Jesteś tutaj:

Miesiąc: lipiec 2018

Czy zwykła kropka może stać się dziełem sztuki? Czemu nie! Wystarczy uwierzyć w siebie i odkryć radość twórczej ekspresji. 5 lipca podopieczni Fundacji Pokolorujmy Szarość poznali bohaterkę książki „Kropka”. Vashti twierdzi, że nie potrafi rysować i zniecierpliwiona stawia na kartce zwykłą kropkę. Ten mały znak okazuje się być początkiem wspaniałej przygody i fascynującą opowieścią o talentach, które posiada każdy z nas. Historia Vashti zainspirowała nas do poszukiwania własnej idealnej kropki. W ruch poszły wszelkie dostępne materiały plastyczne i w ten właśnie sposób powstały kropki z plasteliny, wycinane z szablonu, rysowane kredkami, malowane farbami, w różnych kolorach i różnej wielkości.                                                                                                                                                                                                         Autorem „Kropki” jest Peter Hamilton Reynolds, kanadyjski twórca książek i ilustrator w Polsce znany m.in. z popularnej serii o Hani Humorek. Podziwiając jego ilustracje przekonaliśmy się, że dyskutować o książce można również z poziomu plastycznego. Nasze wypowiedzi artystyczne można obejrzeć w czytelni biblioteki do 12lipca.

Artystyczne i literackie spotkanie stało się także okazją do wizyty w galerii, gdzie od kilku dni można zapoznać się z wystawą poświęconą Wacławowi Kowalskiemu. Po tej dawce kultury bardzo smakowała wyprawa nad pobliskie stawy, gdzie słońce, zieleń i woda tworzą własne dzieła sztuki. Z nimi rozstać się było jeszcze trudniej.

D.W.

Któż nie zna filmowego Kazimierza Pawlaka z trylogii „Sami swoi”, Ryszarda Popiołka z serialu „Dom”, czy Kiedrosa sierżanta Legii Cudzoziemskiej z „Jak rozpętałem II wojnę światową”? We wszystkie te role wcielił się niezapomniany polski aktor Wacław Kowalski – archetypowy kresowiak. Laureat nagrody „Wiktora” dla najbardziej popularnej postaci TVP w 1988 roku  ma na swoim koncie blisko 100 ról filmowych i 200 teatralnych.
Ekspozycja, którą można do końca sierpnia zobaczyć w galerii Biblioteki w Mościsku, została przygotowana w ubiegłym roku z okazji 50-lecia komedii „Sami swoi” oraz 101-lecia urodzin aktora przez MDK w Lubaniu. Wystawa dotarła do nas z Gostkowic, gdzie znajduje się „Muzeum Samych Swoich”, prowadzone przez Edwarda Masłowskiego, który magii filmu uległ będąc już w szkole podstawowej. Za swoją działalność na rzecz krzewienia pamięci osadników na ziemiach odzyskanych,  został odznaczony „Krzyżem Kresowym”.
„Sąd sądem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie”, „Wszystko, co po tamtej stronie płota, to twój wróg. – Kot też? – Też!”; „Ty taki gapowaty, że cię tylko w telewizji pokazywać”; „Człowiek to nie koń” – to niektóre cytaty z trylogii Chęcińskiego, które żyją już własnym życiem i które nieodmiennie wiążą się w naszej pamięci z Wacławem Kowalskim. Doskonale opracowana wystawa pozwala na poznanie wielu ciekawych szczegółów z życia aktora i spojrzenie na jego postać w nieszablonowy sposób.
Ekspozycja wystawy skrócona do dnia 07.08.2018 r.

Sobotnie popołudnie spędziliśmy w pięknej muzycznej atmosferze podczas kolejnej edycji Maciejowego Śpiewania. Jako, że ten rok jest wyjątkowy – obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości – zespoły przygotowały i zaprezentowały oprócz piosenek biesiadnych także patriotyczne. Muzyczne spotkanie otworzyła dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów Justyna Kaczorowska oraz Zastępca Wójta Gminy Dzierżoniów Jolanta Zarzeka. Przepyszny poczęstunek przygotowany przez Panie z KGW Ostroszowice zagwarantował siły na wspólne śpiewanie i biesiadowanie do późnego wieczora pod czujnym i życzliwym okiem sołtysa Ostroszowic Krzysztofa Krupiarza.

Wystąpiły przed nami zespoły: Borowianki z Przedborowej, Górzanie z Piławy Górnej, Grodzianie z Niemczy, Uciecho-Wianki z Uciechowa, New Folk z Ostroszowic, Katarzynki z Ostroszowic, Dzikowianki z Dzikowca, Złocienie z Ząbkowic Śląskich oraz oczywiście Macieje z Ostroszowic. Niespodzianką było pojawienie się motocyklistów z Niemczy, którzy aktywnie włączyli się we wspólną zabawę.

 

Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok.

——–Materiał filmowy——-

 

—–Relacja z Doba.pl——-

Do góry