Jesteś tutaj:

Miesiąc: kwiecień 2018

logo BNMinister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dniu 20 marca 2018 r. zatwierdził kryteria i zasady rozdziału dotacji na zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych w roku 2018.  Budżet Priorytetu 1 – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych w tym roku wynosi 26,5 mln zł i umożliwia zakup książek, multimediów, wydawnictw nutowych, kartograficznych oraz bieżących czasopism kulturalnych i społeczno-kulturalnych.

Miło nam poinformować, że Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta otrzymała 7 700 zł. Dzięki dofinansowaniu będziemy mogli zakupić dla Państwa kolejne wartościowe tytuły, intrygujące, nurtujące, pomagające szukać nowych kontekstów a także oderwać się od codziennych problemów.

Zapraszamy do BIBLIOTEK !!!

1408372303

,,19 kwietnia 2018 roku przypada 75. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.
Dlaczego żonkile?
Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu”.
Już po raz kolejny w Bibliotece podejmujemy akcję wykonania żonkili oraz przekazania ich mieszkańcom, gdyż w ten sposób chcemy zwrócić ich uwagę na upamiętnienie bohaterskiego zrywu w getcie. Pod kierunkiem Pani Jadwigi Połcik dzieci wykonały w bibliotece piękne żonkile i zostawiły je w pobliskim sklepie. Mieszkańcy podczas zakupów będą mieli okazję przekonać się, że największą troską w edukacji obejmujemy pamięć o bohaterach, a także otrzymać symboliczny kwiat, który będzie przypominał o wielkiej prawdzie głoszącej że ,,łączy nas pamięć”.

Dziękujemy dzieciom oraz Paniom Jadwidze Połcik i Alicji Najwer za udział w tej szlachetnej akcji.

mk

Co można zrobić jeśli wstydzimy się swojej łysinki? Pan Cylinderek, postać z książki Margarett Borroughdame, w zabawny sposób opowiedział o tym logo maleprzedszkolakom z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mościsku. Maluchy przywędrowały do biblioteki pod opieką swojej nauczycielki Magdaleny Onderki 19 kwietnia, zadowolone z pięknej pogody. Po wysłuchaniu książki zastanawialiśmy się jak pozytywne cechy i talenty mogą ukryć nasze niedoskonałości. Odnalezienie własnego cylinderka to ważne zadanie i warto taką umiejętność nabyć. Lekturę i rozmowy uzupełniły zajęcia z tabletami, które wywołały uśmiech na każdej twarzy. Rozdane kolorowanki okazały się bowiem być czymś więcej. Warto było poświęcić czas na dobór barw. Dzięki odpowiedniej aplikacji gołębie, aligatory i rybki pokazały się w bibliotecznej przestrzeni budząc zachwyt.

Dziękujemy za wizytę i zapraszamy ponownie!

D.W.

 DKK
Każde spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki w Ostroszowicach z najmłodszymi Motylami Książkowymi powoduje uczycie zachwytu nad nieograniczoną fantazją dzieci w wieku przedszkolnym. Podobnie było 18 kwietnia w przedszkolu, gdy dzieci zastanawiały się nad tym, czy mogą mieć wpływ na realizację swoich marzeń.
Inspirację do wypowiedzi zaczerpnęliśmy z książki Guridiego ,,Cień”. Książka ta zachwyciła dzieci filozoficznymi stwierdzeniami i sugestywnymi obrazami.
Dzięki kolorowym marzeniom czarnego cienia słuchacze chętnie opowiadali o swoich marzeniach i ich wpływie na dobre zmiany.
Konkluzja mówiąca o akceptacji własnej osoby i docenianiu dziecięcych możliwości uświadomiła dzieciom, że należy sięgać po śmiałe marzenia, być przykładnym, silnym niczym skała, pewnym niczym płomień, lekkim jak obłok i pięknym jak kwiat. Według dzieci to ten czarny cień ma ogromne możliwości, gdyż może przybierać różne kształty.
,,I wiedział, że jest czymś więcej” – pisze autor. Końcowe pytanie skierowanie do dzieci ,,a Ty…wiesz?” otworzyło dyskusję  na temat marzeń o przyszłości.
mk

logo-100-latW dniu 17 kwietnia Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta – filia w Piławie Dolnej i Szkoła Podstawowa im. K. Makuszyńskiego w Piławie Dolnej ogłosiła wyniki w konkursie plastycznym pt. „Moja Ojczyzna”. Komisja konkursowa w składzie: Elżbieta Biernacka, Ewa Sokołowska, Joanna Mrzygłód, przyznała następujące miejsca:

w kategorii klas I-III

I miejsce- Maria Rybacka
II miejsce- Karol Rudnicki
III miejsce- Bartosz Chlipała

wyróżnienia otrzymali: Michał Baran, Filip Stańczak

w kategorii klas IV-VII nagrody otrzymali:

I miejsce – Karolina Turowska
II miejsce- Damian Wilczewski
III miejsce-Aleksandra Nowak

wyróżnienia otrzymali: Alicja Ostrowska, Kamil Kasztelan

Nagrody wraz z gratulacjami wręczała pani dyrektor Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Piławie Dolnej Sylwia Toboła. Finaliści otrzymali dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Bibliotekę Publiczną Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta w Mościsku oraz przez Szkołę Podstawową im. K. Makuszyńskiego w Piławie Dolnej.

Serdecznie dziękujemy wszystkim  za udział w konkursie, za aktywność, pomysłowość. Gratulujemy laureatom.

W. Kun

Łączy nas dobro, wystarczy je obudzić

Biblioteka w Ostroszowicach dołączyła do projektu Wiem. Czuję… Pomagam! prowadzonego przez Kulczyk Foundation, która już od pięciu lat dociera tam, gdzie potrzebna jest pomoc.  Potrzebny jest ten pierwszy krok, pierwsza kostka domina, którą wspólnie popchamy, by wprawiła w ruch kolejne – pisze Dominika Kulczyk w materiałach do realizacji ,,Mądrych bajek z całego świata” będących inspiracją do zajęć z dziećmi. Nasza biblioteka pragnie realizować te szlachetne zadania polegające na niesieniu pomocy potrzebującym. Cenny czas poświęcamy na rozmowy z dziećmi, po to, by pomóc im zrozumieć świat.73
16 kwietnia rozpoczęliśmy w bibliotece cykl spotkań z wykorzystaniem znakomitych inspiracji zawartych w bajkach, dotykających ważnych tematów o wartościach.
Spotkanie rozpoczęło się wysłuchaniem nagranej przez Dominikę Kulczyk bajki pt. Piotruś i Żółty Talerz opowiadającej o wrażliwym chłopcu, który dostrzegał wartości wynikające z dzielenia się z innymi tym co się ma.Ten trafiający w sedno tekst pozwolił dzieciom na swobodne wypowiedzi o tym dlaczego warto się dzielić, czym można się dzielić oraz na dokończenie zdania:,, Kiedy dzielę się z innymi ,to…

Kluczowym punktem spotkania było wspólne ustalenie motta, które brzmi: Warto się dzielić, bo można nawiązać przyjaźnie! Następnie uczniowie postanowili pomóc sobie nawzajem i wykonali wyjątkowe zakładki do książek według własnego pomysłu. Zgodnie z zasadą: Dzielmy się z innymi tym, co mamy, uczniowie podarowali sobie swój czas, talenty, dobre słowa oraz wiedzę. Świat wartości jest ogromny. Zabawa w bańki mydlane, kończąca nasze spotkanie pokazała ogromną więź nauczycielki Alicji Najwer z drugą klasą.

mk

W ubiegły piątek świętowaliśmy w biliotece Dzień Czekolady. Łasuchy z całej okolicy przybyły, aby godnie uczcić ten wyjątkowy dzień. Bez ograniczeń, bez wyrzeczeń i z dziką radością można było oddać się słodkiej degustacji.  Zabawy i konkursy wprowadziły uczestników w rewelacyjny nastrój a wszechobecna czekolada malowała uśmiech na każdej twarzy. Z wielkim utęsknieniem będziemy czekać cały rok na kolejne święto czekolady.

S.G.-B.

 

W dobie Internetu coraz częściej brakuje nam bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem, ale na szczęście są jeszcze spotkania, których Internet nie zastąpi – spotkania autorskie, czyli fizyczny kontakt z pisarzem, jego bezpośrednia rozmowa z czytelnikiem. To także jedna z form popularyzacji literatury, służąca promocji książek i ich twórców.  Takie spotkanie miało miejsce w piątek 13 kwietnia bibliotece w Owieśnie, która gościła niezwykłego gościa – poetę Adama Lizakowskiego.IMG_20180413_164504
Na spotkaniu poeta opowiadał o swojej twórczości  oraz promował najnowszy tomik pt. „Jak zdobyto Dziki Zachód”. Książka została podzielona na część polską i kalifornijską, emigracyjno-amerykańską. Część polska to okres od wybuchu II wojny światowej do dzisiaj; druga zaś rozpoczyna się od XVI- wiecznej krótkiej historii Kalifornii, kończąc stanem wojennym i przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Tomik „Jak zdobyto Dziki Zachód” dedykowany jest ojcu  poety, przesiedleńcowi ze Wschodu.  Jest to poezja o poszukiwaniu własnego miejsca na ziemi i własnej tożsamości, własnego ja.          Dyskusja rozwinęła się głównie wokół pierwszej części, gdyż dotyczy losów ludzi, którzy zasiedlali Dolny Śląsk po wojnie i tych, którzy zmuszeni byli te ziemie opuścić. Nasza miejscowość jest tego przykładem. Wielokulturowość tych terenów zaraz po zakończeniu wojny, którą zamieszkiwali Żydzi, Grecy, Niemcy i przybyli Kresowiacy uzmysławia nam również podobieństwa między tak odległymi zakątkami globu jak Dolny Śląsk i Kalifornia, którą również zamieszkiwali i zamieszkują ludzie różnych narodowości, m.in. Indianie, Anglicy, Niemcy, Hiszpanie Chińczycy, Japończycy.
Podczas spotkania poeta z charakterystyczną dla siebie swobodą opowiadał o epizodach z okresu  swojego życia w Ameryce, o tym jak wyjechał za chlebem, za lepszym życiem oraz wiele ciekawych historii ze swojego życia, które miały wpływ na jego twórczość. Spotkanie przebiegło w  przemiłej atmosferze i dla większości odbiorców było prawdziwą ucztą duchową.
Warto sięgnąć po najnowszą poezję Adama Lizakowskiego, ponieważ mówi o ważnych rzeczach dotyczących mieszkańców Dolnego Śląska i ziemi dzierżoniowskiej.


J.P.

Czekolada to jedyna rzecz, dzięki której nawet w  niewielkiej ilości mamy tak dużo przyjemności. Dlatego w bibliotece w Roztoczniku piątkowe popołudnie, tuż po Światowym  Dniu Czekolady, upłynęło pod znakiem słodkości. Czytelnicy z ochotą 😉 zgadywali smaki czekolad a także rysowali na herbatnikach czekoladowe obrazy… nawet w 3D. Obrazki i historyjki zostały oczywiście z apetytem zjedzone.

A.M.

Do góry