Jesteś tutaj:

Dzień: 13 października 2020

Tysiące świec można zapalić od jednej świecy, a to nie skróci jej życia. Szczęściu nic nie ubędzie, gdy się nim podzielisz.

Francesc Miralles „Miłość przez małe m”

Pod okiem pani Agaty Dziedzic-Nowak w piątkowe popołudnie w bibliotece w Roztoczniku tworzyliśmy jesienne dekoracje świec techniką decoupage. Resztki wosku zostały wykorzystane do zrobienia nowych, fantazyjnych świeczek.

 Po raz kolejny spotkaliśmy się w Bibliotece Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta w Mościsku aby świętować Noc Bibliotek. W tym roku wydarzeniu towarzyszyło hasło „Klimat na czytanie”, które skłoniło nas do nieco innego spojrzenia na to słowo. W jaki sposób zadbać o klimat? Jak postępować aby dbanie o świat teraźniejszy zaowocowało w przyszłości? Nasze spotkanie rozpoczęliśmy zaglądając do książki Tomasza Minkiewicza „Mapa przyszłości” i zastanawiając się jak będzie wyglądał świat za 100, 200 i 1000 lat. Mamy pewność, że w przyszłości nie zabraknie książek a czytanie będzie nam równie niezbędne co tlen. Odpowiednie pomieszczenie, wygodne ubranie, fotel i oświetlenie pomagają stworzyć odpowiedni klimat. Niektóre z tych elementów postanowiliśmy zaprojektować samodzielnie podczas naszego spotkania.                                                                                                    

Zanim zdążyliśmy się zorientować w drzwiach stanęła Katarzyna Śleboda, architekt wnętrz i absolwentka ASP we Wrocławiu. Jej fascynujące opowieści o tworzeniu klimatycznych wnętrz nikogo nie pozostawiły obojętnym a przyniesione na spotkanie próbki brokatowych fug ciężko było dzieciom odłożyć na miejsce. Nie miały za to problemu aby zaprojektować ekologiczne ubrania, które będą się doskonale prezentować, dbając jednocześnie o klimat, w domowej czytelni. A jak w zaprojektowanym przez siebie pomieszczeniu stworzyć magiczny klimat na czytanie? Do tego celu zdecydowanie nadają się małe lampki. Wykorzystując przy okazji naturalne elementy dekoracyjne zebrane na spacerze precyzyjnie połączyliśmy ze sobą naszą radość, zachwyt nad małym piórkiem i przyjemność z dotykania drewna.   

           Spotkaniu towarzyszył w tym roku film „Jakub, Mimmi i gadające psy”, 2019, w reżyserii Edmundsa Jansonsa. Animacja nagrodzona przez jury na festiwalu Kino Dzieci 2019 opowiada o budowaniu porozumienia i zachęca do wspólnego działania w trosce o najbliższe otoczenie i przyrodę.                 Pamiętajcie o wszystkich uczuciach, które towarzyszyły Wam tego wieczoru i biorąc do ręki książkę pomyślcie jak zaprojektować świat, w którym bezpiecznie będzie się czuła zarówno biedronka, jak i drzewo, pod którym będziecie mogli usiąść.

Do zobaczenia za rok!

D.W.

Do góry