Legendy Gminy Dzierżoniów

Od połowy 2019 roku Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta rozpoczęła intensywne prace nad stworzeniem kolejnego ciekawego wydawnictwa pn. „Legendy Gminy Dzierżoniów”.

Po naszej wyjątkowej gminie krąży kilkanaście opowieści przekazywanych  z pokolenia na pokolenie, są ciekawe miejsca, tajemnicze zakamarki i niewyjaśnione historie…. Wszystkie te opowieści – mniej lub bardziej mrożące krew w żyłach – postanowiliśmy zebrać, spisać i wydać – na razie w wersji elektronicznej. Napisania legend podjęła się znana dzierżoniowska pisarka – Janina Weretka-Piechowiak zaś redakcją zajęła się niezawodna Jadwiga Horanin.
O nietuzinkowe ilustracje zadba Kamila Karnst – artystka ze Świdnicy.

Wyjątkowe panie spotkały się w czwartek 04.06 z Wójtem Gminy Dzierżoniów Panem Markiem Chmielewskim oraz Zastępcą Wójta Panią Jolantą Zarzeką, aby omówić ostatnie poprawki przed wydaniem gminnych legend w wersji elektronicznej.

Łączny koszt zadania to 10 500 zł. Na jego realizację pozyskano 9 900 zł. Wkład własny wyniósł 600 zł.

A my tymczasem szukamy możliwości sfinansowania wydania legend w formie książki…

Zadanie pn. „Legendy Gminy Dzierżoniów” sfinansowano ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2. „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dla operacji realizowanych w ramach projektu grantowego oraz Przedsięwzięcia 3.2.1 „Opracowanie publikacji i materiałów informacyjno-promocyjnych dotyczących zasobów obszaru” objętego Lokalną Strategią Rozwoju na lata 2014 – 2020 Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Ślężanie”.

 

Z książką można konie kraść

Z książką można konie kraść

Gdzie, jak  nie w bibliotece, można zapoznać się bliżej z książkami? I tu jest pies pogrzebany! Jeśli nie zaglądacie do książki, nie będziecie mogli powiedzieć, że znacie się z nią jak łyse konie.  Tymczasem taka przyjaźń bardzo się przydaje.

Czy związki frazeologiczne to zbyt trudne pojęcia dla przedszkolaków? Nic bardziej mylnego. Ogródkowe DKK w Uciechowie jest na to najlepszym przykładem. 04 czerwca świętowaliśmy XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom upływający pod hasłem: „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”. Nasze zwierzaki ukryły się w książce Anety Grabowskiej „Przedszkole pani Matyldy”, wprowadzającej najmłodszych w piękny świat języka polskiego. Przedszkolaki natychmiast wyraziły chęć odkopania swoimi łopatkami szczątków pogrzebanego psa, na szczęście zanim pomysł nabrał rozmachu wysłuchały opowiadań. Śmiejąc się próbowały także wyobrazić sobie łyse konie i pokazały swoje złote serca opowiadając o ulubionych zwierzakach. Zarówno tych z bujnymi grzywami, jak i długimi ogonami lub piórami.  Okazuje się, że z wieloma z nich można konie kraść.

Polecamy językowe zabawy pod chmurką!

D.W.

Pokazali co czytają

Oto zdjęcia, które znalazły się w gronie laureatów konkursu „Pokaż co czytasz”. Lidia i Kuba Szymańscy lubią tajemnice!

Gratulujemy i mamy nadzieję, że czas spędzony na poznawanie przygód Małego Licha z książek Marty Kisiel będzie inspiracją do kolejnych twórczych działań.

fot. A. Szymańska

Dzień Dziecka

Wszystkim dzieciom uśmiechu i nieustannego zadziwienia światem!

Joanna Kulmowa

Nie wyrastaj z marzeń

Podobno z tego się wyrasta,
podobno to z czasem się zmienia.
Ty się nie zmieniaj, już taki zostań,
ty nie wyrastaj z marzenia.

Choćby ci było z nim niewygodnie,
choćby nawet z nim było źle ci,
to je troszkę, odrobinkę odmień,
ale go nie wyrzucaj na śmieci.

Będą mówili, żeś jeszcze dziecinny,
będą się może śmiali,
a ty się z nimi nie licz,
ty bądź taki, jaki jesteś, nie inny.

I gdybyś nawet nie mógł sprostać
światu, co zmienia się i zmienia,
to ty się nie martw, taki już zostań
ty nie wyrastaj z marzenia.

——————-KLIKNIJ TUTAJ——————–