Jesteś tutaj:

Miesiąc: marzec 2017

25 marca biblioteka w Mościsku gościła Klub Mamuśki z Dzierżoniowa.  Podczas otwartego dla wszystkich chętnych spotkania można było własnoręcznie zrobić ruchome kurczątko i miękkiego króliczka ze zwykłej skarpetki. Sobotnie spotkanie spodobało się zarówno dzieciom jak i dorosłym, dla których formowanie króliczych uszu z materiału okazało się wspaniałą zabawą.

FullSizeRender (36)

Klub Mamuśki serdecznie zaprasza do wstąpienia w swoje szeregi wszystkie Mamy. Zarówno te, które dopiero poznają uroki macierzyństwa, jak i te „zaprawione w bojach”. W ramach klubu organizowane są cykliczne spotkania, podczas których poruszane są różnorodne tematy –  od kwestii zdrowia i urody poprzez pytania o wychowanie, żywienie dzieci, literackie fascynacje na organizacji czasu i realizacji swoich marzeń, również tych zawodowych, skończywszy. Kluby działają już w kilku miastach na terenie całego kraju. Mamo z Mościska – zajrzyj do nas!  Chcesz poznać nas bliżej? Zajrzyj do biblioteki w Mościsku, której gościnne progi odwiedzamy coraz częściej.


D.W.

 

 

Czy znacie Gburię Złośliwa, Chciwuska lub Gadułę Niepoprawną? Może natknęliście się na Kłótliwca bądź Awanturellę? Na pewno kilka z tych potworów pojawia się czasami w Waszych domach. 23 marca w ramach spotkań Dyskusyjnego Klubu Książkowego zajrzeliśmy do książki „Mała encyklopedia Domowych Potworów”. Jej autor – Stanislav Marijanović – sportretował w niej kilkanaście najczęściej występujących potworów. Okazało się, że część z nich jest bardzo dobrze znana dzieciom z klasy „0” z Mościska.  Wszyscy zgodnie przytaknęli, że w ich domach grasuje Telemaniak i zazwyczaj nie odstępują ich także Siostry Słodyczki. W książce można na szczęście znaleźć kilka porad dotyczących najefektywniejszego pozbycia się wielu z tych kreatur. Dzieci wymyślił też kilka dodatkowych porad, dzięki którym będzie można łatwiej rozprawić się z najbardziej przerażającymi stworami.

Podczas naszego spotkania rozpoznaliśmy jeszcze jednego potwora, który grasuje w klasie. Po krótkiej debacie został nazwany Zerówkorellą Krzykliwą i szczegółowo zilustrowany przez całą grupę. Mam nadzieję, że znalazły się sposoby na okiełznanie tego potwora a z szafek i spod ławek nie wypełznie kolejny :).

D.W.

Dawniej wierzono, że pisanki mają magiczną moc, np. mogą uzdrawiać chorych. Nigdy ich nie lekceważono.pisanki1
Dziś o ich mocy przypominamy sobie podczas Wielkanocy – to przecież jajka są pierwszą potrawą spożywaną w Niedzielę Wielkanocną.
W dniu 22 marca Grupa Twórcza -Seniorzy spotkała się w ostroszowickiej bibliotece na zajęciach z ozdabiania jajek wielkanocnych. Prace manualne niezwykle misterne, dokładne i efektowne jak zwykle dały ogromną satysfakcję. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że proces tworzenia daje wytchnienie i relaks, a interesujące rozmowy podczas pracy stanowią bardzo ważny jej element. Nie tylko zaspokajają ciekawość świata, ale przede wszystkim oczyszczają z nagromadzonych emocji i pozwalają nabrać dystansu przed świętami. Trzygodzinne spotkanie nie jest w stanie zakończyć definitywnie takich tematów jak: akupresura, chińska medycyna, miłość bezwarunkowa, zauroczenie, przeczucia, potencjał człowieka…i inne.
A wszystko to dzięki spotkaniu podczas ozdabiania jajek.
Rzeczywiście pisanki mają magiczną moc!

 

mk

Czy to bajka, czy nie bajka,
Myślcie sobie, jak tam chcecie.                                                    
Czy to bajka, czy nie bajka,
Myślcie sobie, jak tam chcecie.
A ja przecież wam powiadam:
Krasnoludki są na świecie!

/Maria Konopnicka/

                                                    Przyszła już wiosenka!

Rola baśni w odkrywaniu przez dzieci świata przyrody jest nie do zastąpienia. Dzieci uwielbiają baśnie, gdyż nie ukrywają one prawdy o tym, że w świecie istnieje nie tylko dobro, ale i zło, chciwość, niesprawiedliwość i przemoc. Uczą odwagi, zaradności, wytrwałości, cierpliwości w dążeniu do celu a jednocześnie współczucia dla słabszych oraz dzielenia się dobrem z innymi.

We wtorek 21 marca tuż przed poszukiwaniem wiosny w najbliższym otoczeniu, dzieci z klasy pierwszej spotkały się w bibliotece w Ostroszowicach,aby posłuchać baśni Marii Konopnickiej  O krasnoludkach i sierotce Marysi.  Dwa egzemplarze tej samej książki, różniące się ogromną różnicą czasu wydania zadziałały niezwykle mocno na dziecięcą wyobraźnię. Przepiękne ilustracje Jana Marcina Szancera pomogły słuchaczom wyobrazić sobie świat magiczny, cudownie opisany przez pisarkę. Archaiczny język utworu nie przeszkadzał w uważnym słuchaniu malowniczych opowiadań o krasnoludkach, Królu Błystku, Koszałku -Opałku , Sierotce Marysi, Kryształowej Grocie czy Głodowej Wólce. Ta baśń okazała się kluczem do dziecięcych serc.

Zaraz po zaśpiewaniu wiosennej piosenki dzieci ze swoją panią Alicją Najwer udały się na poszukiwanie wiosny  i…krasnoludków w Ostroszowicach.

mk

Piątki w bibliotece w Uciechowie zawsze są bardzo twórcze dla najmłodszych czytelników. W ubiegłym tygodniu powstała nietuzinkowa biżuteria, wykonana z gumowych wężyków i mnóstwa maleńkich ozdób. Dziś natomiast powstały wiosenne czapki. Bogato zdobione, wedle indywidualnych pomysłów.

Wspólne tworzenie jest świetną zabawą i zawsze sprawia wiele radości „bibliotecznym” dzieciom.

17.03.2017 r.

ku02

Radek Tarach – młody wokalista z Ząbkowic Śląskich, który na swoim koncie ma już debiutancki album „Pierwszy Krok”, wystąpił 3 marca przed publicznością w bibliotece w Uciechowie. Podczas wyjątkowego koncertu „Z miłości” zagrano wiele znanych i lubianych piosenek w ciekawych aranżacjach.

Młodemu artyście akompaniował na gitarze Marcin Cieśla. Nie zabrakło bisów i wspólnego śpiewania. Każda z przybyłych na koncert pań z okazji zbliżającego się święta kobiet została obdarowana wiosennym kwiatkiem.

17 marca klasa VI z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, pod opieką Pani Joanny Dąbrowskiej, odwiedziła swoją bibliotekę w Mościsku. Dzieci słuchały informacji na temat historii pisma oraz budowy książki i same postarały się opisać poszczególne części składowe swoich ulubionych lektur. Sporo radości wywołała próba stworzenia krótkich historii według norm gatunkowych. Powstał horror, dramat i kryminał. Czy Joanna Chmielewska i Stephen King powinni się już martwić o swoje miejsce w rankingach czytelniczych?

Do góry