Jesteś tutaj:

Dzień: 21 września 2020

Wiem, że jestem śmiertelny (…), lecz kiedy śledzę obiegi gwiazd, tudzież powroty ich, już nie dotykam Ziemi – mawiał Klaudiusz Ptolemeusz – grecki astronom, zaliczany do najważniejszych myślicieli w starożytności.

My również na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książkowego 17 września postanowiliśmy oderwać się nieco od naszej planety i spojrzeć w górę. Dzieci z II klasy Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Piławie Dolnej wysłuchały opowieści o wędrówce Małej Niedźwiedzicy i jej mamy po nocnym niebie. Książka Pauliny Chmurskiej „Wielka Mała Niedźwiedzica” pełna jest ciekawostek o Kosmosie i wspaniałych ilustracji Elki Grądziel, które pomagają poznać kształty gwiazdozbiorów i rolę Gwiazdy Polarnej.                          

Nasz nietypowy Układ Słoneczny zbudowany z owoców, orzechów i kolorowych piłeczek pobudził wyobraźnię i pomógł w ustaleniu naszego adresu we wszechświecie. Zdecydowaliśmy, że na wizytówce dla przybyszy z innych galaktyk powinna się znaleźć Droga Mleczna. Może świecąca, tak jak mapa nieba z środka książki?            

Zainteresowanych tajemnicami nieba odsyłamy do pięknie ilustrowanej opowieści uzupełnionej ciekawostkami o Kosmosie oraz do spoglądania w górę. Może uda się dostrzec nocą spadającą gwiazdę i wypowiedzieć życzenie?

Moderator DKK

Danuta Wiśniewska

Do góry