Jesteś tutaj:

Miesiąc: wrzesień 2021

Zapraszamy na kolejną odsłonę akcji Noc w Bibliotece! Otwieramy zapisy dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat. Liczba miejsc ograniczona! OD 17.00 do 22.00 czekać będą na Was w bibliotece w Mościsku niespodzianki i ciekawi goście.

Zobaczcie co czytanie wzmocni w Was!

Mościsko

„Tak się zawzięli,

Tak się nadęli,

że nagle rzepkę Trrrach!! – wyciągnęli!…”

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania uczciliśmy w Ostroszowicach godnie! To jedno z tych wydarzeń, które jest zarówno przyjemne jak i pożyteczne. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Data 29 września to dzień urodzin patronki tego święta Janiny Porazińskiej. 29 września 2021 roku uczniowie klasy ósmej Szkoły Podstawowej w Ostroszowicach pod kierunkiem wychowawczyni Aleksandry Bajk Czerwonki przygotowali do głośnego czytania wiersz Juliana Tuwima,, Rzepka”. Tego dnia w bibliotece, szkole i w przedszkolu rozbrzmiewał ten rewelacyjny tekst znakomicie czytany przez uczniów! Głośne czytanie młodszym przez starszych kolegów to dobra okazja do budowania więzi i wspólnego spędzenia czasu… Takie święto warto obchodzić każdego dnia! Czytanie to prawdziwa przyjemność!

Ostroszowice

Aleksandra Bajk Czerwonka – nauczyciel, Maria Kirkiewicz – bibliotekarz

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania jest doskonałą okazją do ogłoszenia konkursu bibliotecznego „Jesienne weekendy z książką” w bibliotece w Tuszynie, organizowanego w ramach projektu „Literacka jesień” wspólnie ze Stowarzyszeniem „Wzgórza Kiełczyńskie”. Projekt jest współfinansowany ze środków gminy Dzierżoniów.

Pamiętajcie!!! Jednym z najlepszych sposobów na nudę jest czytanie!

Tuszyn

W tym dniu Dyskusyjny Klub Książki odwiedził także przedszkolaki z Mościska, które mogły posłuchać „Opowiastki o staruszku i psie” Barbro Lindgren z ilustracjami Evy Eriksson. Chwytająca historia o samotności i potrzebie przyjaźni była podstawą do rozmów i oczywiście zachętą do aktywności plastycznej. Wszystkie nasze pieski otrzymały zakręcone ogonki!

Mościsko

I miejsce dla Zespołu Śpiewaczego „Uciecho-wianki”

Ostatni wrześniowy weekend w Międzyzdrojach upłynął w radosnej atmosferze tańca i śpiewu. Zespoły z całej Polski zawitały do miasta na XIX Spotkania Artystyczne Seniorów.
Barwny korowód uczestników imprezy przeszedł ulicami miasta, tańcząc wspólnego poloneza na 150 par przed molo. Po uroczystej inauguracji Spotkań Artystycznych Seniorów w Amfiteatrze rozpoczęły się przesłuchania konkursowe. Występy oceniała komisja jurorska w składzie: Krystyna Bakun, Brygida Borecka, Irina Lebedinskaya, Daniel Źródlewski, Marek Żak.

Po wysłuchaniu 29 prezentacji artystycznych przyznano następujące nagrody i wyróżnienia:

w kategorii Zespoły Folklorystyczne:

  • wyróżnienie dla Anieli Krok, solistki Zespołu „Perła” z Przybyłowic,
  • wyróżnienie dla Edwarda Hochenzy, perkusisty Zespołu „Obrzanie” ze Skwierzyny,
  • wyróżnienie dla Zespołu Ludowego „Borowianki” za (subiektywnie według Jury) Przebój XIX SAS-u, piosenkę „Ja i Ty”,
  • wyróżnienie dla Kapeli Ludowej „Swaty” z Będzina za profesjonalizm.

III miejsce dla Zespołu „Jarzębina” z Kobierzyc,
II miejsce dla Zespołu „Perła” z Przybyłowic,
I miejsce dla Zespołu Śpiewaczego „Złotniczanki” ze Złotników Kujawskich,
Grand Prix dla Zespołu „Obrzanie” ze Skwierzyny.

w kategorii Zespoły Śpiewacze i inne:

  • wyróżnienie dla Piotra Piętki, akordeonisty Zespołu Wokalno-Instrumentalnego „Keja” ze Świnoujścia,
  • wyróżnienie dla Grzegorza Szauro, akordeonisty Zespołu „Jarzębina” ze Skwierzyny,
  • wyróżnienie dla Jerzego Januszewskiego, akordeonisty Zespołu Śpiewaczego „Reczanie” z Recza,
  • wyróżnienie za całokształt artystyczny dla Zespołu Śpiewaczego „Cantores” z Witnicy

III miejsce dla Zespołu Wokalno-Instrumentalnego „Keja” ze Świnoujścia,
II miejsce dla Formacji Artystycznej „Sześciopak” z Czerwieńska
I miejsce dla Zespołu Śpiewaczego „Uciecho-wianki” z Uciechowa

Uciecho-Wianki w Międzyzdrojach


Grand Prix przyznano Zespołowi Tanecznemu „Pasjonata” z Drezdenka

Laureatom przyznano atrakcyjne nagrody pieniężne, pamiątkowe dyplomy i statuetki.

www.mdkmiedzyzdroje.com/index.php?site=galeria&id_wiad=3583

30 września o 14:00 w zabytkowym pałacu w Kiełczynie odbyło się spotkanie z twórcami „Legend i opowieści z gminy Dzierżoniów”. Była to niepowtarzalna okazja, aby wysłuchać fragmentów tej wyjątkowej publikacji, a także obejrzeć wyremontowaną część pałacu.

https://doba.pl/ddz/artykul/-legendy-i-opowiesci-z-gminy-dzierzoniow-w-palacu-w-kielczynie-wideo-foto-/55327/0

Od połowy 2019 roku pod skrzydłami Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta trwały intensywne prace nad stworzeniem publikacji łączącej mieszkańców naszej gminy. W 2020 r. powstała elektroniczna wersja „Legend i opowieści z Gminy Dzierżoniów”. Teraz publikacja ukazała się w wersji papierowej.

Napisania legend podjęła się znana dzierżoniowska pisarka Janina Weretka-Piechowiak, zaś redakcją zajęła się niezawodna Jadwiga Horanin – była dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dzierżoniowie. O nietuzinkowe ilustracje zadbała Kamila Karst – artystka ze Świdnicy.

Podczas spotkania obecni byli również przedstawiciele Fundacji Most the Most z Warszawy: Brygida Ślabska i Patrycja Loose. Pałac w Kiełczynie zwyciężył bowiem w pilotażu I konkursu „Nasz Zabytek” organizowanego przez Fundację. Teraz czas na II konkurs, w którym mieszkańcy Kiełczyna, powiatu dzierżoniowskiego i okolic będą zgłaszać pomysły na funkcję społeczną zabytku.

Po wyborze najlepszych pomysłów i podpisaniu umowy z naszą gminą, Fundacja przyzna dofinansowanie na jego rewaloryzację i dostosowanie do wybranych w konkursie funkcji społecznych. Wysokość dotacji może sięgnąć nawet 1 000 000 PLN.

Zapraszamy!

www.ug.dzierzoniow.pl/wydarzenia

Dyskusyjne Kluby Książki istnieją już na Dolnym Śląsku od 15 lat! To wspaniała okazja do wspólnego świętowania. W bibliotece w Ostroszowicach działa klub dla dzieci i dorosłych. W Mościsku na zajęcia zapraszamy najmłodszych. Dzięki uczestnictwu w tym niezwykłym programie nasi czytelnicy mają możliwość kontaktu z wybranymi przez siebie książkami i dyskusji o nich w komfortowych warunkach. Uzupełnieniem programu DKK są spotkania autorskie, dające możliwość osobistego spotkania klubowiczów z autorami czytanych przez siebie książek, szkolenia i wykłady dotyczące literatury.

Dyskusyjnym Klubom Książki patronuje Instytut Książki i biblioteki wojewódzkie.

Ostroszowice

20 września był dla przedszkolaków w Uciechowie dniem pożegnania lata. Staraliśmy się, aby był wyjątkowy i pokazał, że nadchodząca jesień też może być fajna. Były gry, zabawy, czytanie bajek i ognisko. Kiełbaski były przypieczone i smaczne!

W. W.B.

Świętując Dzień Kropki razem z przedszkolakami w Piławie Dolnej „czarowaliśmy” żółtą kropkę z książki „Naciśnij mnie”. Następnie dzieci wykonały piękne jesienne prace, które będzie można obejrzeć na bibliotecznej wystawie, na którą zapraszamy wszystkich czytelników!

A.N.

Warsztaty haftu matematycznego, w których można było wziąć udział we wrześniu w bibliotece w Roztoczniku okazały się prawdziwie międzypokoleniowym spotkaniem. Agata Dziedzic-Nowak w bardzo przystępny sposób tłumaczyła zawiłości tej coraz popularniejszej formy artystycznego spędzania czasu.

Zapraszamy na bezpłatne
Warsztaty projektowania gier planszowych
godz. 15:00 dnia 28/09/2021
Wprowadzenie w gry planszowe na bazie książek
Generalia tworzenia gier planszowych
Poznanie platformy tabletopia.com – folder My i set up
Projektowanie testowe koncepcji na bazie Kronik Dwuświata
Prezentacje projektów
Prowadzenie – Paweł Kopijer, autor cyklu Kroniki Dwuświata

Posłuchaj fragmentów książek:

https://kopijer.pl/

Do góry