Jesteś tutaj:

Miesiąc: sierpień 2021

Grupa Twórcza

Grupa Twórcza postanowiła spotkać się w nieco odmiennych okolicznościach z okazji Narodowego Czytania, wzbudzając życzliwe zainteresowanie. Duch Gabrieli Zapolskiej na pewno towarzyszył im, przysłuchując się rozmowom i ploteczkom o pewnej pani Dulskiej.

Urodzona 9 czerwca 1960, mieszkanka Piławy Dolnej. Założycielka i Naczelnik Związku Harcerstwa Wiejskiego. Matka trójki dzieci, które odziedziczyły talent artystyczny i dzisiaj same prowadzą firmy oparte na zdolnościach manualnych, przekazanych przez mamę: dekoracje weselne, torty artystyczne i drewniane ozdoby.                   

Zofia Jurków pasję do szydełka, po latach, na nowo odkryła podczas pandemii. Zaczęło się od „ubrania” lalek wnuczek, a przerodziło się w stworzenie niesamowitej kolekcji strojów dla lalek: wróżki, postacie z bajek, czy kolekcja ślubna i balowa. W swojej kolekcji ma już przeszło 100 dzieł.         Szydełkowanie daje jej wiele radości i sprawia, że może spełnić się artystycznie. Każda kreacja jest dopracowana w najdrobniejszym szczególe, będąc  jednocześnie  inną i zachwycającą.

Piękna pogoda na tegorocznej Uciechowskiej Biesiadzie była dodatkowym prezentem dla świętujących Uciecho-Wianek. Na swoje 10 urodziny zespół zaprosił grono przyjaciół. Sto lat dla Uciecho-Wianek zaśpiewały Katarzynki i Macieje z Ostroszowic, Górnołużyckie Błękitne Kamizelki z Łagowa, Woliborzanki z Woliborza, Jarzębina z Kobierzyc i Con-Moto z Piławy Dolnej. Do życzeń dołączyły głosy starosty dzierżoniowskiego Grzegorza Kosowskiego, wójta gminy Dzierżoniów Marka Chmielewskiego, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta Justyny Kaczorowskiej, sołtys Uciechowa Agaty Kostek-Płaczek i prezes stowarzyszenia Uciechów Moja Wieś Teresy Kanarek.

 Muzyczne spotkanie zostało dofinansowane z środków powiatu dzierżoniowskiego a imprezę z humorem i lekkością poprowadziły Agnieszka Szachniewicz i Agata Kostek-Płaczek. Poczęstunek  przygotowały członkinie zespołu, przy współudziale Rady Sołeckiej i życzliwych mieszkańców Uciechowa. Doskonałym prezentem okazał się pyszny tort ufundowany przez gminę Dzierżoniów a  pamiątkowe statuetki i dyplomy dla uczestniczących w spotkaniu zespołów będą długo przypominać o wspólnej zabawie, tańcach i śpiewie.

Uciechowską Biesiadę jak zwykle udokumentował niezawodny Jerzy Kulka, redaktor portalu Dolnośląskie Folkowo i Ludowo www.dolfil.pl.

Podziękowania w imieniu zespołu składamy sponsorom: Jerzemu Hul i firmie „Kuchnie z drewna”, Jerzemu Gawryckiemu, Krzysztofowi i Mirosławowi Kuśmierskim oraz  Zofii Jakubowskiej.

D.W.

Do góry