Jesteś tutaj:

Miesiąc: marzec 2021

W jaki sposób można doświadczyć własnej skuteczności i sprawczości w rozwiązywaniu zagadnień mając zaledwie kilka lat? Doskonale sprawdza się tutaj nauka kodowania. To potrzebna i niezbędna umiejętność również dla najmłodszych. Umiejętność kodowania pozwala na bycie aktywnymi uczestnikami świata cyfrowego. To niezwykle ważne aby dzieci nie tylko biernie konsumowały to, co ma im do zaproponowania świat mediów cyfrowych.                                                                 

W Bibliotece w Piławie Dolnej dzieci z klasy drugiej mogły zrobić swoje pierwsze kroki w świecie kodowania. Podczas dwóch marcowych spotkań nauczyły się podstawowych poleceń, szybko przeskakując kolejne poziomy. Dzięki ich entuzjazmowi mogliśmy poznaną teorię przenieść w realną rzeczywistość i spotkać się z robotami. Photony uzmysłowiły dzieciom, że ich wiedza ma siłę sprawczą a nauka może być fascynującym wstępem do wspaniałej przygody.

D.W.

Konkurs na najpiękniejszą Palmę Wielkanocną, ogłoszony przez Bibliotekę w Uciechowie, rozstrzygnięty. Gratulujemy Kasi I miejsca!!!

Wiosna kreatywnie przedstawiona jest jeszcze piękniejsza!

Biblioteka w Ostroszowicach zaprosiła swoich małych czytelników z klas początkowych do udziału w kreatywnym konkursie plastycznym pod hasłem :
Wiosna, ach to Ty!
Dowolność w doborze techniki plastycznej pokazuje nieprawdopodobny talent i twórcze podejście do tematu wszystkich uczestników.
Powstały wyjątkowe prace pokazujące wiosnę i jej symptomy w pięknych kolorach i różnorodnych formach.

I miejsca otrzymują
Marcel Noga, Nadia Klepacka, Nikola Klepacka, Jakub Dechnik, Kacper Dżaman, Bartosz Wendelski, Julia Kroban, Maria Stępień, Daria Rusin

Wyróżnienia
Maciej Dechnik, Milena Blażkiewicz, Dominika Kaim, Mateusz Wójcik

Dziękujemy uczestnikom konkursu i życzymy dalszych sukcesów!

Nagrody ufundowała Radna Gminy Dzierżoniów Pani Anna Rosiak oraz Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów!

M.K.

Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci pomaga małym odbiorcom zrozumieć świat. Ważne pytanie o to jak być odważnym stało się punktem wyjścia do zaprezentowania książki Kinnear Nicoli ,,Odwagi zajączku” w bibliotece w Ostroszowicach. Ciepła zabawna narracja oraz rewelacyjne ilustracje w tej opowieści pomagają dzieciom zrozumieć siłę przyjaźni, wzmacniają pewność siebie i dodają odwagi w nowych sytuacjach. Zajączek Logan, zdeklarowany domator, potrafił być dzielny i dzięki temu miał wspaniałe przygody! Warto być odważnym!

M.K.

„Nie robisz zdjęcia tylko aparatem. Do fotografii włączasz wszystkie  zdjęcia, które widziałeś, książki, które przeczytałeś, muzykę, którą słyszałeś, ludzi, których kochałeś.”

– Adam Ansel

 

Wiosna oczami piławiANKI

„Artystyczna dusza uwięziona w ciele ścisłego umysłu”  – tak często o sobie słyszałam i choć rozum pokierował ścieżką technicznego wykształcenia, to serce nigdy nie zapomniało, że prawdziwą przyjemność, szczerą radość sprawia mi twórcze wyrażanie siebie.

Takie było właśnie całe moje dzieciństwo. Twórcze, kolorowe, kreatywne, wręcz zaczarowane, by uczynić coś z niczego – przy mamie, a trening siły charakteru, pokory, logicznego myślenia, stawiania czoła wyzwaniom – przy tacie. To właśnie taty nieodłącznym atrybutem stał się aparat fotograficzny i klisze, a mamy piękne, powstające po wywoływaniu zdjęć – albumy, skrywające poruszające dziś historie.                                                     

Gdy życie awansowało mnie na mamę dwóch synów i córeczki, siła uczuć zdominowała mój cały świat, co także przełożyło się na pragnienie uwieczniania tych niezwykłych, ulotnych chwil – fotografią. Wyzwania życiowe, trudności, także rozłąki w naszej oficerskiej rodzinie, spowodowały, że ważną w życiu równowagę i spokój odnajdowałam przebywając wśród przyrody, przy dzieciach, z modlitwą.                                        Miniony rok, pełen zawirowań zaowocował ogromnym docenieniem tego co mamy na wyciągnięcie ręki. Upragniony spokój przyniosła ufność Panu Bogu, a także koncentracja na tym co tu i teraz. Naukę cierpliwości i wiarę w lepsze jutro otrzymałam obserwując przemiany natury i jej cudów. Dostałam lekcję, że tylko od nas zależy jak potraktujemy powstałe ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu, czy przekujemy je na coś wartościowego czy poddamy się wewnętrznym lękom? Odbiór fotografii, którą się dzielę w mediach społecznościowych za namową starszego syna, przerósł moje najśmielsze oczekiwania, motywując do dalszego rozwoju. W listopadzie, moje prace zostały wyróżnione w konkursie fotograficznym „Jesień 2020 w Powiecie Dzierżoniowskim”. Za zdjęcie ”Jesienne serce w Piławie Dolnej” w marcu 2021 r. otrzymałam I miejsce w konkursie fotograficznym, którego celem było promowanie walorów turystycznych naszego regionu. Zatrzymując kadr pragnę pokazywać coś wyjątkowego w zwykłym miejscu, dostępnym dla każdego, a czego nikt bez mojego udziału by nie zobaczył. Najpiękniejsze jest to, że każdy widz odnajduje dla siebie coś innego. Zawsze jest dobry czas na przebudzenie się do realizowania swojej pasji, która jest niczym nieustanna wiosna w naszym życiu! Obdarowuje prawdziwą radością, zachwyca kolorem, daje natchnienie…                           

Zapraszam na wystawę pt. „Wiosna oczami piławiANKI”, którą pragnę zadedykować moim śp. Rodzicom Jadwidze i Janowi MAK w podziękowaniu za uwrażliwienie na piękno tego świata.

Anna Rudnikowska (Mak),                                                              

mieszkanka Piławy Dolnej

Miło nam poinformować, że Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta jako jedyna na Dolnym Śląsku dostała się do projektu „Edukacja finansowa w bibliotekach publicznych”! Pomoże to rozszerzyć naszą ofertę o kolejne zajęcia z zakresu edukacji finansowej dla dorosłych mieszkańców naszej gminy. Zyskają oni dostępne, bezpłatne narzędzie online służące zwiększeniu ich wiedzy finansowej i umiejętności posługiwania się produktami i usługami finansowymi dostępnymi na rynku.

Projekt „Edukacja finansowa w bibliotekach publicznych” (ang: Financial Literacy through Public Libraries), finansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+ Akcja 2: Partnerstwa strategiczne/Edukacja dorosłych, jest realizowany w partnerstwie, które tworzą: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (Polska – lider projektu), Global Libraries Bulgaria Foundation (Bułgaria), Narodna in Univerzitetna Knjižnica NUK (Słowenia), “Ovid Densusianu” Hunedoara-Deva County Library (Rumunia) oraz National Association of Public Librarians and Libraries in Romania (partner stowarzyszony).

3 marca na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pisarzy. Święto to zostało ustanowione w 1984 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy (PEN Club). Nazwa organizacji pochodzi od pierwszych liter słów: poets, essayists, novelists – poeci, eseiści, powieściopisarze. Celem Stowarzyszenia jest promowanie literatury, oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na całym świecie.                                                              

Postanowiliśmy włączyć się do wspólnego świętowania, zapraszając do zabawy młodzież z Niepublicznej Szkoły Przysposabiającej do Pracy „Bajeczne Wzgórza”. Ciekawostki o twórcach znanych dzieł zabrzmiały w odremontowanych pomieszczeniach pałacu w Piławie Dolnej, skłaniając do śmiechu, refleksji i czasem zadumy nad losami pisarzy. Świetną zabawą okazało się odszyfrowanie ich autografów. Nie było to  łatwym zadaniem, lecz emocje ostudził fragment prozy Stanisława Lema, którego stulecie urodzin możemy świętować w 2021 roku.

fot. I. Gendziel

D.W.

Do góry