcia scrabookingowe i literackie tropienia ukrytych haseł w dziełach Reymonta. Chętni mogli również obejrzeć  wspaniałe koronki, tworzone zanikającą metodą klockową przez Panią Elżbietę Struzik i posłuchać muzycznych zaproszeń na kolejną edycję Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego Bukowińskie Spotkania. Reprezentanci Zespołu Górali Czadeckich Pojana w swoich kolorowych strojach namawiali do odwiedzenia w tym roku Dzierżoniowa oraz Uciechowa. Spotkania 14 i 15 sierpnia to jedne z nielicznych możliwości poznania bogactwa bukowińskiej kultury ludowej w jej wielonarodowej odsłonie.

D.W.

Do góry