Jesteś tutaj:

Miesiąc: Luty 2021

Tradycje ludowe spisywane przez kronikarza polskiego folkloru Oskara Kolberga to wspaniałe dziedzictwo, które należy przekazywać z pokolenia na pokolenie. 11 lutego w Przedszkolu Gminnym w Ostroszowicach na spotkaniu w ramach Dyskusyjnego Klubu Klubu, Motyle Książkowe wysłuchały baśni ,,O zaklętym koguciku”. Ta piękna ludowa baśń z czytelnym przekazem znakomicie została odebrana przez dzieci. Ponadto wizualizacja treści wzbudziła emocje słuchaczy i pozwoliła im ocenić postępowanie bohaterów. Dzięki książce Oskara Kolberga ,,Aż tu nagle..” nasze spotkanie było wyjątkowe. Płyta dołączona do książki zawierająca melodie ludowe i przykłady zabaw dla dzieci okrasiła niezapomniane chwile z dziełem wybitnego etnografa!

Ostroszowice

M. K.

Z inicjatywy Komisji Europejskiej już od 2004 roku obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu.

 Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. Głównym celem przedsięwzięcia jest przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu. 

Czy kłębek wełny może pomóc zrozumieć działanie Internetu? Oczywiście! Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta po raz kolejny włączyła się w obchody DBI. Dzieci z Gminnego Przedszkola Publicznego w Piławie Dolnej oraz klasa I, II i III z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mościsku wzięły udział w przygotowanych przez bibliotekę zajęciach promujących bezpieczne zachowania w sieci. Spotkania były doskonałym pretekstem do nauki i zabawy. Sympatyczny robot Necio pomógł najmłodszym dowiedzieć się czym jest Internet i do czego służy. Porozmawialiśmy również o niebezpieczeństwach związanych z nieprawdziwymi i nieodpowiednimi treściami, na które mogą natrafić najmłodsi w sieci. Umiejętność korzystania z Internetu i wiedza na temat korzyści, ale i zagrożeń z tym związanych, to informacje niezbędne w obecnych czasach do codziennego funkcjonowania i odnalezienia się w świecie XXI wieku.

Więcej informacji na temat bezpiecznego korzystania przez dzieci z internetu znaleźć można na stronie www.rodzice.fdds.pl i na www.necio.pl

PLAKAThttps://www.saferinternet.pl/pliki/publikacje/plakat-razem%20w%20sieci%20z%20plikiem%20i%20folderem%20(wersja%20do%20druku).pdf

D.W.

Ekologia to już od dawna coś więcej niż mało znaczący trend. Stała się filozofią i stylem życia. Jak rozpocząć dbanie o środowisko? Oczywiście od siebie i swojego podwórka. Może na początek wykonać torbę na zakupy, która pomoże ekologię w teorii zamienić na praktykę?

W poniedziałek 8 lutego Grupa Twórcza w okrojonym składzie podjęła się tego zadania. Pomysłów było kilka. Wykonaliśmy kultowe siatki na owoce i warzywa oraz zaprojektowaliśmy torby w stylu Toho! Pojawiły się różne warianty rozwiązań. Szczególnie przypadły nam do gustu aplikacja z kotem oraz koralikowe wariacje. Do pracy wykorzystaliśmy koszulki, koraliki i wykałaczki. Reszta to sprawa inwencji twórczej i dokładnej pracy. Takie zajęcie daje mnóstwo satysfakcji i zadowolenia. Jesteśmy za ochroną środowiska! Żegnamy plastikowe opakowania! Każdy z nas może zostać kreatorem mody! Każdy może przekonać się o tym, że w bibliotece dzieją się rzeczy niebanalne – Szycie jest piękne!

Grupa Twórcza

Dziękujemy za inspirację !!! Dzierżoniów Nastraja Pozytywnie

Biblioteka w Mościsku zaprasza do odbioru specjalnych zestawów walentynkowych. Przy ich pomocy stworzenie własnej kartki będzie samą przyjemnością! Jeśli zechcecie się podzielić wynikami tych zmagań prześlijcie nam zdjęcie swojej walentynki przez fb lub na adres biblioteka.moscisko@wp.pl.

Mościsko
Tuszyn
Piława Dolna

Zrób walentynkę dla ukochanej książki. Przynieś ją do biblioteki w Piławie Dolnej między 8 a 12 lutego lub umieść zdjęcie pod postem na fb.

Roztocznik

Z okazji Walentynek każdy czytelnik odwiedzający między 8 a 12 lutego bibliotekę w Roztoczniku otrzyma ręcznie robioną „walentynkową” zakładkę do książki. Zapraszamy ❤️

Nasza oferta poszerzyła się właśnie o kwartalnik „Przekrój”. Najnowszy numer jest już dostępny dla czytelników w bibliotece w Mościsku. Jest też rada na rozbudzony apetyt po jego lekturze. Fundacja Przekrój sprezentowała nam wszystkie dostępne numery dostępne w wersji papierowej! Dziękujemy serdecznie!!!

Znajdziecie tu między innymi najnowsze prace Małgorzaty Koniecznej, której kolaże gościły w naszej Galerii.

Małgorzata Konieczna / https://przekroj.pl/rysunki/10071?kategoria=0

https://przekroj.pl/fundacja

Do 14 lutego można w bibliotece w Ostroszowicach podziwiać wystawę okolicznościowych prac Pani Doroty Wilk. Są to recyklingowe obrazki z wykorzystaniem stron ubytkowanych książek. Dzięki tej technice możemy swobodnie czytać fragmenty literackie, poznawać światowe dziedzictwo architektoniczne oraz przy okazji wypożyczyć książki ulubionych autorów! Dziękujemy Pani Elżbiecie za kartkę z kalendarza! Zapraszamy!

M.K.

Do góry