Jesteś tutaj:

Miesiąc: Styczeń 2021

Ludzie zupełnie zapomnieli o tym, że ten świat nie należy tylko do nich i powinni się o niego troszczyć.

Dyskusyjny Klub Książki postanowił dziś zaprzeczyć znanemu frazesowi, że dzieci i ryby głosu nie mają. Książka Anny Paszkiewicz „Trzy życzenia” zdecydowanie pokazuje, że nawet ci najmniejsi mają coś ważnego do powiedzenia a słowa zamienić potrafią w czyny.                                                                               

13 stycznia przedszkolaki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Kornela Makuszyńskiego w Piławie Dolnej poznały małą złotą rybkę, która zamiast spełniać życzenia sama wypowiedziała swoje. O co poprosiła?  Na pewno nie o plastikową słomkę, po której zjedzeniu karp cierpiał przez kilka dni na niestrawność. Nie marzyła też o plastikowych reklamówkach, w które łatwo się zaplątać ani o gumowej uszczelce, w której zakochał się młody węgorz. Jeśli pytacie o ślub to od razu odpowiem, że uszczelka nie odwzajemniała uczuć. Jezioro stało się śmietnikiem, w którym za sprawą człowieka trudno już było wytrzymać. „Ludzie zupełnie zapomnieli o tym, że ten świat nie należy tylko do nich i powinni się o niego troszczyć” – ze smutkiem stwierdziła złota rybka.            

Na szczęście rozmowa z przedszkolakami jasno pokazuje, że najmłodsi doskonale wiedzą jak postępować, aby być częścią przyrody i dbać o miejsce, które nazywamy swoim domem. Wspólnym domem. Łowienie dla przyjemności również nie zyskało ich przychylnego głosu. Posłuchajcie ich! Często najprostsze rozwiązania mają największą moc.

D.W.

Zwróciliśmy się z prośbą do artystów, pisarzy i twórców, których mieliśmy ogromną przyjemność gościć w bibliotece z krótkim pytaniem.

Czy zechcą poprawić humor czytelnikom, w tych niestety mało wesołych czasach?

Stworzyliśmy krótki kwestionariusz pod egidą naszego patrona Władysława Stanisława Reymonta. Siedem liter nazwiska, siedem haseł, dwa zestawy do wyboru. Im weselsze odpowiedzi tym więcej radości.

Krzysztof Pławecki, do którego nie należy wybierać się bez sernika i który twierdzi, że „nuda to fajna podstawa do zrobienia czegoś nowego”. Dziękujemy za barwną wypowiedź i przetarcie szlaków!

Agnieszka Frączek, autorka wierszy i opowiadań oraz wielka miłośniczka kotów nie zna słowa – nuda. Wiele radości sprawia jej zabawa językiem a swoją wiedzę potrafi przekazać najmłodszy w niebanalny i interesujący sposób.

Zapraszamy do Galerii, gdzie można podziwiać prace Kamili Karst, towarzyszące książce Janiny Weretki-Piechowiak „Legendy i opowieści z Gminy Dzierżoniów”.

Szanowni Czytelnicy!Zapraszamy po nowe kody do Legimi na 2021 rok!Aktywacja kodu następuje po rejestracji (dla nowych użytkowników) bezpłatnego konta Legimi lub wpisania kodu i zalogowaniu się (kontynuacja) na stronie http://www.legimi.pl/dbpw/. Następnie wybrane książki pobrać można bezpośrednio w aplikacji Legimi, zainstalowanej na wybranym urządzeniu.

Do góry