Jesteś tutaj:

Miesiąc: lipiec 2021

Biblioteka Publiczna Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta wzięła udział w projekcie „Sieć na kulturę”. Przez tydzień od 12 do 17 lipca dzieci i młodzież w wieku od 10 do 18 lat miały możliwość rozwijać swoje kompetencje cyfrowe. Bezpłatny kurs „Projektowanie graficzne z wykorzystaniem aplikacji cyfrowych” był intensywny i angażujący. Czym jest czcionka szeryfowa, o czym warto pamiętać oddając materiał do druku, do czego potrzebne jest zdanie „Zażółć gęślą jaźń” i co wspólnego z kołem barw ma Issac Newton – to niektóre z zagadnień poruszanych podczas kursu. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza przyda się nie tylko podczas wypełniania szkolnych obowiązków, ale także do rozwijania własnych zainteresowań.    Prowadzone przez profesjonalistę zajęcia online były wędrówką zarówno po znanych, jak i zupełnie nowych programach graficznych. Uczestnicy zdobyli praktyczne umiejętności związane z projektowaniem wizualnym popularnych form wykorzystywanych online a także zdobyli wiedzę na temat praw autorskich. Dowiedzieli się czym jest creative commons i jak legalnie cytować potrzebne materiały. Ponad 30 godzin warsztatów pozwoliło nie tylko na poznanie zupełnie nowych narzędzi, ale także na utrwalenie wiadomości i swobodne poruszanie się po odkrytych obszarach.

Dzięki projektowi w bibliotece pojawi się nowy sprzęt do organizacji zajęć i warsztatów komputerowych.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (działanie 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej”).

D.W.

Róża powinna być różowa i pachnieć… malinami!

Kolejna sobotnia szkółka mydlarska w bibliotece w Ostroszowicach to niesamowite spotkanie, którego efekty nas zachwyciły. Grupa Twórcza pod kierunkiem uzdolnionej Mileny Koczur – Majcher w dniu 17 lipca uczestniczyła w warsztacie, którego celem było wykonanie rzeźby w mydle glicerynowym. Temat: Róża. Benedyktyńska praca skoncentrowana na minimalnych szczegółach bardzo się opłaciła. Nasze róże w mydle są niepowtarzalne i pięknie pachną!

Ostroszowice

W bibliotece jest cudownie!

M.K.

Milena Koczur-Majcher w sobotni poranek 10 lipca poprowadziła rewelacyjne spotkanie w bibliotece w Ostroszowicach! Pachnąca mydłem biblioteka, świetna inspiracja i fachowy instruktaż naszej koleżanki Mileny to niezapomniane chwile tego lata!

Wielka radość z wykonanych reliefów w mydle to dopiero przedbiegi przed właściwymi zajęciami tego typu! Prawda jest taka: Biblioteka to coś więcej niż nam się wydaje! To stan umysłu!

M.K.

Podopieczni Fundacji Pokolorujmy Szarość szukali w środę 7 lipca krasnoludków, które uciekły z książki Macieja Szymanowicza i pochowały się w bibliotece w Mościsku. Odnaleziono wszystkich zbiegów! Nawet tych ukrytych w galerii i studio nagrań. Każdy krasnoludek miał dla dzieci proste zadanie do wykonania a niektóre prace z papierowej wikliny przypominały… krasnoludkowe czapki i brody!

Wszystkie dzieci zostały honorowymi krasnoludkami!

Tworzenie to dla mnie przede wszystkim niewypowiedziana przyjemność, relaks i swobodne wypowiadanie myśli.Moja pasja pozwala mi na rozwijanie skrzydeł, wyrażanie emocji, daje upust fantazji i kreatywności. Lubię dzielić się  z innymi ludźmi swoimi  pomysłami i pracami.

Dorota Wilk

Do końca wakacji w Galerii obejrzeć można prace Doroty Wilk z Ostroszowic.

Męski Zespół Śpiewaczy CORD wrócił z 29. Festiwalu Grup Śpiewaczych „Ziemia i Pieśń” w Szprotawie, gdzie wyśpiewał Nagrodę Specjalną!

Nagroda Specjalna
Męski Zespół Śpiewaczy CORD

Wspaniała pogoda towarzyszyła tegorocznym muzycznym spotkaniom w Ostroszowicach. Maciejowe Śpiewanie 3 lipca zgromadziło wokół sceny nie tylko zespoły, które odpowiedziały na zaproszenie,  ale także zaciekawionych słuchaczy z pobliskich miejscowości. Do wysłuchania występów zachęcił wójt Gminy Dzierżoniów Marek Chmielewski, oraz prowadząca spotkanie – Justyna Kaczorowska, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta.                                                                                                                                      W tym roku mogliśmy wysłuchać występów takich zespołów jak: Złotokłose, Florianki, Borowianki, Cicha Woda i Woliborzanki. Kroku dotrzymywały im nasze lokalne zespoły: Con-Moto, Uciecho-Wianki i gospodarze spotkania – Zespół Śpiewaczy Ludowych Macieje, który świętował także otrzymaną właśnie nagrodę, przywiezioną z Festiwalu Zespołów Ludowych i Folklorystycznych w Bukowcu. Zespół będzie mógł zrealizować swój teledysk w M. Brothers Studio.                                                                                                             Występujące w sobotę zespoły otrzymały pamiątkowe statuetki i dyplomy. Zostały także podjęte smakołykami przygotowanymi przez Koło Gospodyń Wiejskich w Ostroszowicach a całość ich występów udokumentował niezawodny Jerzy Kulka z portalu DOLFIL.pl Dolnośląskie i Folkowo.                             

Ogromne podziękowania za pomoc i wsparcie przy realizacji Maciejowego Śpiewania kierujemy do Sołtysa i Rady Sołeckiej wsi Ostroszowice a także do Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostroszowicach, którzy zadbali m.in. o bezpieczeństwo zgromadzonych gości.

Mamy nadzieję, że wspólne śpiewanie i taniec rozgrzał serca, wlewając w nie radość i otuchę.

D.W.

fot. M.K.

Do góry