Jesteś tutaj:

Miesiąc: maj 2017

Ruszyły zapisy na Noc Bibliotek! Po raz kolejny zapraszamy dzieci w wieku 7 – 12 lat do udziału we wspólnej zabawie. Między 19.00 a 22.00 czeka na Was sporo niespodzianek 🙂NB_LOGO_2017_z data

plakat

Od 27 maja zapraszamy do obejrzenia wystawy literackiej poświęconej postaci Kubusia Puchatka. Zorganizowana została przez wydawnictwo Nasza Księgarnia z okazji 90. urodzin misia.

Misia o Bardzo Małym Rozumku nikomu przedstawiać nie trzeba. Każde dziecko wie, jak wygląda miś przytulanka, miś, z którym łatwiej się zasypia, który często bywa najlepszym przyjacielem i niestrudzonym towarzyszem zabaw.Takiego właśnie misia miał Christopher Robin – syn Alana Alexandra Milne’a. To on zainspirował pisarza do stworzenia opowieści o Kubusiu Puchatku. Kubuś najbardziej lubi historie o sobie samym, a motywacja jego działań zwykle nie jest skomplikowana – miś zrobi wszystko, żeby mieć pełen brzuszek. Najważniejsze, żeby w spiżarni nie zabrakło miodu! Puchatek jest też mistrzem w układaniu mruczanek – krótkich rymowanych historyjek, które można mruczeć przy każdej okazji.

Wystawę można oglądać w godz. 12:00-19:00 w czytelni Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta do 3 lipca 2017 r.

kubus 1 (1)

Kto zabierze swoją Mamę do Zamku Książ ???

Komisja postanowiła przyznać nagrody w organizowanym przez Bibliotekę Publiczną Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta konkursie literackim „Mamy Czas” następującym osobom:Książ

 

             Małgorzata Zagórska

              Antonina Gendasz

              Karolina Turowska

              Natalia Nalewska

              Łukasz Florczak

Nagrody, którymi są bilety wstępu dla dwóch osób (osoba dorosła + dziecko) do Zamku Książ, są do odebrania w godzinach pracy Biblioteki w Mościsku.

    nagrodzone prace – kliknij 

Bardzo dziękujemy opiekunom i nauczycielom za czas poświęcony dzieciom i przeprowadzenie dodatkowych zajęć związanych z konkursem oraz Pani Krystynie Tercjak za bezinteresowną pomoc i zaangażowanie.

Nagrody ufundowane zostały przez Zamek Książ

PROTOKÓŁ

 

logo_kongres

Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta  znalazła się w gronie 55 placówek z całego kraju, które postanowiły włączyć się do Ogólnopolskiego Kongresu Obywatelskiego, organizowanego między 15 a 21 maja 2017 r. Na debatę o budowaniu wspólnot lokalnych przybyło  do czytelni w Mościsku ponad 20 osób z różnych środowisk. Reprezentanci  samorządu, lokalnych instytucji, młodzież i mieszkańcy zastanawiali się jak tworzyć i wspierać wspólnoty lokalne. Pod czujnym okiem moderatora spotkania – Pani Małgorzaty Malec, popołudniowy czas przeznaczony na rozmowy szybko się kurczył.

Debata była częścią projektu „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej”, organizowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Celem projektu jest wywołanie szerokiej dyskusji nad mechanizmami i narzędziami rozwoju lokalnych społeczności. Lokalne wspólnoty stanowią bowiem od zawsze jedną z najbliższych człowiekowi przestrzeni społecznych, w których zachodzą procesy decydujące o jakości naszego życia.

Efekty i wnioski ze wszystkich dyskusji zostaną przedstawione opinii publicznej za pośrednictwem partnerów medialnych oraz na Kongresie Obywatelskim w listopadzie 2017 r. w Warszawie. Raport z debat zostanie wręczony Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejowi Dudzie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie i udział w debacie!

Partnerem strategicznym projektu jest PKO Bank Polski.

Telewizja Sudecka

D.W.

Przypominam o trwającym konkursie plastycznym! Warto wziąć do ręki ołówek, kredki i farby!

plakat walizki XIV - dla bibliotekKONKURS plastyczno-literacki - A to historia - regulamin -plakatTo już 14. edycja projektu. Hasło tegorocznej walizki brzmi A TO HISTORIA!
W ciąg trzech dni odbędzie się 77 spotkań z młodymi czytelnikami, które mamy nadzieje… przejdą do historii!

W tym roku biblioteka w Mościsku również bierze udział w tym nietypowym wydarzeniu.             9 czerwca odwiedzi nas Renata Piątkowska. Autorka ma na swoim koncie blisko 30 tytułów, m. in. „Opowiadania dla przedszkolaków”, „Opowiadania z piaskownicy”, „Nie ma nudnych dni”, „Szczęście śpi na lewym boku”, „Mruk”, „Która to Malala?”. Jest również laureatką wielu prestiżowych nagród, a kilka jej książek znajduje się na Złotej Liście Fundacji ABC „Cała Polska czyta dzieciom”.

Szczegóły wkrótce!

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządów Województwa Dolnośląskiego, Gminy Wołów i Powiatu Wołowskiego.

 

Tydzień bibliotek już niestety za nami. Wiele emocji, nowych przedsięwzięć, zabawy i nauki. W bibliotece w Tuszynie postanowiliśmy pobawić się tegorocznym hasłem i podejść do niego z przymrużeniem oka. Wiszący w pomieszczeniu napis BIBLIOTEKA zyskał nowy wymiar!

tydzień bibliotek1 tydzień bibliotek2

W Tygodniu Bibliotek postanowiliśmy wykorzystać najnowsze trendy w fotografii do niebanalnej promocji książek.
Sleeveface to wspaniała metoda nadająca się właśnie do takiego działania.
Wydawało nam się początkowo,że wykonanie zdjęcia metodą sleeveface to nic trudnego. W praktyce jednak wymagało to wielu fachowych umiejętności.W promocji uczestniczyli czytelnicy, a zdjęcia wykonała Joanna Śliwa-Cichoń ze Studia Fotograficznego KNIPSOWNIArt.
Tydzień Bibliotek będziemy bardzo dobrze wspominać, a fotografie zostaną na wieczną rzeczy pamiątkę.
W zabawie uczestniczyli: pani Izabela, Kuba, Ania, Krystian oraz Natalia.

Dostojnie i uroczyście uczciliśmy kolejny dzień Tygodnia Bibliotek

w Ostroszowicach śpiewając Hymn Książki UNESCO.

Hasło: Biblioteka. Oczywiście! dowiodło, że w bibliotece dzieją się rzeczy niebanalne i piękne.

 

Światowy Hymn Książki to projekt Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016, który łączy czytelników na całym świecie. Podczas Literackiego Woodstocku, który odbył się w 2016 roku we Wrocławiu, przedstawiciele Dyskusyjnego Klubu Książki w Ostroszowicach mieli okazję uczestniczyć w premierze tego hymnu. Wiersz Włosek poety autorstwa Tadeusza Różewicza mówi o roli i sile literatury symbolizowanej przez głos poety i stanowi treść hymnu. Muzykę stworzył Jan Kanty Pawluśkiewicz, wybitny i wszechstronny polski kompozytor muzyki poważnej, piosenek i muzyki filmowej.

10 maja w ostroszowickiej bibliotece odbyły się warsztaty śpiewu Hymnu Książki. Uczniowie klasy piątej z nauczycielką śpiewu Elżbietą Juziuk-Janicką z ogromnym przejęciem przystąpili do pracy nad tym trudnym utworem. Ćwiczenia emisyjne głosu, właściwe odczytanie notacji muzycznej, a także rozumienie tekstu utworu spowodowały że chóralny śpiew sprawiał wszystkim prawdziwą frajdę. Może właśnie dlatego w końcowej fazie spotkania wykonanie tego Hymnu zabrzmiało imponująco. Piękne chwile przeżywaliśmy, gdy przechodzący obok biblioteki mieszkańcy zatrzymywali się, by posłuchać niecodziennego głosu poety.

,,Poeta to na pewno ktoś

Słuchajcie głosu poety

Choćby ten głos

był cienki jak włos

Jak jeden włos Julietty..”

M.K.

Posłuchaj hymnu

Sporo możemy wymienić sposobów na próby przezwyciężenia leków. Szukanie metody odpowiedniej dla nas samych bywa plakat-tydzien-bibliotek2017żmudne i często kończy się niepowodzeniem. Warto więc zwrócić uwagę na taktykę, która  ma spore szanse powodzenia. W barwny sposób opowiedziała o niej Jolanta Reisch-Klose, która 9 maja odwiedziła nasze biblioteki w Mościsku, Tuszynie i Piławie Dolnej. W trakcie spotkania z dziećmi z klas IV-VI, autorka wielokrotnie podkreślała jak ważną rolę w życiu każdego człowieka pełni czytanie, rozbudzając wyobraźnię, wzbogacając wiedzę, a także pomagając leczyć „choroby duszy”, takie jak strach, smutek czy nudę.

Uczestnicy spotkania mogli sami przekonać się o sile swojej wyobraźni. Losując obrazek z kart Dixit mieli za zadanie wymyślić pasującą do niej ciekawą historie. Cisza panująca podczas prezentacji w pomieszczeniach mówiła sama za siebie – rośnie nowe pokolenie bajkopisarzy!  Autorka postarała się pokazać obie strony książki, zarówno proces jej tworzenia jak i odbiór oray zaznaczyć najważniejsze elementy tych aktywności. Spotkania z Jolantą Reisch-Klose to część obchodzonego również przez Bibliotekę Publiczną Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta XIV Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

Jolanta Reisch – Klose to dziennikarka prasowa i radiowa, laureatka wielu, ogólnopolskich nagród branżowych, pisarka. Jest także współautorką terapeutycznego przewodnika dla dorosłych „Alkoholik. Instrukcja obsługi”. Przez wiele lat pracowała w Polskim Radiu Opole. Publikowała również swoje teksty na łamach prasy ogólnopolskiej „Polska The Times”, lokalnej „Nowa Trybuna Opolska”, jak również w polskojęzycznej prasie na Wyspach Brytyjskich. Po trzynastu książkach na wolność próbują się wydostać z jej głowy kolejne lektury. Życzymy powodzenia!
D.W.

Do góry