Jesteś tutaj:

Miesiąc: październik 2020

–zajrzyj i przeczytaj–

Od połowy 2019 roku pod skrzydłami Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta trwały intensywne prace nad stworzeniem wyjątkowej publikacji łączącej mieszkańców naszej gminy. Miło nam przedstawić Państwu elektroniczną wersję „Legend i opowieści z Gminy Dzierżoniów”. Napisania książki podjęła się Janina Weretka-Piechowiak, która spędziła sporo czasu nadając odpowiednią formę fragmentom opowiadań i sięgając do niemieckojęzycznych źródeł. O nietuzinkowe ilustracje zadbała Kamila Karst – artystka ze Świdnicy. Po bliskich sercom mieszkańców terenach krąży kilkanaście opowieści związanych z wydarzeniami historycznymi, charakterystycznymi miejscami i codziennym życiem, w które wciąż wplątują się przesądy, emocje i świat niematerialny.  Opowiadania te, przekazywane z pokolenia na pokolenie, są warte uwagi a ich spisanie, jak pisze Jadwiga Horanin  we wstępie do legend, to nasza szansa na zachowanie w zbiorowej pamięci historii materialnej i duchowej.             

Życzymy Państwu dobrej lektury i mamy nadzieję, że publikacja już niedługo będzie się mogła ukazać w formie papierowej.

Łączny koszt zadania wyniósł 10 500 zł. Na jego realizację pozyskano 9 900 zł.

Wkład własny stanowił 600 zł.

„Muszę więcej marzyć… Tak jak salamandra, marzyć, marzyć i wymarzyć kolejną przygodę… I tak marząc zasnęła.”

Wspaniała rodzina Uh!

Myślą przewodnią spotkania klasy pierwszej z Grażyną Król, autorką książeczki dla dzieci „Sówcia Uhcia z sowiogórskiego lasu” były marzenia, bo każde dziecko pragnie aby się spełniały.                                

W trakcie najpierw głośnego czytania i późniejszej dyskusji autorka udowodniła, że marzenia się spełniają a kluczem do ich realizacji jest wiedza ukryta w książkach. Historyjka o poznawaniu świata przez małą Uhcię, miłości rodziców na tle wzorowej i prawidłowo funkcjonującej rodziny Uhów zachwyciła dzieci. Do tego dołączyły opisy przyrody, roślin i zwierząt zamieszkujących Góry Sowie.  Autorka uruchomiła wyobraźnię dzieci i przeniosła w świat marzeń. Książkę uzupełniają ilustracje wykonane przez ukochaną córkę autorki Katarzynę Artymowską. Śmiech wywołały krople deszczu i szum wiatru wyczarowane przez autorkę.

Na zakończenie spotkania dzieci dostały książeczkę o mądrej Uhci z bezcenną dedykacją autorki. Dziękuję również autorce za wprowadzenie dzieci w świat biblioteki i książek i oczywiście za wspaniałe, edukacyjne spotkanie non profit.

Przy okazji spotkania uczniowie kl. I już oficjalnie zostali pasowani na czytelnika, otrzymując dyplom i ilustrację autorską sówki Uhci.

B.B.

Przywiązywałem i przywiązuję uwagę do najbardziej niepozornych szczegółów. W nich się kryje o wiele więcej, niż można by sądzić.

Wiesław Myśliwski  „Ostatnie rozdanie”

Jesienny cykl zajęć ekologicznych Grupy Twórczej działającej przy bibliotece w Ostroszowicach zaowocował prawdziwymi małymi perełkami. Kunsztownie i z precyzją wykonane laleczki budzą podziw i zachwyt. Twórcom nie brakowało wyobraźni oraz zapału a ilość szczegółów i drobiazgów zdobiących postacie dodaje im niepowtarzalnego wdzięku.  

 Prace można obejrzeć na wystawie dostępnej podczas godzin otwarcia biblioteki. Zapraszamy!

W 42. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Papieża uczniowie kl. I i II Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Piławie Dolnej, pod okiem wychowawców Ewy Sokołowskiej i Sylwii Żaczek obejrzały krótki film o Ojcu Świętym. Krótko opowiadaliśmy o najważniejszych wydarzeniach z życia św. Jana Pawła II, oglądaliśmy albumy o Papieżu. Na koniec starsze dzieci zrobiły serduszka-laurki a młodsze pokolorowały obrazki.

B.B.

Punkt biblioteczny to najmniejsza komórka organizacyjna biblioteki, nieposiadająca własnego księgozbioru, udostępniająca tzw. księgozbiór ruchomy, wymieniany okresowo przez bibliotekę macierzystą , a dobór książek dostarczany jest do potrzeb czytelniczych.

Przypominamy, że taki punkt działa od 2017 roku w Myśliszowie prowadzony przez  filię biblioteki publicznej  w Owieśnie.

Data  udostępniania książek uzgadniana jest po wcześniejszym ustaleniu z czytelnikami, są to na ogół środy raz w miesiącu a spotykamy się w salce wiejskiej zwanej przez mieszkańców Myśliszowa Domem Kultury.

Powstanie takiego punktu umożliwia wiernym czytelnikom systematyczne korzystanie z literatury.

J.P.

Tysiące świec można zapalić od jednej świecy, a to nie skróci jej życia. Szczęściu nic nie ubędzie, gdy się nim podzielisz.

Francesc Miralles „Miłość przez małe m”

Pod okiem pani Agaty Dziedzic-Nowak w piątkowe popołudnie w bibliotece w Roztoczniku tworzyliśmy jesienne dekoracje świec techniką decoupage. Resztki wosku zostały wykorzystane do zrobienia nowych, fantazyjnych świeczek.

 Po raz kolejny spotkaliśmy się w Bibliotece Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta w Mościsku aby świętować Noc Bibliotek. W tym roku wydarzeniu towarzyszyło hasło „Klimat na czytanie”, które skłoniło nas do nieco innego spojrzenia na to słowo. W jaki sposób zadbać o klimat? Jak postępować aby dbanie o świat teraźniejszy zaowocowało w przyszłości? Nasze spotkanie rozpoczęliśmy zaglądając do książki Tomasza Minkiewicza „Mapa przyszłości” i zastanawiając się jak będzie wyglądał świat za 100, 200 i 1000 lat. Mamy pewność, że w przyszłości nie zabraknie książek a czytanie będzie nam równie niezbędne co tlen. Odpowiednie pomieszczenie, wygodne ubranie, fotel i oświetlenie pomagają stworzyć odpowiedni klimat. Niektóre z tych elementów postanowiliśmy zaprojektować samodzielnie podczas naszego spotkania.                                                                                                    

Zanim zdążyliśmy się zorientować w drzwiach stanęła Katarzyna Śleboda, architekt wnętrz i absolwentka ASP we Wrocławiu. Jej fascynujące opowieści o tworzeniu klimatycznych wnętrz nikogo nie pozostawiły obojętnym a przyniesione na spotkanie próbki brokatowych fug ciężko było dzieciom odłożyć na miejsce. Nie miały za to problemu aby zaprojektować ekologiczne ubrania, które będą się doskonale prezentować, dbając jednocześnie o klimat, w domowej czytelni. A jak w zaprojektowanym przez siebie pomieszczeniu stworzyć magiczny klimat na czytanie? Do tego celu zdecydowanie nadają się małe lampki. Wykorzystując przy okazji naturalne elementy dekoracyjne zebrane na spacerze precyzyjnie połączyliśmy ze sobą naszą radość, zachwyt nad małym piórkiem i przyjemność z dotykania drewna.   

           Spotkaniu towarzyszył w tym roku film „Jakub, Mimmi i gadające psy”, 2019, w reżyserii Edmundsa Jansonsa. Animacja nagrodzona przez jury na festiwalu Kino Dzieci 2019 opowiada o budowaniu porozumienia i zachęca do wspólnego działania w trosce o najbliższe otoczenie i przyrodę.                 Pamiętajcie o wszystkich uczuciach, które towarzyszyły Wam tego wieczoru i biorąc do ręki książkę pomyślcie jak zaprojektować świat, w którym bezpiecznie będzie się czuła zarówno biedronka, jak i drzewo, pod którym będziecie mogli usiąść.

Do zobaczenia za rok!

D.W.

5 października kl. I wraz  z wychowawcą Ewą Sokołowską, czytając wiersze o jesieni autorstwa Marii Konopnickiej, Marka Głogowskiego, Juliana Tuwima, Wandy Chotomskiej i Danuty Wawiłow bawiła się jej owocami, budując własne ludziki i zwierzątka. Następnym razem wykorzystamy jesienne liście i stworzymy piękne bukiety.

Jesień na pewno nie jest smutna!

B. B.

Do góry