Jesteś tutaj:

Miesiąc: Listopad 2020

Brakuje Wam pomysłu na kalendarz adwentowy? Polecamy literacką wersję z cytatami od ulubionych postaci literackich. Wystarczy 12 zielonych kartek A4, nożyczki, klej, sznurek, drewniane klamerki i 20 wolnych minut :). Na arkuszach znajdziecie także propozycje zadań, które wraz z nieodłączną słodką niespodzianką można wsunąć do kieszonki :). Dobrej zabawy!

Z radością informujemy, że Noc Bibliotek 2020, zorganizowana w bibliotece w Mościsku została wyróżniona przez jury konkursu Nocy Bibliotek i Platona na najciekawsze wydarzenia w tegorocznej akcji.

Duży pakiet książek związanych tematycznie z hasłem „Klimat na czytanie”, w tym nowości wydawnicze od partnerskich wydawnictw, już do nas dotarł!

Cieszymy się i liczymy na to, że w przyszłym roku także uda nam się spotkać w radosnym gronie, doceniając siłę wzajemnego wsparcia i dobrych relacji, jaką daje nam literatura, kontakt z kulturą i sobą nawzajem.

https://nocbibliotek.ceo.org.pl/100-bibliotek-wyroznionych-w-konkursie-nocy-bibliotek-i-platona/

Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie wraz z Dziennym Domem Senior+ rozpoczęło akcję „Pakiet dla pacjenta Szpitala Powiatowego w Dzierżoniowie”, której celem jest wsparcie pacjentów najpotrzebniejszymi rzeczami, które przydadzą się podczas przedłużającego się pobytu w szpitalu.

Biblioteka wraz z wszystkimi filiami dołącza do akcji. Przypominamy adresy i numery telefonów do wszystkich miejsc zbiórki:

Mościsko – ul. Kolejowa 12 b, tel. 74 8303142
Ostroszowice – ul. Bielawska 58, tel. 74 817 49 77
Uciechów – ul. Piastowska 1, tel. 74 8177172
Tuszyn – Tuszyn 47, tel. 74 832 41 98
Piława Dolna – Ul. Główna 50, tel. 74 837 02 17
Owiesno – Owiesno 88, tel. 605 847 974
Roztocznik – Roztocznik 41 a, tel. 74 830 17 51 

Na oddziale covidowym Dzierżoniowskiego szpitala przebywają pacjenci, którzy często trafiają do szpitala nieprzygotowani na dłuższy pobyt. Artykuły pierwszej potrzeby może dostarczyć pacjentowi rodzina, jednak zdarza się, że wszyscy objęci są kwarantanną lub pacjentami są osoby samotne albo znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej.

Akcja polega na zbiórce najpotrzebniejszych artykułów, takich jak: woda (w butelkach 0,5l), mydło (w kostkach lub w płynie), płyn do golenia i maszynki, pasta do zębów i szczoteczka, podpaski, chusteczki higieniczne (zwykłe i wilgotne) oraz ręczniki (materiałowe).

https://pow.dzierzoniow.pl/gmina-dzierzoniow-dolacza-do-akcji-pomocowej-dla-pacjentow-szpitala.html?fbclid=IwAR0hiqqXDhoa1Dv23vyNqYVdPy-l2Y5uTVroeH4F02tW7gUaVLs04wLilSc

Zapraszamy do nieco innego zapoznania się z wystawą, która do końca grudnia jest obecna w naszej galerii w Mościsku. Żałujemy, że obecna sytuacja nie pozwala na osobistą wizytę. Na planszach umieściliśmy również kilka niespodzianek, związanych z tematem wystawy. Życzymy dobrej zabawy podczas ich szukania.

Autorka: Karolina Bąkowska poświęciła się astronomii, ma doktorat z fizyki o tej specjalności. Już w wieku dwóch lat pytała, gdzie na niebie jest Kasjopeja oraz dlaczego Słońce świeci.
Ilustratorka: Asia Gwis – graficzka i ilustratorka. Absolwentka Wydziału Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi, dyplom w 2000 r. w pracowni Grafiki Wydawniczej. Kocia mama i wielka miłośniczka podróżowania.

Czym jest gluten? Czy ma ogon?

Czy pod oknem grzebie nogą?

Lubi róż czy raczej fiolet?

na śniadanie woli omlet?

Czy skarpetki w kropki nosi?

I czy trawę sierpem kosi?

Chcecie poznać odpowiedzi?

Część z nich w naszych książkach siedzi!

Biblioteka w Mościsku dołączyła do akcji Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Wzięliśmy udział w konkursie i nasi czytelnicy już mogą się cieszyć wspaniałymi książkami, poszerzając swą wiedzę na temat glutenu. Gdy zajdzie taka potrzeba nasza kuchnia może stać się przyjazna osobom na diecie bezglutenowej.   

Projekt realizowany przez Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, Good Books i Justynę Tarkowską Mile Widziane

Z przykrością informujemy, że na podstawie Rozporządzenia z dnia 6 listopada (Dziennik Ustaw 2020 r. poz. 1972) biblioteka wraz z filiami zostaje zamknięta.

12 bestselerów za darmo! Wystarczy zeskanować kod QR!

Przez cały listopad możecie czytać i słuchać:1. Jakub Ćwiek „Topiel” (Wydawnictwo Marginesy)2. Wojtek Drewniak „Historia Bez Cenzury” 5. I straszno, i śmieszno – PRL” (@Wydawnictwo Znak)3. Paulina Hendel „Strażnik” (We need YA)4. Mikołaj Łoziński „Stramer” (Wydawnictwo Literackie)5. Karolina Macios „Czarne morze” (Wielka Litera)6. Andri Snær Magnason „O czasie i wodzie” (Wydawnictwo Karakter)7. Jakub Małecki „Horyzont” (Wydawnictwo SQN)8. Robert Małecki „Zadra” (Czwarta Strona)9. Remigiusz Mróz „Głosy z zaświatów” (Wydawnictwo FILIA)10. Dominika Słowik „Zimowla” (Wydawnictwo Znak)11. Stefanie Stahl „Kochaj najlepiej jak potrafisz” (Wydawnictwo Otwarte)12. Mariusz Szczygieł „Nie ma” (Dowody na Istnienie)

Organizatorzy Czytaj PL: Kraków PL, KBF – instytucja kultury Miasta Krakowa, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, WoblinkPartner strategiczny: Instytut Książki.

DOBREJ ZABAWY!

Wystarczy wydrukować grę, wziąć kostkę, pionki i bawić się wspólnie z rodziną.Nie znacie odpowiedzi? Wszystkie znajdziecie w książkach, po które serdecznie zapraszamy do bibliotek. Karty z grą dostępne również w bibliotece w Tuszynie.

Od 2 listopada w Bibliotece Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta oglądać można wystawę „Niesamowity wszechświat” inspirowaną książką Karoliny Bąkowskiej. Autorka poświęciła się astronomii i zdobyła doktorat z fizyki o tej specjalności. Już w wieku dwóch lat pytała, gdzie na niebie jest Kasjopeja oraz dlaczego Słońce świeci.
 Wspaniałe ilustracje Asi Gwis, Absolwentki Wydziału Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi,  przyciągają wzrok indywidualnym stylem graficznym.

Od najdawniejszych czasów ludzie chcieli dowiedzieć się jak najwięcej o naszej planecie – Ziemi. Zadawali podstawowe pytania. Dlaczego niebo jest niebieskie? Dlaczego zmieniają się pory roku lub długość dnia i nocy? Czym są zaćmienia Słońca i Księżyca? Jednak rozwiązanie tych zagadek zajęło wiele setek, czasem nawet tysięcy lat. Jeśli chcecie wiedzieć, czy spadające gwiazdy spełniają życzenia oraz dlaczego komety nie sprowadzają nieszczęść, to jak najszybciej wybierzcie się w kosmiczną podróż razem z nami!

Wystawę, dzięki uprzejmości wydawnictwa Nasza Księgarnia, można będzie oglądać do końca grudnia. Zapraszamy!

Do góry