Jesteś tutaj:

Miesiąc: październik 2019

Na zaproszenie Dyskusyjnego Klubu Książki w Mościsku odpowiedział ilustrator książek i czasopism Daniel de Latour. 24 października stanął w drzwiach Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów aby z werwą i uśmiechem poprowadzić warsztaty literacko-plastyczne. Autor m. in. wspaniałych skarpetkowych plansz do książek Justyny Bednarek przywiózł ze sobą słońce oraz pozytywną energię do wspólnych działań artystycznych. Było twórczo, głośno i radośnie!

Według wskazówek udzielanych przez dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mościsku stworzone zostało przedziwne zwierzę w kapeluszu, z maciupkimi skrzydełkami, pajęczymi nogami i niebezpiecznym uśmiechem pełnym kłów. Wyobraźnię rozpaliły wysłuchane wcześniej fragmenty z książki Justyny Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Każdy mógł też spróbować swoich sił z ołówkiem w ręku pod czujnym okiem specjalisty. Cenne uwagi i porady udzielane bez ograniczeń pomogły uwierzyć we własne umiejętności. Na spotkaniu przydały się także nożyczki. Wystarczyło kilka minut i w dziecięcych rękach pojawiły się przedziwne stworki, które od razu zostały nazwane i rozpoczęły wesołe, rozbrykane życie, poznając całe grono podobnych sobie postaci.                                                                  Może wśród Was rosną nowi ilustratorzy???

 

 

lustracje Daniela de Latour możecie obejrzeć na stronie: http://obrazkiniewiadomopoco.blogspot.com/

Spotkanie dofinansowane w ramach DKK.D.W.

Zachwycająca książka Opowiem ci, mamo co robią pociągi autorstwa Marcina Brykczyńskiego ze wspaniałymi ilustracjami Artura Nowickiego zainspirowała dzieci do dyskusji o pociągach, kolejnictwie, pojazdach szynowych oraz zasadach działania parowozu. Tę niezwykłą książkę można eksplorować na kilka sposobów. Wybraliśmy opcję oglądania wyjątkowo szczegółowych ilustracji, dzięki czemu ćwiczyliśmy spostrzegawczość, umiejętność opowiadania oraz poznaliśmy nowe słowa: semafor, drezyna, parowozownia, stacja kolejowa …

Twórczo spędzony czas dzięki interesującej książce to przede wszystkim fantastyczna zabawa. Odpowiednio dobrane książki dla dzieci uczą, bawią i pomagają zrozumieć świat.
Czytanie jest najlepszą nauką.

Maria Kirkiewicz
DKK Motyle Książkowe

Biblioteka w Piławie Dolnej włączyła się do akcji społecznej Fundacji Herberta i Biblioteki Narodowej „Podaruj wiersz”.
W dniu 18.10.2019 r. biblioteka gościła uczniów klasy III Szkoły Podstawowej w Piławie Dolnej.
Sięgnięcie po wiersze Zbigniewa Herberta, aby wybrać jeden z nich, odręczne przepisanie i podarowanie
napisanego na specjalnej papeterii utworu komuś bliskiemu, wyjątkowemu, to tak niewiele. Poezja Z.Herberta jest nietuzinkowa, pełna
nadziei, przemyśleń. Może warto przez chwilę zadumać się nad słowami poety?
DOM
Dom nad porami roku
dom dzieci zwierząt i jabłek
kwadrat pustej przestrzeni
pod nieobecną gwiazdą

dom był lunetą dzieciństwa
dom był skórą wzruszenia
policzkiem siostry
gałęzią drzewa.

 Dziękuję dzieciom za zaangażowanie a wychowawcy klasy Ewie Sokołowskiej za współpracę.
Zapraszam do biblioteki pełnej ciekawych książek. Jak powiedział Napoleon Bonaparte – „Światem rządzi
wyobraźnia” a poezja jest do niej kluczem.

W. K.

Pogoda za oknem sprzyja spacerom i zbieraniu jesiennych darów. Wśród nich są wspaniałe, kolorowe liście, które podczas naszego spotkania 17 października w bibliotece w Mościsku pełniły rolę farb i kredek. Podopieczni Fundacji Pokolorujmy Szarość z uwagą wypełniali przygotowane szablony, tworząc niepowtarzalne prace z wizerunkiem dyni. Był też czas na chwilę z komputerami i na wymianę książek. Jesienna wizyta jak zwykle upłynęła zbyt szybko.


Wielkim zaszczytem dla Grupy Twórczej z Ostroszowic było goszczenie w bibliotece znakomitej pani Ewy Janusz z Uciechowa, która w dniu 15 października prowadziła warsztat z wykonania kukurydzianych laleczek. Proces powstawania przepięknych figurek z kukurydzy jest bardzo mozolny
i długotrwały. Za to efekt końcowy doskonały. Podczas pracy nad własnymi dziełami pani Ewa zachęcała, aby lalki tworzyć indywidualnie, a przy tym włączyć emocje i fantazję!
Zgadzamy się z Ralphem Waldo Emersonem, który stwierdził,że … Każdy artysta zaczynał kiedyś jako amator.
Składamy wielkie podziękowania wspaniałej pani Ewie Janusz za doskonały instruktaż oraz podzielenie się z nami swoimi kreatywnymi pomysłami.
To było znakomite wydarzenie w Grupie Twórczej!
Maria Kirkiewicz

Europejski Tydzień Kodowania 5-20 października 2019 r.

Masz 5, 15 lub 55 lat?
Chcesz rozpocząć lub kontynuować przygodę z programowaniem? Zapraszamy do biblioteki w Uciechowie w godz od 13.00 do 16.00!

Jak należy rozpocząć tydzień? Oczywiście z książką w ręku! Najlepiej z taką, która dodatkowo wniesie w naszą codzienność nieco optymizmu, garść wiedzy i pobudzając wyobraźnię zachęci do dalszego poszukiwania śladów przeszłości, smaków i zapachów.

Takie właśnie książki wychodzą spod pióra, a raczej w tym wypadku ołówka, Marii Paszyńskiej. Pisarka, z urodzenia Dolnoślązaczka, varsavianistka, prawniczka i orientalistka odwiedziła w poniedziałek 14 października Bibliotekę Publiczną Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta w Mościsku. Jej znakiem rozpoznawczym stały się powieści z historią w tle, o której opowiadała z niezwykłą swadą, wiedzą i zapałem.                                        Autorka zadebiutowała w 2015 roku powieścią Warszawski niebotyk, która znalazła się w finale I. edycji konkursu Promotorzy Debiutów, organizowanego przez Instytut Książki i Fundację Tygodnika Powszechnego. Powieść Owoc granatu. Dziewczęta wygnane została nominowana w plebiscycie portalu lubimy czytać do miana Książki Roku 2018 w kategorii Powieść historyczna.                                                                                                                         Podczas naszego spotkania skupiliśmy się na książkach, w których spod fikcji literackiej wyzierają na światło dzienne poruszające historie ludzkich losów. Mada Walter, czy Antonina i Jan Żabińscy to postaci, o których należy mówić jak najczęściej, przypominając w jaki sposób ratowały od wojennej pożogi pojedyncze  światy.  Odszukiwanie materiałów, porównywanie, uzyskiwanie zgód na dostęp do dokumentów historycznych to spora część pracy autorki serii Owoc granatu. Rzetelnie zbierane dane powodują, że książki Marii Paszyńskiej stają się kolejnym świadectwem przedstawianych przez nią kartek z kalendarza naszej historii.
W spotkaniu uczestniczyli wójt gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski oraz zastępca wójta  Jolanta Zarzeka, którzy z radością słuchali ciepłych wspomnień autorki z dzierżoniowskiego podwórka, gdzie królował trzepak i niezgłębiona piaskownica.

Znakomita większość tytułów, którymi mogą się w naszych bibliotekach cieszyć czytelnicy to dar pisarki, za który jeszcze raz, tym razem osobiście, mogliśmy podziękować. Na naszych półkach bibliotecznych pojawiły się także najnowsze tytuły autorki po które zapraszamy, życząc autorce kolejnych zrealizowanych pomysłów literackich.

 

D.W.

Dawno,dawno temu pewien malec wziął książkę z półki zabrał się za lekturę
Tymi słowami bardzo lubiana pisarka Jenni Desmond zaprosiła dzieci do bliższego poznania życia i zwyczajów pięknego i mądrego,
największego ssaka na Ziemi – słonia. Ta popularnonaukowa książka wypełniona malarsko-ekspresyjnymi krajobrazami oraz wizerunkami zwierząt naznaczona jest emocjami.
Motyle Książkowe z radością słuchały o tych interesujących zwierzętach. Podziwiały inteligencję i nadzwyczajną pamięć słoni.
Dowiedziały się o miejscach ich zamieszkiwania, poznały różnice między słoniem afrykańskim i azjatyckim.
Zdziwiły się faktem, że słonie chodzą na palcach, mają nadzwyczajny słuch, bardzo źle widzą a podczas upałów wachlują się swoimi gigantycznymi uszami.
Okazało się, że słonie uwielbiają życie w stadzie, z przyjemnością pokonują wielkie przestrzenie i bardzo mało śpią.
W odróżnieniu od słoni, ludzie muszą spać przez całą noc.
A czasem zdarza się nam nawet zdrzemnąć nad ulubioną książką
i pogrążyć w snach…
Warto tę książkę czytać dzieciom!
Jenni Desmond ,,Słoń”
Polecamy!
Maria Kirkiewicz
DKK Motyle Książkowe

11.10.2019 spotkaliśmy się w Bibliotece w Piławie Dolnej ze starszą grupą przedszkolną aby porozmawiać  – oczywiście o książkach.  Pomówiliśmy z przedszkolakami o wyjątkowym solenizancie, który 14 października będzie obchodził 93. urodziny. O kim mowa? Oczywiście o Kubusiu Puchatku! To właśnie 4.10.1926 r. opublikowano po raz pierwszy w Anglii książkę A. A. Milne „Kubuś Puchatek”,  cieszącą się niesłabnącą popularnością. Mimo mijających lat łączy pokolenia. Może dlatego, że główny tytułowy bohater jest niezawodny, pełen optymizmu i życzliwości. Puchatek z koszem pełnym dobrych wspomnień z dzieciństwa nieodmiennie budzi pozytywne uczucia. Warto też wspomnieć o Erneście Howard Shepardzie, rysowniku, który stworzył wizerunek Kubusia Puchatka.

Uczniowie z klasy III Szkoły Podstawowej w Piławie Dolnej: Natalia Dyś, Nicola Rybarczyk oraz Adam Gąsior przeczytali fragmenty książki. Starszaki słuchały opowieści o miłym Puchatku i jego przezabawnych przygodach. Dzieci zabrały się później do malowania Kubusia Puchatka.                                                                     Jak to bywa na urodzinach było także małe co nieco. Rogaliki z miodem nam smakowały, humory również dopisywały. Kubuś Puchatek mimo swoich 93 lat jest w doskonałej formie a dzieci z Piławy Dolnej, życzą solenizantowi 200 lat!

Wizyta w bibliotece była również okazją aby przypomnieć o akcji  „Mała książka-Wielki człowiek”. Już są pierwsi chętni rodzice którzy z dziećmi odwiedzili bibliotekę biorąc udział w tym projekcie. Zapraszamy kolejnych!

Dziękuję wszystkim za ciepłe, przyjazne spotkanie w naszej bibliotece i zapraszam na kolejne.

Wanda Kun

 

Do góry