Jesteś tutaj:

Miesiąc: czerwiec 2017

  „Myślę więc jestem…”

/ Rene Descartes/

Kilka prostych słów wypowiedzianych przez Kartezjusza, francuskiego filozofa, matematyka i fizyka potwierdziły się w całej loga3okazałości podczas wakacyjnych zabaw matematyczno-logicznych w wakacyjnej bibliotece w dniu 30 czerwca w Ostroszowicach. Przeprowadzenie takich zajęć dla dzieci zaproponowała pani Marzena Kubera, autora książki i gry Domino wydawanych przez Wydawnictwo Nowik. Dzieci bardzo chętnie wzięły udział w zabawach prowadzonych przez autorkę. Z ogromnym zainteresowaniem wykonywały logiczno-matematyczne działania wykorzystując wspaniałe kolorowe pomoce.Okazałe biedronki pomagały małym dzieciom policzyć kropki, porównać gdzie jest ich więcej lub mniej, natomiast lekkie kostki domina pokazały jak wszechstronnie można poznawać królestwo liczb. Uczestnicy spotkania bardzo licznie przybyli do naszej biblioteki. Z tego względu powstało kilka grup działań, w których poziom wykonywanych zadań dostosowany był do wieku i zainteresowań uczestników.

Podczas gdy 3-4 latki bawiły się na dywanie starsze dzieci przy stolikach konstruowały budowle z klocków, układały tangramy i grały w gry logiczne.

Przybyli na spotkanie rodzice mogli zapoznać się z ofertą Wydawnictwa Nowik. Powodzeniem cieszyły się książki matematyczne, gry logiczne, rożnego typu klocki i układanki. Przy tym stoisku gościliśmy panią Hannę Piotrewicz- Nowik. Spotkanie z LOGARYTMIKIEM cieszyło się w Ostroszowicach dużym zainteresowaniem. Zachwycone dzieci pytały o następne spotkania logiczno-matematyczne matematyczne w bibliotece.

Tegoroczne wakacje rozpoczęliśmy w bardzo interesujący sposób. Warsztaty prowadzone w bardzo przystępny sposób przez panią Marzenę Kuberę zachęcają dzieci do logicznego myślenia, konstruowania, podejmowania optymalnych wyborów.

A to jest bardzo dobry start do sięgania po marzenia o projektowaniu wspaniałych rzeczy dla ogólnego rozwoju.

Maria Kirkiewicz
Biblioteka w Ostroszowicach

 

Zespól Macieje obchodzi 55 – lecie działalności. GRATULUJEMY!

Maciejowe śpiewanie 2017

Przypominamy, że zgody na wyjazdy dla dzieci zapisanych na tegoroczne półkolonie są do odebrania w czytelni biblioteki w Mościsku.

półkolonie plakat

Noc świętojańska

Pokazy walk rycerskich, taniec ognia i warsztaty rzemieślnicze – to tylko część atrakcji, jakie czekały na gości „Spotkań z kulturą inocswieto16 historią na zamku w Owieśnie” połączonych z tradycyjnymi obrzędami Nocy Świętojańskiej. Impreza odbyła się w sobotę 17 czerwca w parku obok ruin zamku Templariuszy.

Pogoda tym razem nam nie sprzyjała, deszcz nie zniechęcił jednak dużej grupy mieszkańców do wspólnej zabawy.

O wyjątkowy klimat zadbała Drużyna Wojów Piastowskich Jantar – jedna z najlepszych grup rycerskich w Polsce, znana m.in. z występów w wielu produkcjach filmowych. Rycerze prezentowali pokazy walk i zapraszali do wspólnych zabaw. Uczestnicy imprezy mogli również nauczyć się strzelania z łuku, rzucić oszczepem, wybić monetę, a także wziąć udział w ciekawych warsztatach rycerskich i konkursach.

Do dyspozycji najmłodszych były dmuchane zamki i zjeżdżalnie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też stoiska Rady Sołeckiej Owiesna, Koła Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszenia „Razem dla Wsi”.

Zaproszeniem do tradycyjnych zabaw i obrzędów charakterystycznych dla tej szczególnej nocy było wspólne puszczanie wianków, rozpalenie ognia świętojańskiego i taniec ognia w wykonaniu aktorów „Teatru prawdziwego”. Wspólna zabawa przy ognisku trwała do późnych godzin nocnych.

Nad bezpieczeństwem uczestników imprezy czuwali jak zawsze strażacy z OSP Ostroszowice.

Organizatorami wydarzenia były: gmina Dzierżoniów, Stowarzyszenie „Razem dla Wsi”, Rada Sołecka Owiesna, Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Owiesna.

Na realizację wydarzenia Stowarzyszenie „Razem dla Wsi” pozyskało dofinansowanie ze środków powiatu dzierżoniowskiego.

galeria zdjęć

źródło: http://www.ug.dzierzoniow.pl/informacje/3841

Choć w Polsce Dzień Ojca ma już kilkudziesięcioletnią tradycję, to wciąż nie dorównuje popularnością Dniowi Matki. Niemniej zIMG_2928 roku na rok coraz więcej ojców może liczyć nie tylko na życzenia czy gesty, ale i drobne upominki. Przemiany społeczne ostatnich lat powodują zmiany w stereotypowym postrzeganiu  męskiej części naszych rodzin. Przygotowując się do piątkowego święta dzieci w bibliotece w Tuszynie postanowiły przygotować nietypową niespodziankę. Na zajęciach literacko – plastycznych wykonały przyciski do papieru z masy piaskowej, nadając jej przeróżne formy i ozdabiając.

Jak bardzo rożni są nasi tatusiowie można się było przekonać czytając na głos opowiadania z książki Barbary Stenki „Tatax i inne historyjki o tatusiach”. Teksty o tatusiach – czasami zabawnych, czasami nieporadnych albo roztargnionych i trochę innych niż wszyscy, ale zawsze kochanych. O takich, którzy nie mają zbyt wielu pieniędzy, albo wykonują nietypową prac, i o takich, którzy mają nieoczekiwane pomysły albo dziwne hobby, taki jak zbieranie starych nocników. Książka stała się doskonałą podstawą do rozmów o naszych ojcach i ich zainteresowaniach oraz codziennej rutynie i obowiązkach. Mamy nadzieję, że przygotowane niespodzianki nieco osłodzą trudy codzienności.

D.W.

Sołtys Owiesna Joanna Pestkowska odebrała 19 czerwca w siedzibie Senatu RP w Warszawie nagrodę i tytuł „Sołtysa Roku soltysroku052016″. To prestiżowe wyróżnienie zostało przyznane pani sołtys w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez „Gazetę Sołecką” i Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów.

Celem konkursu „Sołtys Roku” jest promowanie najbardziej aktywnych i wyróżniających się sołtysów, którzy pracują na rzecz społeczności lokalnej. Kapituła konkursu wyłoniła 12 równorzędnych laureatów z terenu całego kraju już po raz piętnasty.

Na gali w Senacie sołtys Owiesna towarzyszyli: Wójt Gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski, przedstawicielka Stowarzyszenia „Razem dla Wsi” Maria Balojannis, a także sołtys Dobrocina Grażyna Ziernik i sołtys Mościska Danuta Martowłos – laureatki poprzednich edycji konkursu.

Uroczystość w Senacie poprzedziła konferencja „Aktywne sołectwa – obywatelskie społeczeństwo” przygotowana przez Komisję Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi we współpracy z organizatorami konkursu. Jednym z prelegentów był Burmistrz Miasta i Gminy Gogolin Joachim Wojtala, który w swoim wystąpieniu przywołał naszą gminę jako przykład dobrej współpracy pomiędzy samorządem a sołectwami.

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy pani sołtys i dziękujemy za jej zaangażowanie oraz ciężką pracę. To wielki zaszczyt dla całej społeczności lokalnej naszej gminy.

źródło: http://www.ug.dzierzoniow.pl/informacje/3844

Udział w konkursie ,,O Żydach i Żydówkach” organizowanym wspólnie przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Fundację Humanity in Action Polska , bardzo nas wszystkich wzmocnił. Po raz kolejny okazało się, że biblioteka jest właściwym miejscem do dyskusji na najważniejsze tematy.

Tym bardziej, że młodzi chcą! Młodzi chcą rozmawiać!

Zaskoczeniem dla młodzieży było odkrycie, że ulubione ikony popkultury : Amy Winehouse, Pink czy Lenny Kravitz są pochodzenia żydowskiego. Zachwycająca Helena Rubinstein, pierwsza na świecie kobieta biznesu z Krakowa, która oczarowała świat swoimi perfumami i kremami do twarzy zachwyciła młodych rozmówców, a jej przepis na peeling cukrowy przeznaczony do pielęgnacji ciała i twarzy spodobał się nie tylko dziewczynom. Co innego Alina Szapocznikow. Tu młodzież z szacunkiem i empatią wczuła się w kruchość ludzkiego życia i ciała propagowanego przez artystkę najwyższego formatu. Rozmowa o JOM KIPUR czyli Dniu Sądu zwanym także Dniem Pojednania obchodzonym przez Żydów we wrześniu lub październiku to najważniejsze święto w kalendarzu żydowskim, w którym żydzi nie tylko poszczą, ale także piszą przepraszające listy do osób, które skrzywdzili.  Oto nasze dwa listy napisane przez uczestników spotkania:

 Droga Koleżanko,
mam wyrzuty sumienia, ponieważ bardzo Cię skrzywdziłam dokuczając i obmawiając po kątach. Dzisiaj proszę o wybaczenie i zapomnienie tych krzywd. Już nigdy tego nie zrobię. Obiecuję i proszę o wybaczenie.
 Twoja przyjaciółka
Magda

 

 Adamie, mój drogi bracie,
Dzisiaj jest znakomita okazja, żeby przeprosić Cię za krzywdy, które zrobiłem.
Nie chciałem tak postąpić, ale poniosły mnie emocje i doszło do tej bójki.
Bardzo tego żałuję. Chcę prosić o wybaczenie .Nie mogę spać i jestem niespokojny.
Proszę, wybacz…
 Twój młodszy brat Kacper

Pisanie tych listów to była wielka lekcja pokory i wrażliwości. Interesującym doświadczeniem na naszym spotkaniu było także słuchanie brzmienia poleceń nauczycielki tańca Tirkedi w języku hebrajskim z wykorzystaniem Internetu. Mowa ciała prezentowana przez artystkę pozwalała na zrozumienie nieznanego języka, przypominającego niemiecki. Jednak przy utworze Melache Meluche wszyscy ruszyli do tańca. Rytmiczny Jidisz przypadł nam do gustu. Madzia, uczestniczka spotkania wspaniale prezentowała się tańcząc w masce wykonanej na święto Purim.

Nasze dwa spotkania z Żydami i Żydówkami pozwoliło uczestnikom poznać zaledwie część kultury żydowskiej. Była to wielka lekcja pokory i oddania hołdu narodowi żydowskiemu.

To, że temat był bardzo interesujący i odniósł pozytywny skutek niech świadczy dyskusja na temat hejtu i stereotypów na temat żydów. Jeszcze nigdy nie widziałam swoich czytelników tak mocno poruszonych treścią przytoczonych hejterskich komentarzy. Wszyscy stanowczo przeciwstawili się złym postawom i potępili takie zachowania. Podczas zażartej dyskusji wyszło, że rodzice rozmawiają z nimi na takie tematy, wskazując na zło jakie dają fałszywe oskarżenia. To jest niezwykle pozytywne zjawisko. Bardzo trafnie zauważył Patryk, że hejterzy pisząc komentarze nienawiści robią to dlatego, ponieważ chcą zaistnieć. Ktoś chce poprawić swoje samopoczucie i podnieść samoocenę pisząc bzdury!-wykrzyczał Patryk.

W tym punkcie spotkania zmierzyliśmy się  także z problemem nagonki i hejtów jakie miały miejsce po ukazaniu się książki ,,Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk. Wykorzystując artykuły zawarte w Internecie zapoznaliśmy się z falą nienawiści skierowaną pod adresem tej znakomitej pisarki. Byliśmy oburzeni.

Młodzież wypowiadała się, że najważniejsza jest prawda. Wspaniały czas spędzony w bibliotece dzięki malej małej inspirującej książeczce zostawi wspaniałe przeżycia z pięknej podróży z Żydami i Żydówkami. Bezcenne wskazówki o kulturze żydowskiej uzyskane dzięki Internetowi pokazały pozytywne oblicze mediów. Młodzież natomiast pokazała ogromną siłę i  do walki ze złem.

Na zakończenie spotkania obiecaliśmy sobie, że spędzimy jeden dzień jakby to był szabat! A potem to opiszemy na pamiątkę!

Szalom!

Podziękowania dla wybitnej klasy szóstej z Panią Moniką Kossakowską za piękne wypowiedzi na temat Żydów i Żydówek.

P.s.
  Zachwycona naszym spotkaniem czytelniczka  Pani Monika Grzeszczyk naszkicowała w bibliotece portret Żyda.
  Dziękujemy!
IMG_0047
Maria Kirkiewicz
Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów
Filia w Ostroszowicach

 

Środa 14 czerwca w bibliotece w Ostroszowicach upłynęła pod hasłem:  Artystycznie -humor-dowcip-wychowanie czyli…

????????????????????????????????????

Zabierz książkę na wakacje!

Tym razem polecamy na wakacyjne wojaże książkę Pawła Wakuły: „Jagiełło pod prysznicem. Opowieści o władcach Polski”. Interesująca fabuła, duża doza humoru, ciekawostki historyczne oraz nieznane anegdoty zawarte w tej książce, niesamowicie zainteresowały dzieci. W pełni okazało się, że historia nie musi być nudna!Czytanie książek na wakacjach nie tylko wzbogaca wiedzę, ale także wypełnia czas w pożyteczny sposób. Atutem naszego spotkania jest także to, że dzieci po wakacjach będą poznawały nowy przedmiot jakim jest historia. Książka Pawła Wakuły znakomicie zachęca do pozytywnego spojrzenia na historię.

 -Dzięki tej książce przekonałam się, że historia to przygody- stwierdziła Agatka.

Życzenia wspaniałych wakacji dla uczniów klasy trzeciej i wychowawczyni  Elżbiety Juziuk-Janickiej z którymi w bibliotece przeżyliśmy wiele wspaniałych przygód dzięki książkom.

????????????????????????????????????
????????????????????????????????????

Maria Kirkiewicz

 

Holenderska gościnność, przepiękne ogrody i twórcza praca
zachęcająca do dalszego działania.
Biblioteka to więcej niż myślisz!

Grupa Twórcza działająca przy bibliotece w Ostroszowicach
8 czerwca uczestniczyła w plenerowych warsztatach w Rudnicy.
Tematem przewodnim było zdobienie zapomnianych przedmiotów farbą kredową.

Grupa Twórcza

Piękna pogoda sprzyjała twórczej pracy a także zachęciła uczestników do podziwiana niezapomnianych pejzaży.
Nadzwyczajnej gościnności użyczyli nam Państwo Krystyna i Henk Guezen z Rudnicy, którzy współtworzą Grupę Twórczą.
Zwiedziliśmy nie tylko sąsiednią wieś, ale przede wszystkim przepiękny stary dom, w którym mieszkańcy pielęgnują ślady przeszłości.
Czas spędzony wśród zachwycających ogrodów, widoków na Góry Sowie i twórczej intensywnej pracy, zmobilizował naszą grupę do dalszych integrujących spotkań przy pożytecznych pracach.
Twórcza Grupa Pani Emilii Wojdyło, serdecznie dziękuje gospodarzom dzisiejszego spotkania za wspaniałą gościnność.

mk

Do góry