Jesteś tutaj:

Dzień: 2021-01-13

Ludzie zupełnie zapomnieli o tym, że ten świat nie należy tylko do nich i powinni się o niego troszczyć.

Dyskusyjny Klub Książki postanowił dziś zaprzeczyć znanemu frazesowi, że dzieci i ryby głosu nie mają. Książka Anny Paszkiewicz „Trzy życzenia” zdecydowanie pokazuje, że nawet ci najmniejsi mają coś ważnego do powiedzenia a słowa zamienić potrafią w czyny.                                                                               

13 stycznia przedszkolaki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Kornela Makuszyńskiego w Piławie Dolnej poznały małą złotą rybkę, która zamiast spełniać życzenia sama wypowiedziała swoje. O co poprosiła?  Na pewno nie o plastikową słomkę, po której zjedzeniu karp cierpiał przez kilka dni na niestrawność. Nie marzyła też o plastikowych reklamówkach, w które łatwo się zaplątać ani o gumowej uszczelce, w której zakochał się młody węgorz. Jeśli pytacie o ślub to od razu odpowiem, że uszczelka nie odwzajemniała uczuć. Jezioro stało się śmietnikiem, w którym za sprawą człowieka trudno już było wytrzymać. „Ludzie zupełnie zapomnieli o tym, że ten świat nie należy tylko do nich i powinni się o niego troszczyć” – ze smutkiem stwierdziła złota rybka.            

Na szczęście rozmowa z przedszkolakami jasno pokazuje, że najmłodsi doskonale wiedzą jak postępować, aby być częścią przyrody i dbać o miejsce, które nazywamy swoim domem. Wspólnym domem. Łowienie dla przyjemności również nie zyskało ich przychylnego głosu. Posłuchajcie ich! Często najprostsze rozwiązania mają największą moc.

D.W.

Do góry